Je prvosienka jarná len okrasná kvetina alebo prírodný liek? Zisti viac!

Je prvosienka jarná len okrasná kvetina alebo prírodný liek? Zisti viac!

Prvosienky patria medzi prvé jarné kvietky. A práve toto ročné obdobie sa už nezadržateľne blíži. Žlté hlávky prvosienok v tráve spozná asi každý, no o ich skrytej sile vie len málokto. Táto bylina je nielen pekná napohľad, ale dokonca i príjemne vonia. 

Je to však všetko, čo nám môže ponúknuť? A vedeli ste o tom, že je prvosienka liečivá? Ľudia používajú prvosienku už od nepamäti. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké má prvosienka jarná účinky a či je ju možné použiť pri liečbe niektorých zdravotných ťažkostí. Aké sú liečivé účinky prvosienky?

Charakteristika prvosienky jarnej (Primula veris)

Prvosienka jarná je vytrvalá bylina drobnejšieho vzrastu z čeľade prvosienkovité. Ľudovo sa jej tiež hovorí primulka. Jej latinský názov je Primula veris, čo je odvodené zo slov primus –  prvý a ver, čo znamená jar. Ako teda už aj jej názov napovedá, prvosienku radíme medzi prvé jarné kvety. 

Táto rastlina dorastá do výšky asi 20 centimetrov a je rozšírená naprieč európskymi a ázijskými oblasťami. Prvosienka má podzemok, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a dutý stvol so súkvetím na konci. Listy sú vajcovité až podlhovasté a päťpočetné ovisnuté voňavé kvety majú typickú žltú farbu. 

Kde rastie prvosienka jarná a kedy kvitne?

Rastlina začína kvitnúť zvyčajne už v marci, prípadne v apríli. Na liečebné účely sa zbierajú primárne jej kvety. Korene sa zvyknú zberať len z pestovaných rastlín, čo zabraňuje ničeniu voľne rastúcej populácie.

Obľubuje suchšie alebo menej vlhké stanovištia, a to najmä v nížinách. Rastie na pastvinách, lúkach či v riedkych lesoch.

Odporúčame: Otravné vínne mušky v byte: Jednoduchá pasca, ktorá zaberá na 100 %!

účinky prvosienky

Zdroj: Shutterstock®

Účinné látky – čo obsahuje prvosienka jarná

A aké účinky teda prvosienka skrýva? Nutné je v prvom rade poznamenať, že obsahuje celý raz účinných a telu prospešných látok. Je zdrojom silíc, vitamínu C, tiež ukrýva saponíny, flavonoidy s antioxidačným pôsobením. Prvosienka jarná je charakteristická antibiotickými účinkami, taktiež má vďaka svojmu zloženiu antiseptické účinky.

Liečivá bylinka – aké sú účinky prvosienok?

Aké má prvosienka jarná účinky na zdravie človeka? Vplýva na imunitný systém a celkovú detoxikáciu organizmu. Pôsobí močopudne (diuretický účinok) a z tela odvádza nadbytočnú vodu. Okrem toho priaznivo vplýva aj na tvorbu krvi.

Prvosienka, ktorá patrí medzi tradičné jarné rastliny, je však známa najmä blahodarným vplyvom na dýchacie cesty. Je skvelým bojovníkom proti hlienom v prieduškách aj pľúcach. Táto bylinka podporuje vykašliavanie a predstavuje vhodnú podpornú liečbu zápalu priedušiek (liečba bronchitídy) či iných dýchacích ťažkostí.

Okrem toho má však prvosienka aj upokojujúci vplyv na ľudský organizmus. Môže byť nápomocná pri nespavosti, neurózach, migrénach či strese. Nakoniec sa tiež osvedčila pri potláčaní prejavov reumatizmu.

Pozri aj: Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

použitie prvosienky

Zdroj: Shutterstock®

Použitie prvosienky jarnej – čaj

Na liečebné účely je možné využiť vlastnoručne nasušené kvety prvosienky jarnej, ale pokojne aj tie z lekární či predajní so sušenými bylinkami. Medzi liečivé recepty z prvosienky patrí v prvom rade prvosienkový čaj. Na prípravu záparu na vnútorné použitie vám postačí jedna malá lyžička sušenej prvosienky.

V šálke ju zalejte vriacou vodou a nechajte pôsobiť aspoň 10 až 12 minút. Pri zdravotných ťažkostiach si neváhajte dopriať prvosienkový čaj až dvakrát denne. Vyskúšajte ho pri chrípke, zlom spánku či nervozite. Tento nápoj si tiež 2 až 3 razy za týždeň môžete dopriať ako prevenciu. Výborne chutí najmä s medom.

Túto bylinku je možné kombinovať i s ďalšími rastlinami, napríklad s podbeľom. Takýto bylinný čaj skvelo podporí zdravie dýchacích ciest.

Výluh z prvosienka na vonkajšie použitie

Z koreňa prvosienky si tiež môžete pripraviť výluh na vonkajšie použitie. Približne 4 polievkové lyžice sušeného koreňa nechajte v 1 litri vody lúhovať minimálne 20 minút. Následne do neho namočte kus látky alebo gázu a ňou ošetrite kožné poranenia či podliatiny.

Možné vedľajšie účinky prvosienky

Pri vnútornom užívaní prvosienky nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k výskytu nevoľnosti. Nadmerné užívanie prvosienky môže spôsobiť aj vracanie alebo hnačky.

Možné vedľajšie účinky zahŕňajú u citlivých jedincov aj alergické reakcie, či už miestne na koži, alebo aj systémové. Okrem toho by sa prvosienky mal strániť osoby, ktoré užívajú lieky na stimuláciu imunitného systému. Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch alebo užívaných liekoch je vhodné konzultovať užívanie prvosienky s odborníkom. 

Článok aktualizovaný 15.4.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 20.03.19 07:07

ĽŠ
karma
100.00

Výborná bylinka, radi zbierame!

  • 0
Odpovedať

Janka Jurasova 20.03.19 08:11

JJ
karma
90.00

príjemne som prekvapená jej účinkami musíme si nazbierať a nasušiť :-)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 20.03.19 09:32

MM
karma
100.00

poznám liečivé účinky, chodili sme so svokrou zbierať prvosienku

  • 0
Odpovedať

Daniela Revayová 20.03.19 10:37

DR
karma
104.00

Prvosienku sme zbierali este ako deti v skolskom zbere a zbierame ju dodnes :-)

  • 0
Odpovedať

Alena Hocková 21.03.19 19:30

AH
karma
-1.00

O liecivych ucinkoch prvosienky ako aj mnohych dalsich rastlin netusim, ale velmi rada by som sa tejto problematike venovala viac. Aj na vasich strankach ;-)

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 23.03.19 22:12

karma
109.00

Prvosienku poznám už dávno.Vždy si nasuším na zimu a v prípade chrípky,alebo prechladnutia,varím dobrý čajík.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:21

karma
127.00

Netušil som o toľkých prospešných vlastnostiach prvosienky.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní