Indulona a riaditeľka výroby radia: Rozoznáte kvalitu od klamstva?

Ľubomíra Gömöryová

Ľubomíra Gömöryová je riaditeľkou farmaceutickej výroby v spoločnosti Saneca Pharmaceuticals a vyštudovanou farmaceutkou na Univerzite Komenského v Bratislave.

 

Po návrate do Hlohovca nastúpila do závodu bývalej Slovakofarmy, kde pôsobí dodnes. Počas jej tridsaťročnej praxe sa zaoberala výrobou tabliet a pôsobila na vedúcich pozíciách rôznych stredísk farmaceutickej výroby. Pokiaľ však poznáte Indulonu, o čom vôbec nepochybujeme, tak vás možno prekvapí, že práve pani Gömöryová má na svedomí receptúry pre viac ako polovicu aktuálnych produktov Indulona. Nás, ako „maniakov" do kozmetiky najviac oslovil fakt, že Indulona ako jedna z mála spoločností na trhu testuje pri svojich krémoch aj chemické, fyzikálne a mikrobiologické vlastnosti.

 

Odporúčame: Vedela si o tom? Indulona Original je vhodná aj pre deti!

Slovo "prírodná" sa pri kozmetike používa pomerne často. Kedy je však pravdivé?

Záleží na tom, ako definujeme prírodnú kozmetiku – úplne prírodné sú napríklad lisované oleje alebo odvary z byliniek. Väčšina prírodnej kozmetiky obsahuje určité percento rastlinných výťažkov. Jednou z hlavných zložiek kozmetických produktov je voda, ktorá je základom pre rozvoj mikroorganizmov.

 

Je preto náročné pripraviť masti alebo krémy z čisto prírodných surovín – ich trvanlivosť je značne obmedzená, a preto ju treba zakonzervovať. Existujú aj prírodné konzervanty, ako napríklad esenciálne oleje (napríklad čajovníkový olej s dezinfekčným účinkom), rôzne soli (napríklad z Mŕtveho mora). Konzervuje sa tiež alkoholom alebo v poslednom období odsudzovanými parabénmi, ktoré však podľa najnovších štúdií spôsobujú menej alergií ako iné konzervanty. Netreba sa ich preto báť.

Vieme my, ako bežní spotrebitelia, určiť rozdiely?

Na pohľad, z vône či z konzistencie nikto nedokáže s presnosťou určiť, či sa jedná o čisto prírodnú kozmetiku. Ak však máte citlivú pokožku, prírodná kozmetika nemusí byť pre vás to pravé orechové. Býva totiž častokrát dráždivejšia a menej kožou tolerovaná. Ako aj v iných oblastiach, aj v starostlivosti o pokožku platí, že menej je niekedy viac a jednoduché veci fungujú najlepšie.

 

Vyhľadávajte produkty, ktoré neobsahujú priveľa zložiek a také, ktoré obsahujú konzervanty s nízkym potenciálom dráždivosti a nízkou toxicitou. Na obaloch hľadajte kyselinu sorbovú a jej soli (Sorbic Acid, Sodium Sorbate, Potasium Sorbate a iné), kyselinu salicylovú a jej soli (Salicylic acid), kyselinu benzoovú a jej soli (Benzoic Acid, Sodium Benzoate a iné), Benzyl Alcohol, kyselinu dehydrooctovú a jej soli a tiež Phenoxylalkohol. Rozhodne sa vyhnite akémukoľvek krému, na ktorom sú viditeľné známky zmien – či už je to iná vôňa, sfarbenie, zakalenie, zhrčkavenie alebo oddelenie vodnej zložky od zvyšku.

Ktoré látky sú teda v skutočnosti naozaj neškodné?

Prednedávnom vznikli diskusie a neopodstatnené obavy ľudí napríklad z ropných produktov, pritom ide o základ takmer všetkých kozmetických produktov vrátane zubných pást. Ako základy krémov a mastí sa v dermatológii často využívajú uhľovodíky. Sem patria napríklad parafín a vazelína, ktoré sú dlhodobo využívané a dobre tolerované. Majú aj ďalšie výhodné vlastnosti, a preto sa často používajú aj ako základ pre topické lieky a tiež v kozmetike. Globálne má oveľa viac ľudí reakciu pokožky na rastlinné extrakty v porovnaní s vazelínou. Pokiaľ hovoríme o produktoch z lekárne, ľudia sa naozaj nemusia obávať zloženia kozmetiky. Zvlášť to platí u lekárskej kozmetiky a u výrobkov, ktoré sa vyrábajú vo farmaceutických podmienkach. Každý produkt prechádza kontrolou. Zloženie prípravkov určených na topické (povrchové) použitie – krémy, masti, gély či pasty sú určite bezpečné, pokiaľ pacient netrpí alergiou na použitú zložku, alebo sa napríklad nevystavuje priamemu slnečnému svetlu, ak sa to vzhľadom na zloženie neodporúča.

 

V praxi je však najväčším strašiakom pôvod produktov, na ktorý si treba dávať pozor. V dnešnej dobe sú cez internet dostupné rôzne neoverené a dermatologicky netestované kozmetické produkty, avšak so skvelým marketingom. Deklarujú určité zloženie, no namiesto toho je neskôr inštitúciami zistené použitie dokonca zakázaných látok. Známych je aj zopár prípadov pri produktoch dostupných z drogérie. Druhým extrémom sú kozmetické fejky, ktoré obalmi napodobňujú kvalitné značky a deklarujú určitú receptúru, no obsah je odlišný. Odporúčam preto používať overené produkty a najmä ich nakupovať len z dôveryhodných zdrojov.

Na pohľad obyčajný krém s množstvom pozitív!

Odnepamäti sa v liečiteľstve a neskôr v medicíne a farmácii využívala sila prírody alebo obsahové látky rastlín. Dnes vieme použiť do kozmetiky rastlinné extrakty alebo len vybrať ich určitú zložku, ktorej účinok je pre nás relevantný. V kozmetike sú prítomné aj pomocné látky ako emulgátory, stabilizátory a konzervanty, ktoré pomáhajú celkovému žiadanému efektu.

 

Dôležité je aj následné testovanie chemických, fyzikálnych a mikrobiologických vlastností. Kvalitné krémy by mali zvládnuť aj zmeny teploty. Pri Indulone robíme vždy laboratórne testy. Pokaždé namiešanú vzorku krému testujeme v termostate, ktorý je nastavený na 28˚C, odtiaľ putuje do chladničky a mrazničky, a nakoniec do trepačky, kde imitujeme transport. Krém musí napriek všetkému zostať bez zmien a až následne spustíme jeho výrobu vo veľkom.

Hrozia nám zdravotné problémy pri používaní neprírodnej kozmetiky?

Pokiaľ sa jedná o kozmetiku, ktorá je dermatologicky testovaná, má bezpečné zloženie a pacient netrpí alergiou na žiadnu z obsahových látok, nemal by nastať problém. Tu sú platné postupy správnej výrobnej praxe, ktorá zaručuje, že je výrobok bezpečný. Je však dôležité sa pred použitím poradiť - niektoré produkty nie sú vhodné pre tehotné ženy, malé deti alebo sa po ich použití nesmie pokožka vystavovať priamemu slnečnému žiareniu či soláriu.

 

Pre najcitlivejšie typy pokožky odporúčam krém s vysokým obsahom vazelíny a s konzervantmi, ktoré sú všeobecne tolerované, spomínam ich vyššie. Úplne overená je modrá Indulona, dnes známa ako Indulona Original. Neexistuje zmienka alebo akýkoľvek záznam o alergickej reakcii či inom nežiaducom účinku, a to je na trhu už takmer 70 rokov, ja sa s ňou stretávam v praxi viac ako 30 rokov. S obľubou ju používajú v pôrodniciach na starostlivosť o pokožku novorodencov a je tiež veľmi vyhľadávaná ľuďmi s ochoreniami kože.


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

5 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.10.12.17 02:01 | Milka Damašková | karma: 92
Indulonu poznám roky, otec ju nosil z práce kde ju "fasoval". Vyskúšala som takmer všetky druhy a musím uznať že sú naozaj kvalitka...no vždy som ju mala zafixovanú ako krém na ruky. Neskôr som zistila, že ju ľudia používajú bežne aj na tvár a napríklad kolegyňa mala veľmi peknú udržiavanú pleť- mysleli sme si že chodí ku kozmetičke atď a tá sa len smiala, že používa indulonu.Rovnako ju celé roky používa Petra Černocká a všetci vieme, ako dobre táto pani vyzerá..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


11.12.17 11:23 | Soňa Krátka | karma: 100
Indulona bola a je určite v každej domácnosti, je super

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


11.12.17 14:20 | Ingrid Štefanová st. | karma: 100
poznam od dedstva,vtedy bola legendou

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


12.12.17 19:52 | Vlasta Tóthová | karma: neurčená
Indulonu poznáme už roky. Nosili sme ju domov z práce a potom sme sa s ňou natierali aj celý.
Dobrá vec - stará klasika

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


12.12.17 20:00 | Mária Frnová | karma: neurčená
máloktorá značka vydrží na trhu toľko rokov

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Spôsoby, ako sa zbaviť nechtovej mykózy: Jednoduché a účinné!

10.12.2017 KRÁSA
Spôsoby, ako sa zbaviť nechtovej mykózy: Jednoduché a účinné!

Nechtová mykóza, inak aj onychomykóza je plesňová infekcia, ktorá postihuje najčastejšie naše nechty na nohách. Okrem toho, že vôbec nie je estetická, asi ako žiadna choroba...

Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!

19.11.2017 LIFESTYLE
Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!

Možno ste nevedeli, no tým, ako celé roky odmietate brokolicu (samozrejme nie úplne každý) sa ochudobňujete o úžasnú zeleninu, ktorá obsahuje množstvo potrebných látok pre telo...

Ako umyť okná rýchlo a bez šmúh? Na noviny určite zabudni!

19.11.2017 LIFESTYLE
Ako umyť okná rýchlo a bez šmúh? Na noviny určite zabudni!

Umývanie okien je zdĺhavou prácou, do ktorej sa väčšina z nás nechce púšťať. V období sviatkov však nemáme na výber. Príde k nám na návštevu svokra či mama...

Stavba domu, ktorú zvládneš len za pár hodín? Nie, nie je to sen!

28.11.2017 LIFESTYLE
Stavba domu, ktorú zvládneš len za pár hodín? Nie, nie je to sen!

V čase, kedy sa realitný trh potýka s neustálym nárastom cien nehnuteľností prišli taliani s pomerne zaujímavou novinkou. Vytvorili alternatívu, ktorá sa odlišuje od klasických predstáv o bývaní...

Mrazené potraviny: Áno či nie? Aká je skutočná pravda?

07.12.2017 LIFESTYLE
Mrazené potraviny: Áno či nie? Aká je skutočná pravda?

Mrazené potraviny sú v dnešnej uponáhľanej dobe stále viac používané.  Veľa ľudí si však od nich udržiava odstup.   Tvrdia, že ich v žiadnom prípade nemôžeme porovnávať s čerstvými a nikdy sa im kva...

Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo

14.12.2017 LIFESTYLE
Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo

Všetci dobre vieme, že v potravinách, ktoré kupuje v bežných supermarketoch sa nachádzajú látky nie príliš prospešné pre ľudský organizmus. Potravinových káuz pribúda, a naopak...

5 chýb, ktoré ťa stoja majland: Návod, ako kúriť šetrnejšie!

12.12.2017 LIFESTYLE
5 chýb, ktoré ťa stoja majland: Návod, ako kúriť šetrnejšie!

Vonku mrzne a sneží a naše radiátory sú zasa po dlhom období v plnom nasadení. Účty za vykurovanie domácnosti sa však môžu pri zúčtovaniach šplhať až do astronomických výšok...

Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús tento neuveriteľný trik!

18.12.2017 LIFESTYLE
Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús tento neuveriteľný trik!

Všetky to veľmi dobre poznáme. Teda hlavne gazdinky, ktoré takmer každý deň vyvárajú trojchodové pokrmy pre svojich stále hladných členov rodiny. Občas sa niečo pripáli...

Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

21.11.2017 LIFESTYLE
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!

Naše telo každý deň absorbuje tisíce toxínov, ktoré sa nachádzajú v bežných potravinách. Dokonca vás prekvapí, že najviac toxínov sa nachádza v potravinách, ktoré konzumujeme každý deň...

Ako uskladniť chlieb, aby vydržal dlhšie čerstvý? Ostaneš prekvapená!

04.12.2017 LIFESTYLE
Ako uskladniť chlieb, aby vydržal dlhšie čerstvý? Ostaneš prekvapená!

Čerstvý, ešte rozvoniavajúci chlebík, prinesený priamo z pekárne, ktorý praská hneď pri prvom zahryznutí. Lahodné, že?   Avšak, stáva sa aj vám, že vám chlieb v domácnosti dlho nevydrží? Niekedy...

Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

20.11.2017 LIFESTYLE
Život s dieťaťom: Pohroma alebo úžasná idylka? Toto ťa rozhodne pobaví!

Po príchode nového človiečika na svet každú matku zaplavia pocity radosti, eufórie. Na druhej strane ju tiež zaplavia pocity vyčerpanosti a strachu...

Vodný kameň v sprche: Ako ho odstrániť? Neuveríš, ale s týmto!

27.11.2017 LIFESTYLE
Vodný kameň v sprche: Ako ho odstrániť? Neuveríš, ale s týmto!

Každá domácnosť je iná. A to platí aj o kúpeľni. Všetci si ju zariaďujeme podľa svojho vkusu, ale tiež aj podľa toho, aké máme možnosti. V prípade, že máte veľkú kúpeľňu, tak nepochybujem o tom...

Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!

09.12.2017 LIFESTYLE
Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!

Väčšina domácností už má plastové okná. Pracovníci firmy vám perfektne nasadia všetky okná, no málokedy vám už povedia podstatné veci o údržbe.   Ako často je potrebne mazať kovové časti okien...

Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!

28.11.2017 LIFESTYLE
Ako skladovať cibuľu a cesnak? Toto by ti asi nenapadlo!

Možno to poznáte aj vy - vybrali ste zo zeme všetku svoju úrodu v nádeji, že ju budete konzumovať a využívať vo svojich pokrmoch minimálne celú zimu. Avšak...

Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!

03.12.2017 LIFESTYLE
Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!

Obdobie vianoc sa blíži, ako aj príprava tradičného zemiakového šalátu. Na jeho prípravu je potrebné ošúpať väčšie množstvo zemiakov. Niekedy je to skutočne otrava, ale my vám ukážeme trik...

Ako sa zbaviť bradavíc? O tomto si ešte nepočula!

16.12.2017 LIFESTYLE
Ako sa zbaviť bradavíc? O tomto si ešte nepočula!

Veľa z nás si tým už prešlo. Bradavice na pätách či rukách, patria medzi našich nepríjemných spoločníkov. Hovorí sa, že keď raz bradavice dostaneme, už sa ich nikdy nezbavíme...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 0s