Naučte sa ovládať svoje sny

Naučte sa ovládať svoje sny
 • 06.08.2014
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 4

Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa ráno prebudili s príjemným úsmevom na tvári a pokúsili sa ešte zatvoriť oči a dosnívať pekný sen? Alebo vás naopak potrápila nočná mora, a vy nie a nie sa prebudiť, či ovplyvniť jej dej?

Ak si želáte ovládať svoje sny vedzte, že to nie je len utópia. Ovplyvňovať to kde sa v sne nachádzate, o kom sa vám bude snívať, a čo sa v sne bude diať, môže byť len a len vo vašej réžii. Chce to len trošku praxe a hlavne chcenia. Tipy ako sa naučiť ovládať svoje sny vám ponúkneme my.

Odporúčame prečítať: Letné spodné prádlo, ktorému neodoláte

Snívanie, ktoré si uvedomujete a ktoré taktiež ovládate sa nazýva lucídne snívanie. Podľa niektorých vedcov zaň môže taká "potvorka" dorzolaterálny prefrontálny kortex. Je to časť mozgu, ktorá zohráva dôležitú úlohu v našom uvažovaní. Počas spánkovej fázy, teda snívania, býva ale vypnutý a v podstate nepoužívaný. AK sa vám ho však podarí vedome zapojiť, môžete sa odrazu stať režisérkou vlastných snov.

Naučte sa ovládať svoje sny

Zdroj: Shutterstock®

Pokiaľ patríte k tým osobám, ktoré častokrát mávajú problém sen si vôbec vybaviť, vaša cesta za ich ovládaním bude o čosi ťažšia, než cesta tých, ktorí si aspoň zbežne pamätajú, čo sa im po nociach sníva. Na také to pravé lucídne snívanie, by ste totiž mali byť vybavení schopnosťou svoje sny si zapamätať. Aj to sa však dá istým spôsobom natrénovať. Stačí si viesť pravidelne svoj SNOVÝ DENNÍK.

Tým, že si už samotné podvedomie nastavíte tak, aby sa sústreďovalo ma svoj "snový život", postupne aj vďaka trpezlivosti, sa vám začnú vybavovať stále viac a častejšie útržky z vašich snov. Aj keď to možno nepôjde ihneď, snové indície sa vám prevtelia do reálneho života, a tak sa poľahky môže stať, že po ceste do práce, či školy zbadáte túlavú mačku, a tá vám pripomenie, že vo svojom dnešnom sne, bolo veľa mačiek, prípadne vám vybaví úplne inú asociáciu. Inak pri tomto je tiež veľmi zaujímavé sledovať, ako funguje vaše podvedomie, ako si zvykne dávať veci do súvislostí, a akú si vytvára vďaka tomu symboliku.

Odporúčame prečítať: Čo napomáha kvalitnému spánku?

Okrem schopnosti zapamätať si svoje sny, by ste sa mali pokúšať byť pri snívaní pri vedomí. Istotne sa vám už neraz stalo, že ste si v sne hovorili: "veď je to len senˇ.

Na to aby ste sa prebudili vo svojom sne existujú viaceré metódy:

Naučte sa ovládať svoje sny

Zdroj: Shutterstock®

DILD (Dream Initiated Lucid Dream) - ide o snom započaté lucidné snívanie. Teda, keď si v sne uvedomíte, že je to len sen, a že si ho momentálne plne uvedomujete, môžete sa pustiť pomaly ale isto do jeho réžie. Uvedomovať si sny sa môžete naučiť aj zvýšenou pozornosťou. Na sen by vás mala upozorniť akákoľvek anomália, niečo netradičné, až zvláštne. Často sa napríklad mnohým ľuďom sníva, že lietajú. Nie v lietadle, ani v balóne, ale normálne ako vtáci. Ak je sen dostatočne živý, a vy náhodou trpíte aj akýmsi strachom z výšok, či máte jednoducho normálny pud sebazáchovy, hlavou vám blysne, že keďže ste skočili z balkóna, rozprestreli ruky a lietate, že je asi hlboká noc a vy snívate. Presne na takéto situácie sa podvedome pred spaním nastavte, vybavujte si ich a keď aj nastanú, nebojte sa chopiť šance a režisérskej stoličky :)

Odporúčame prečítať: Obnovte svoje zdravie a vitalitu

WILD (Wake Initiated Lucid Dream) - ide o metódu číslo dva, ktorá sa naopak sústreďuje na lucidné snívanie už pri plnom vedomí. Vyžaduje si obrovskú dávku koncentrácie, veľa praxe a kreativity, no nenechajte sa odradiť. Táto metóda sa neodporúča, ak má ísť o váš prvý lucidný sen v živote. Zbytočne by ste sa natrápili a s veľkou pravdepodobnosťou by vám snívanie podľa vašich predstáv nenastalo. Táto technika je teda vhodná skôr pre pokročilejších v lucídnom snívaní. V jednoduchosti ide o snahu byť pri vedomí v momente zaspávania.

WBTB  (Wake Back To Bed) - trošku drastickejšia metóda, ale funguje. Nechajte sa uprostred noci zobudiť, pokojne aj budíkom (najideálnejšie, ale samovoľne, napríklad tým, že vás prebudí smäd, či potreba navštíviť toaletu), ak vystihnete moment, že sa prebudíte počas snívania, a o pár minút si opäť ľahnete, mohli by ste vedieť v sne pokračovať, ale už s vedomím mysle. Pri tejto technike si ale budete musieť na sebe vyskúšať rôzne časové pauzy, niekomu prospeje byť hore s otvorenými očami okolo 5 -10 minút, na to aby ste sa vrátili späť do sna a ovládli ho, môžete ale potrebovať aj od 20 do 60 minút bdelosti.

Naučte sa ovládať svoje sny

Zdroj: Shutterstock®

A načo je vlastne dobre vedieť ovládať svoje sny? Aj keď sa to niekomu môže zdať ako zbytočnosť, ovládaním svojich snov si nielenže spríjemnite noc, ale sa môžete dokonca aj čo to priučiť. Viacerí vedci totiž prišli s takou teóriou, že v spánku sa môžete naučiť nové veci, natrénovať si isté zručnosti a dokonca si tiež zlepšiť napríklad motoriku. Ako príklad uvádzajú istý pokus, keď v sne hádžete mincami do pohára, zlepší sa vám aj hádzanie v reálnom živote. Za pokus to stojí, nie? laugh

Odporúčame prečítať: Prečo sa cítite dlhodobo unavené?

Už čoskoro si povieme viac o tom, ako sa v takomto lucidnom sne udržať.

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Dagmar Becková 06.08.14 13:29

DB
karma
-1.00

Okrem úprimnej lásky a priateľstva sú zadarmo aj sny. Preto je snívanie dovolené a snívať sa má...Ale budiť sa počas nich? Tak, to veru, nie!Celá fáza snívania sa údajne odohráva počas 9-tich sekúnd a počas nich sa prestrieda niekoľko snov. Mám to odskúšané. Vždy príjemné snívanie prajem každému.

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 07.08.14 09:23

MR
karma
-1.00

mám veľa snov, ktorých podstatu by som chcela vedieť čo znamenali...

 • 0
Odpovedať

Jana Plátková 09.08.14 18:35

JP
karma
-1.00

Zaujimavy clanok :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 02.09.14 07:23

JK
karma
106.00

zaujímavé čo som si prečítala mne sa málo sníva

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako zabaviť ročné dieťa? Toto ho zaručene zaujme!
Rodina

Ako zabaviť ročné dieťa? Toto ho zaručene zaujme!

 • 6
 • 23.04.2021
Slovenskí influenceri naslepo testovali známu kozmetickú značku: Čím ich prekvapila?
Voľný čas

Slovenskí influenceri naslepo testovali známu kozmetickú značku: Čím ich prekvapila?

 • 1
 • 20.07.2021
Alergia na orechy a arašidy: Rozpoznaj hlavé príznaky včas!
Zdravie

Alergia na orechy a arašidy: Rozpoznaj hlavé príznaky včas!

 • 7
 • 15.07.2021
TOPlist