Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?

Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?
 • 18.05.2016
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 9

Možno si svoj život bez cukru ani neviete predstaviť. Avšak nebojte sa, nebude to žiadna tragédia. Vzdať sa síce cukru úplne, je v dnešnej dobe viac menej nereálne, keďže cukor dnes už nájdeme takmer vo všetkom. Je to však o dôvod viac, aby sme si ho prestali cielene dávať v podobe sladkostí, či zbytočných dezertov, cukríkov, limonád...

K zníženiu cukru vo vašej strave musíte ale pristúpiť rezolútne, pretože naše telo akosi nie je schopné uvedomiť si, že dnes už bolo dosť. Hriešnou (ne)výhodou cukru je to, že nášmu organizmu dodáva v podstate ihneď po konzumácií energiu.

No a keďže na dobré sa rýchlo zvyká, je prirodzené, že samotné telo si tento sladký neduh začína pýtať vo chvíľach, ktoré si pamätá z minulosti. A teda napríklad, keď sme vyčerpané, vystresované, smutné a deprimované, alebo nahnevané a frustrované... Možnosti, kedy si dať niečo sladké pod zub je neúrekom... no keď si uvedomíme, čo cukor v našom tele okrem toho, že nám dodá energiu stvára, s najväčšou pravdepodobnosťou sa zháčime.

Odporúčame prečítať: Obdobie jahôd čoskoro v plnom prúde

Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?

Zdroj: Shutterstock®


Okrem toho, že pričastým jedením sladkostí zvyšujete riziko obezity, pridružujú sa tu aj ďalšie zdravotné problémy ako kardiovaskulárne, kožné ochorenia, či dokonca cukrovka. Keď ale znížite dávky denného prídelu cukru, začnete byť šťastnejšie. A viete prečo?1. BUDETE LEPŠIE SPAŤ


Cukor má totiž takú zvláštnu vlastnosť, že spúšťa uvoľňovanie hormónu zvaného kortizol, ktorý môže narušiť kvalitu spánku. Kto má v malíčku všetky diétne pravidlá ten vie, že sladké sa odporúča jesť len dopoludnia. Vtedy ho naše telo rýchlejšie spracuje, využije energiu zo sacharidov a zároveň si telo tak nezaťaží. Naopak večerné hodovanie, obzvlášť sladkých jedál, už náš metabolizmus spaľuje horšie. Okrem tukových vankúšikov tak pribudne aj časté budenie sa zo spánku, respektíve nekvalitný a prerušovaný spánok.

Odporúčame prečítať: Zacvičte si s fit loptou. Tukové faldíky zavelia na ústup!

Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?

Zdroj: Shutterstock®


2. ZLEPŠÍ SA VÁM KVALITA PLETI

Aj keď rady na internete vyhľadávame heslá o tom, ako čokoláda prospieva kvalite pleti, fakt je taký, že vždy hovoríme o čokoláde s vysokým percentom kakaa. Všetko ostatné od malinoviek, dukátových buchtičiek, až po čokoládové šišky našej pleti skôr škodí, než prospieva. Nehovoríme, aby ste tieto svoje obľúbené jedlá úplne vyškrtli zo svojho jedálnička, avšak konzumujte ich radšej rozumne a menej často.

Odporúčame prečítať: Zatočte s jarnou únavou ORIGINÁLne3. BUDETE MAŤ VIAC PRAVEJ ENERGIE

Je to jednoduchá logika. Keď si vaše telo odvykne od toho, že energiu mu dobíjate na počkanie tabličkou čokolády, zistí, že omnoho osožnejšie je trebárs také cvičenie, či zdravé čaje. Energia získaná inak, než "falošnou" formou od sladkostí je zdravšia a viac efektívna.

Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?

Zdroj: Shutterstock®


4. ZLEPŠÍ SA VÁM CELKOVÉ ZDRAVIE


Všetky tie zdravotné ochorenia, ktoré sme spomínali + všetky ďalšie, na ktoré radšej nechceme ani myslieť. Faktom ostáva, že preháňať to so sladkosťami rozhodne nie je zdravé a že obmedzenie cukru, respektíve jeho zdravšia náhrada nám nielenže dodá energiu, ale aj posilní celkovú imunitu a skvalitní život.

Odporúčame tiež: Zacvičte si s fit loptou. Tukové faldíky zavelia na ústup!

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Krátka 18.05.16 07:25

SK
karma
113.00

obcas si rada zamaskrtim, ale vyberam si take "zdravsie verzie"

 • 0
Odpovedať

Julius Nagy 18.05.16 07:26

JN
karma
94.00

už konečne som sa naučil piť kávu aj bez cukru......

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 18.05.16 07:35

SK
karma
86.00

cukor používam len minimálne.... nahrádzam ho hlavne kokosovým cukrom... ale inak čaje a kávy pijem bez cukru...

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 18.05.16 18:43

AK
karma
100.00

cukor to je droga

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 20.05.16 14:29

LK
karma
100.00

Čaj bez cukru-lepší je med

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 22.05.16 07:02

MR
karma
100.00

občas si dám niečo sladké, no snažím sa ovládať

 • 0
Odpovedať

23.05.16 11:58

karma
-1.00

Cukor je potrebný. Ja som vynechal cukor a to som si dával ráno 2naberačky ráno do čaju a poobede 2 naberačky do kávy. Prestal som a dával som si sladidlo miesto cukru. Asi po týždni, či dvoch som tak zoslabol, že som sa musel vrátiť k cukru a teraz fungujem normálne.
To teraz viem, že cukor dodáva energiu a je nenahraditeľný. Že nejesť cukor a jesť štavel zo záhrady, napíšu len hlúpe hlavy.

 • 0
Odpovedať

Ľubomíra Dudášová 30.06.16 19:45

ĽD
karma
-1.00

Vynechať úplne cukor je nezmysel...dobre netreba často cukriť čaje, kávu...
veľa článkov je písaných, že zdravšia náhrada bieleho cukru je trstinový - čo je hlúposť...hlavne v zime používam miesto cukru med je to jednak aj zdravšia alternatíva a treba aj takúto pochutinu.
Stačí ak zredukujeme množstvo konzumácie na menšie dávky a dáme si aj ovocie. Cukor nie je jediná vec, ktorá škodí pleti a robí z nej aknóznu

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 25.05.20 12:50

KS
karma
133.00

Vzdať sa úplne cukru je pre mňa až nemožné, keďže zbožňujem sladké :-) Ale jeden čas som ho dosť obmedzila a veru že som sa cítila menej unavená a mala som viac energie, takže niečo na tom asi aj bude.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Prolaktinóm – neškodný nádor alebo závažný zdravotný problém?
Zdravie

Prolaktinóm – neškodný nádor alebo závažný zdravotný problém?

 • 1
 • 25.02.2022
100 eur! Dostanete už čoskoro zvýšený prídavok na dieťa?
Pre ženy

100 eur! Dostanete už čoskoro zvýšený prídavok na dieťa?

 • 1
 • 10.05.2022
Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci február
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci február

 • 1
 • 06.02.2022
TOPlist