Holistická medicína – ako nám môže pomôcť?

Holistická medicína – ako nám môže pomôcť?
 • 13.09.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 1

Tí, ktorí sa snažia hľadať aj iné cesty k zdraviu než je klasická medicína, možno skôr, či neskôr naďabia aj na takzvanú holistickú medicínu. Napriek tomu, že asi väčšina z nás z rukáva definíciu tohto pojmu nevysype, holistická medicína má už nejaký ten rôčik. Známa začala byť niekedy v polovici 20. storočia. Svetlo sveta jej umožnil nemecký psychoanalytik Frederick Perls, ktorý získal prax už počas druhej svetovej vojny v USA a na poli tejto medicíny získal obrovské skúsenosti.

Holistická medicína sa snaží pri liečení človeka vnímať ho ako celok. Sústreďuje sa teda nielen na fyzické telo, ale aj na myseľ a dušu človeka. Pri liečení dokonca môže prihliadať na tieto štyri úrovne:

Fyzické telo – naše telo aj so všetkými bolesťami a nepríjemnosťami, ktoré so sebou choroba prináša. Práve na ňom sa nám objavujú tie príznaky, ktoré si všímame najviac. Mnohé iné (psychické), ktoré sú možno prvotné sa zvyknú správať na úvod viac nenápadne.

Odporúčame prečítať: 

Aké vône sú vhodné pre vodné znamenia? (Ryba, Rak a Škorpión)

Aké vône sú vhodné pre ohnivé znamenia? (Strelec, Baran, Lev)

Aké vône sú vhodné pre zemské znamenia? (Kozorožec, Býk, Panna)

Aké vône sú vhodné pre vzdušné znamenia? (Vodnár, Blíženci, Váhy)

Holistická medicína – ako nám môže pomôcť?

Zdroj: Shutterstock®

Holistická medicína lieky klasickej medicíny úplne neodmieta a pri liečbe tejto časti organizmu ich môže aj podporovať. Ešte väčší dôraz ale dáva na zdravú stravu, správnu výživu a samozrejme pohyb a zdravotné cvičenia.

Energia tela – s nástupom choroby môžeme vidieť ako nám pomaly ale isto ubúda energia. Holistická medicína nezabúda ani na túto časť nášho organizmu, dáva ju do poriadku prostredníctvom byliniek, liečiteľov aj homeopatov.

Obzvlášť ak je choroba dlhodobejšia energia ubúda stále výraznejšie. Prejaví sa to nielen únavou a vyčerpanosťou, ale tiež zvýšenou nervozitou, stresom, podráždenou náladou. Stratí sa úsmev na tvári a na povrch sa začnú dostávať skôr negatívne emócie. 

Odporúčame prečítať: Vďaka aromaterapii môžete schudnúť aj rozvíriť vášne

Holistická medicína – ako nám môže pomôcť?

Zdroj: Shutterstock®

Psychika – to, že choroby úzko súvisia so psychikou je snáď každému dobre známe. V psychológii aj klasickej medicíne napríklad rozlišujú odborníci psycho-somatické ochorenia, teda, keď choroba fyzického tela je ovplyvnená, ak nie rovno naštartovaná našou psychikou. Ochorenie môže spustiť aj akýsi psychický blok, či dokonca traumatizujúca udalosť. A práve to sa snaží holistická medicína objasniť.

Duša – alebo duch človeka, nazvite si to ako chcete. Holistická medicína sa zaoberá aj takouto spirituálnejšiu úrovňou človeka. Na duševnej úrovni sa snaží napríklad o akúsi výchovu našej mysle. Veľký dôraz dáva napríklad aj na intuíciu, ktorú by sme podľa holistickej medicíny rozhodne nemali podceňovať. 

Ak sú všetky tieto úrovne podľa holistickej medicíny v harmónii, choroba by vás nemala napadnúť. 

Odporúčame prečítať: 5 rád ako byť zdravším človekom

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 15.12.15 09:53

SK
karma
113.00

Holisticka medicina - zaujimava - paci sa mi.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní