Zvyky a tradície na Silvestra

Zvyky a tradície na Silvestra
 • 29.12.2014
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 1

Už o chvíľu sa rozlúčime so starým rokom a privítame ten nový. Rok 2015 je tu čo nevidieť a privítať by sme ho mali v plnej paráde. Posledná decembrová noc sa v minulosti spájala aj s mágiou a čarami. Silvester teda podobne ako Vianoce môžeme využiť napríklad aj na odohnanie chorôb. Silvester mával dokonca aj svoje špeciálne vône a chute. Patria k nemu aj menej známe tradície, ktoré v mnohých domácnostiach zanikli s príchodom 50. rokov. Ak by ste sa k nim chceli vrátiť, dnes si ich predstavíme.

Nový rok sa 1.januára neoslavoval vždy, teda ani rozlúčka s tým starým nepripadala na posledný decembrový deň. Za tieto zmeny môže pápež Gregor VIII., ten v roku 1582 určil 1.január za stály začiatok nového roka. Niektoré náboženstvá (napríklad pravoslávni veriaci) však naďalej používajú juliánsky kalendár, a teda majú posunuté nielen Vianoce, ale aj Silvester.

Zvyky a tradície na Silvestra

Zdroj: Shutterstock®

Každopádne 31.december sa niesol v znamení viacerých tradícii, ktoré sa dnes už vytratili. Návrat k nim ale vôbec nie je zložitý, aj keď doba technológii už o čosi pokročila.

So Silvestrom sa na dedinách spájal zvyk s takzvanými ometačkami. Išlo zväčša o chudobné ženy oblečené v čiernom, výnimkou bola biela šatka, ktoré chodili od domu k domu vymetať ľuďom pece. Tie museli byť nachystané a nič sa na nich nesmelo v tom čase variť. Ženy prv než vošli, trikrát zaklopali, následne vkročili do domu a pece vymetali so slovami „V mene Otca, Syna i Ducha svätého“. Po takomto rituály mali pece celý rok dobre hriať a fungovať. 

Odporúčame prečítať: Horoskop na rok 2015 - aký bude nasledujúci rok?

Zvyky a tradície na Silvestra

Zdroj: Shutterstock®

Ometačky neboli jediné, ktoré chodievali prinášať do nového roku rodinám čosi užitočné. Na dedinách chodievali za ženy prezlečení dvaja muži – tzv. kurine baby. Súčasťou ich kostýmov bola slama, ktorú domáce panie z mužov dávali dole a prikladali ju do kurníkov k sliepkam – aby aj v ďalšom roku znášali vajíčka.

Myslelo sa aj na vlastné zdravie, ktoré sa podporovalo obradným umývaním, či prezliekaním sa do nového a čistého.

So Silvestrom sa spájali aj rôzne veštby a samozrejme povery. Jedna napríklad hovorí o tom, že počas poslednej decembrovej noci nesmela v domácnosti byť praná a vyvesená žiadna bielizeň. To malo rodinu ochrániť pred úmrtím v novom roku.

Odporúčame prečítať: Magická škorica nielen na Vianoce

Zvyky a tradície na Silvestra

Zdroj: Shutterstock®

Oslava nového roka bola ale hlavne o zábave, teda v porovnaní s dneškom sa toho veľa nezmenilo. Spievalo sa, tancovalo, hodovalo a prialo do nového roka všetko najlepšie. Jeden takýto zvyk sa nazýval babenovanie, kedy mládenci blahoželali na čele so svojím richtárom všetkým domácnostiam v dedine. Za takéto spevavé koledy si potom vyslúžili peniaze.

Zvyky a tradície na Silvestra

Zdroj: Shutterstock®

Silvestrovské menu sa od tých dnešných kedysi tiež líšilo, podobalo sa ale na štedrovečernú večeru, s tým rozdielom, že nebolo potrebné dodržiavať pôst, takže mäso bolo prípustné. O polnoci sa pre šťastie jedli jablká a chren, niekde taktiež krúpy.

Aké zvyklosti dodržiavate na Silvestra?

Odporúčame prečítať: Koral - chráni pred urieknutím

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Zahoranová 29.12.14 21:27

MZ
karma
92.00

na Silvestra nedodržiavame žiadne zvyky iba sa dobre zabavíme :) ( všetkým želám veselého Silvestra )

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Intímna hygiena pod lupou – sú intímne prípravky na niečo dobré?
Pre ženy

Intímna hygiena pod lupou – sú intímne prípravky na niečo dobré?

 • 7
 • 27.05.2021
Cvičenie proti celulitíde: Zbav sa jej konečne aj ty!
Cvičenie

Cvičenie proti celulitíde: Zbav sa jej konečne aj ty!

 • 1
 • 02.07.2021
Kegelove cviky: Pre koho sú určené a kedy môžu byť nápomocné?
Pre ženy

Kegelove cviky: Pre koho sú určené a kedy môžu byť nápomocné?

 • 4
 • 27.06.2021
TOPlist