Zvyky a tradície na Nový rok

Zvyky a tradície na Nový rok
  • 31.12.2014
  • Silvia Karasová

Nový rok je sám o sebe jedinečný. Jednak sa spája s bujarou oslavou nových začiatkov, jednak so sentimentálnou rozlúčkou s tým starým, má v sebe až štipku tajuplnej mágie. Atmosféra prvého dňa nového roka nás neraz navnadí na zmeny, dávame si novoročné predsavzatia, hodnotíme predošlý rok a sľubujeme si ešte krajší.

S odbitím dvanástej hodiny v noci si priatelia, rodina, blízki, aj neznámi želajú „šťastný nový rok“ a tieto magické slová umocňujú objatím aj bozkami. Neraz možno týmto novoročným formulkám ani nepripisujú extra význam, ak ste na tom podobne, prv než niekomu niečo poprajete, uvedomte si magickú silu slov.

Čaro Nového roka si uvedomovali aj naši predkovia. Kedysi napríklad verili, že čo sa im v danú noc prisnije, to sa im aj vyplní. Ľudia na Nový rok robili rôznorodé veštby, aj rituály, len aby si do života privolali šťastie, lásku, bohatstvo a seba aj svojich blízkych ochránili. 

Odporúčame prečítať: Zvyky a tradície na Silvestra

Zvyky a tradície na Nový rok

Zdroj: Shutterstock®

Dôraz kedysi (v mnohých domácnostiach ale aj dnes) dávali taktiež na svoj jedálniček. V prvý deň nového roka sa neodporúčalo jesť hydinu, respektíve nič okrídlené. A to kvôli tomu, aby im v ďalšom roku neuletelo šťastie. Bravčové mäso na tanieri znamenalo blahobyt. Taký zajac vám ale podobne ako hydina mohol zo života šťastie odlákať. Novoročné menu muselo byť bohaté, aby ste počas roka nehladovali.

Odporúčame prečítať: Horoskop na rok 2015 - aký bude nasledujúci rok?

Rovnako si ľudia dávali pozor na to, čo v prvý januárový deň robia. A to pod heslom ako na Nový rok, tak po celý rok. Ide o jeden z mála dni v roku, kedy si s čistým svedomím môžete pokojne relaxovať. Práca sa neodporúča, aby vám nehrozilo, že pracovať budete bez oddychu celý rok. Rozhodne nevynášajte smeti a radšej sa o to postarajte ešte 31.decembra. Naši predkovia kedysi verili, že pokiaľ vynesiete smeti počas nového roka, môže vám hroziť, že si vyženiete niekoho z rodiny, dokonca si môžete nechtiac privolať do rodiny chorobu, alebo nebodaj smrť. Na Nový rok by ste nemali ani prať, vešať bielizeň, či šiť. Práve šitie kedysi znamenalo, že sliepky by vám počas roka zle znášali vajíčka. Prvého januára by ste mali ale mať doma poriadok a čisto, aby ste takto malo po celý rok nielen v domácnosti, ale aj vo vašich vzťahoch. 

Zvyky a tradície na Nový rok

Zdroj: Shutterstock®

Ak napríklad niečo na Nový rok nestihnete, podľa povier vám hrozí, že budete meškať s prácou aj v ďalších mesiacoch. Problémy tiež môže urobiť zlá nálada, hádky, intrigy...Radšej sa preto prvého januára venujte samým príjemným činnostiam. Napríklad láske, milovaniu, objímaniu, bozkávaniu, hrám, aj smiechu.

Ak by ste si rady priviedli počas nového roka do života lásku stačí trikrát spadnúť J Keď v minulosti dievča trikrát spadlo na zľadovatenom chodníku, malo to znamenať, že sa v danom roku určite vydá. Pokiaľ si napríklad ráno kýchnete, budete sa môcť tešiť dobrému zdraviu po celý rok. 

Zvyky a tradície na Nový rok

Zdroj: Shutterstock®

V minulosti sa na Nový rok dôkladne sledovalo aj počasie. Drobný hustý dážď znamenal veľmi dobrú úrodu, najmä husté klasy. Pokiaľ sa nebo zavčas rána sfarbí do červena, očakávať podľa porekadiel môžeme víchrice, aj snehové búrky. Podobne celý rok bude na búrky a búrlivejšie počasie bohatý. Červené nebo znamenalo aj nešťastný rok, biedu, neúrodu, hlad, dokonca vojnové konflikty. Čím nebo bolo svetlejšie, tým bol aj nový rok príjemnejší pre ľudí. 

Odporúčame prečítať: Lapač snov - zabráňte nočným morám

Zvyky a tradície na Nový rok

Zdroj: Shutterstock®

Prvý januárový deň ste si mohli robiť aj veštby, pokojne také, ktoré sa zvykli robievať na Štedrý deň. Takéto rituály sa však na Nový rok robili v menšom rozsahu ako bolo zvykom na Vianoce.

Ako zvyknete tráviť Nový rok vy?  

Zdroj foto:  www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 31.12.14 10:09

MZ
karma
92.00

Nový rok trávime väčšinou doma leňošením :-)

  • 0
Odpovedať

Andrea Vidová 31.12.14 11:50

AV
karma
-1.00

doma s rodinou

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní