A máme tu jesennú rovnodennosť, čo nám prináša?

A máme tu jesennú rovnodennosť, čo nám prináša?
  • 23.09.2015
  • Silvia Karasová

No minimálne definitívny koniec leta. Dnešok, teda 23.september sa v roku 2015 zaradil k tým významnejším dňoch. O 10:30 nastúpila oficiálne astronomická jeseň, takže výhovorky typu, veď je ešte leto nám už veru neprejdú. Aj pri výbere šatníka to odteraz budeme mať o čosi, no dajme tomu jednoduchšie – na letné šaty môžeme raz dva zabudnúť. Jedine, žeby nás jesenná rovnodennosť opäť prekvapila príchodom babieho leta. To je totiž podľa odborníkov pripisované vždy obdobiu na konci septembra a začiatku októbra – teda v čase po jesennej rovnodennosti.

Tá totiž nemáva striktný dátum. Každý rok nastane v inom čase. Dôvodov je hneď niekoľko. Do úvahy sa jednak berie prestupný rok – teda 29.febuár, ale tiež odlišný občiansky a astronomický rok.

Jesennou rovnodennosťou dochádza na svete k viacerým situáciám, zažiť ich môžete podľa toho, kde sa práve nachádzate. Jesennou rovnodennosťou na severnom póle - v Arktíde - začína polročná polárna noc, naopak polárny deň vznikne na južnom póle - v Antarktíde. 

Odporúčame prečítať: Jesenné menu - skvelé recepty

A máme tu jesennú rovnodennosť, čo nám prináša?

Zdroj: Shutterstock®

Jesenná rovnodennosť znamená tak, ako aj jarná rovnodennosť, rovnako dlhý deň a rovnako dlhú noc. Tohto roku sa tento stav stane v sobotu 26.septembra.

Oficiálna jeseň so sebou prináša aj rôzne „čáry máry“. Mágiou to minimálne v deň jesennej rovnodennosti priam dýcha, môže za to možno aj taký optický fakt – dni sú stále kratšie a noci dlhšie. Počas dňa si teda užijeme menej svetla a skôr sa nám tiež stmieva. Hovorieva sa, že v tento deň staré božstvo v podobe Slnka hynie a na jeho trón by mal zasadnúť silnejší nástupca.

Komu by malo byť clivo za letom, jesenná rovnodennosť nám dopraje ešte jeden pohľad naň. Ku koncu mesiaca a začiatku októbra by ešte rada privítala babie, alebo aj takzvané indiánske leto. Známe je nielen krásnymi slnečnými dňami a príjemnými teplotami, ale aj ľahkými pavučinkami.

Odporúčame prečítať: Tekvica hokaido a jej liečivé účinky

A máme tu jesennú rovnodennosť, čo nám prináša?

Zdroj: Shutterstock®

No a po ňom už nastúpi samotný proces regenerácie. Príroda sa zbaví všetkého, čo na zimu už potrebovať nebude a pripraví sa na dlhý spánok, ktorý sa nielen vo svete ezoteriky považuje aj za akýsi stav obnovy.

S príchodom jesennej rovnodennosti preto nie je na škodu urobiť si poriadok aj v sebe, vo svojom vnútri a vo svojej duši. Pripraviť sa na zimné obdobie podobne ako príroda a začať regenerovať tak svoje telo ako aj myseľ.

Odporúčame prečítať: Máte veštecké schopnosti? Otestujte sa!

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 23.09.15 10:05

MZ
karma
92.00

jeseň je super a už sa na ňu po tom horúcom lete veľmi teším

  • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 23.09.15 16:26

GV
karma
85.00

ak je jeseň pekná a slnečná tak ju mám rada, no upršaná sa mi nepáči

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní