Čo je to čaga? Zdraviu vysoko prospešná a zázračná v kozmetike

Čo je to čaga? Zdraviu vysoko prospešná a zázračná v kozmetike
 • 15.11.2017
 • Veronika Lacková

Čo je to čaga? Čaga, alebo inak, ,,ryšavec šikmý", ktorý vlastne parazituje na kôre brezy, je účinným liekom na množstvo neduhov. Lieči naše vnútro (používa sa dokonca pri onkologických prípadoch), ale aj vonkajšie prejavy pokožky, kedy je účinná v prípade psoriázy či uštipnutia hmyzom. No dokáže si veľmi dobre poradiť aj s keloidnými jazvami, takzvaným ,,živým mäsom".

Táto huba sa dostane do poškodenej kôry brezy a začne na nej parazitovať a rozrastať sa. Dožíva sa  od desiatich do dvadsiatich rokov (je to priemerný čas, dokedy huba strom úplne zničí). Vyskytuje sa predovšetkým  v Rusku a tamojšej tajge a lesostepi, v Severnej Karolíne a na severe USA, v Kórei, a dokonca ju môžete zahliadnuť aj u nás a u našich českých susedov. Najčastejšie napadá brezy. Vyskytuje sa však aj na oľši, jarabine alebo javore.

Vyrastá z malej spóry do ohromných rozmerov. Telo hríbu do seba absorbuje liečivé látky, predovšetkým z brezovej kôry, a liečivé brezové vody  a iné zložky, ktoré breza obsahuje. Zo stromu sa zbiera tak, že ju od neho odrežú.

Zaujme ťa: Vieš aký je vhodný riad do mikrovlnky? Toto tam nikdy nedávaj!

breza čaga

Zdroj: Shutterstock®

Aké látky obsahuje čaga?

Čaga obsahuje napríklad draslík, zinok, magnézium, železo, polysacharidy, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní  ľudských orgánov. Ak čo i len jedna z týchto látok  v tele chýba, nastupuje choroba. V tomto probléme dokáže byť čaga veľmi nápomocná.

S akými problémami si čaga dokáže poradiť

Pomáha pri problémoch črevného traktu, pečene, pôsobí ako prevencia (alebo ako aj liečba!) onkologických ochorení. Ničí mikróby a sú skutočnými biogénnymi stimulátormi (využívajú sa v tkaninovej liečbe).  Má priaznivý vplyv n CNS, boli spozorované aj účinky, pri ktorých mizli chronické problémy.  Má močopudné a žlčopudné účinky.

Zlepšuje celkový stav postihnutých nádorovými ochoreniami, pričom nezáleží, o aký orgán ide. Organizmu dodáva potrebné vitamíny, užitočné látky, zvyšuje imunitu. V počiatočnom štádiu rakoviny zabraňuje šíreniu rakovinotvorných buniek. Čaga obsahuje kyselinu šťavelovú, mravcovú a octovú, ktoré zlepšujú chuť do jedla a odstrňujú bolesti. Znižujú množstvo cholesterolu v krvi.

Prislúchajú jej ďalej protizápalové účinky a taktiež účinky zastavujúce krvácanie. Užívanie čagy vytvára v črevách ochrannú vrstvu na povrchu sliznice orgánov.

Vyskúšaj: Ako využiť škoricu v domácnosti? 5 nevšedných spôsobov ťa dostane!

čo je to čaga huba

Zdroj: Shutterstock®

Čo konkrétne čaga lieči

Je vhodná ako prevencia mnohých problémov, najmä bolesti v kĺboch a pri zníženej imunite. Dokonca sa odporúča inhalácia časy – cca päť minút a dokáže takto uľaviť od bolesti hrtana. Zlepšuje dýchanie a hltanie.

Ďalej sa uvádza v súvislosti s liečením paradentózy, znižuje cukor v krvi. Znižuje nervové vypätie, bojuje s nespavosťou a depresiou. Znižuje zápaly na sliznici ústnej dutiny. Čaga detoxikuje – odvádza z tela škodliviny, s jej pomocou sa normalizujú procesy endokrynného systému.

Na vonkajšie použitie (vo forme krémov apod.)

Čaga povrchovo lieči psoriázu, účinne bojuje proti akné, ďalej pomáha pri uštipnutiach hmyzom, je vhodná na omrzliny a spáleniny a lieči rôzne kožné problémy a poškodenia kože, navyše si dokáže poradiť pri keloidných jazvách (osobná skúsenosť - natierajte si postihnuté miesto v zárodku a čaga jazve nedovolí rozrásť sa).

Odporúčame: Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

čaga kozmetika

Zdroj: Shutterstock®

Kde zoženiete čagu

Ako už bolo vyššie spomínané, čaga rastie na území Ruska, ktoré je typické svojimi brezovými lesmi. Najlepšie bude, ak si zájdete do najbližšieho obchodu s ruskou medicínou alebo kozmetikou (v každom väčšom meste sa nachádzajú takéto obchody) alebo si čagu ,,vygooglite“.

Predáva sa vo forme tabletiek, práškov, tinktúr, extraktov, hotových krémov.

čaga liek

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho čaga nie je vhodná

Napriek tomu, že má čaga nespočetné množstvo pozitívnych účinkov, nie je určená pre všetkých. Vyhýbajte sa jej, ak:

 • máte koliku
 • počas tehotenstva
 • ak máte alergiu na látky, ktoré sú v čage obsiahnuté

Takže vďaka tomuto škodcovi si vlastne môžeme zachovať a zlepšiť zdravie. Vyskúšate?

Odporúčame: Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Soňa Krátka 15.11.17 08:04

SK
karma
114.00

doteraz som o nej nepočula

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 15.11.17 10:55

SK
karma
86.00

zase som sa niečo pozitívne dopočula a naučila o tejto zázračnej čage...samé novinky...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 15.11.17 16:35

MM
karma
100.00

my máme na sídlisku vysadenú brezovú aleju, musím si ju obzrieť

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 15.11.17 17:17

DB
karma
117.00

toto je pre mňa úplná novinka...

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 15.11.17 18:09

KK
karma
105.00

počujem prvý krát

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 15.11.17 19:00

MD
karma
132.00

...veľmi ma zaujala, je to vôbec možné že doteraz sme o nej ešte nepočuli? Veď má toľko pozitív...

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 16.11.17 17:42

JU
karma
103.00

toľko prospešných látok v tejto neznámej rastlinke

 • 0
Odpovedať

Katarína Gašová 17.11.17 19:34

karma
91.00

Čagu môžem iba odporúčať. Ja som si kúpila extrakt z čagy 100 ml, ktorý stojí cca 16 €. Táto fľaštička mi vystačila 3 mesiace a dávala som si ju preventívne kvôli oslabenej imunite a musím povedať, že aj keď mám teraz prestávku už 2 mesiac, tak som zatiaľ ešte nebola vôbec chorá, žiadna nádcha ani kašeľ. Nevýhodou je, že extrakt je dosť tmavý, takže aj keď si hneď vypláchnete ústa môže sa stať, že vám trošku zafarbí zuby - dentálna hygiena je nevyhnutná :D. Ale určite o 4 mesiace, po polročnej prestávke, kupujem nové balenie. Neviem aké skúsenosti majú ostatní, ale mne pomohla.

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 18.11.17 15:10

AG
karma
105.00

Opäť niečo nové a zaujímavé :)

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 10.01.18 07:47

AB
karma
100.00

pre mňa úplná novinka

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 16:51

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 16:51

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní