STARCK PARIS PEAU KOLEKCIA: Zrodená v detských snoch a predstavivosti

STARCK PARIS PEAU KOLEKCIA: Zrodená v detských snoch a predstavivosti

Čo by mohlo lepšie odhaliť lásku Philippa Starcka k nemateriálnemu? Hlava, srdce, základ. Tvorivý dizajnér sa po prvý raz odhaľuje v podobe kolekcie troch vôní, ktorá nesie meno jeho novej značky, STARCK PARIS. Rozhodol sa ovládnuť svet vôní, ktorý objavil ako dieťa, po svojom: svetoznámym majstrom parfumérom odovzdal svoju víziu, naplnenú zvedavosťou, vyzývavosťou, citlivosťou, eleganciou a ušľachtilosťou. Zrodená v jeho detských snoch a vizionárskej predstavivosti, kolekcia vôní Peau de Soie, Peau de Pierre a Peau d’Ailleurs nám prezentuje buket nečakaných voňavých básní, ktorých slová odhaľujú každej pokožke nekonečné možnosti.

PO STOPÁCH DETSTVA

Spojenie Philippa Starcka s vôňami siaha ďaleko do minulosti. Svet vôní ho prenáša ďaleko do pocitových vnemov detstva, ktoré sú stále na dosah v jeho spomienkach. V spomienkach, prezrádzajúcich veľa o jeho záujme o vône, parfumy a esencie. V spomienkach, odhaľujúcich voňavú cestu cez hlavu, srdce a základ, tak významných pre parfumérov.

Pozri aj: Nové vône STARCK: PEAU DE NUIT INFINIE a PEAU DE LUMIÈRE MAGIQUE

dámske vône Philippe Starck

Zdroj: Shutterstock®

SPÄŤ K ZDROJU, K RODISKU - HLAVA

Obraz, pocit, miesto? Myseľ Philippa Starcka ihneď zasiahne spomienka na matkinu predajňu parfumov. Práve tam, v zadnej miestnosti, kde strávil množstvo hodín, objavoval Philippe Starck opojné a jedinečné arómy. Od regálov so zásobami, po regály predajne, spoznával vír tónov, ktorý ho s každým vdýchnutím prenášal do mystických a vzdialených svetov. Do zatiaľ nevysnených miest hier a zážitkov: „Rád unikám na toto miesto; nebol som nikde a zároveň som bol všade. Pretože vďaka nespočetnej zmesi aróm, parfumov, skrášľujúcich krémov, telových mliek a šampónov som putoval na zakázané miesta, naplnené ohromným bohatstvom. Čo som v tom čase nevedel bolo, že som vyrastal uprostred najmocnejšieho nástroja mysle a podvedomia.“

CHÉMIA ČASU - SRDCE

Práve v tomto úžasnom svete, aký dokážu otvoriť vône, objavoval Philippe Starck vo veľmi skorom veku suroviny pre svoju tvorivosť. A hoci v istom veku túžil vyvíjať vône, jeho zmysly ho prinútili vyskúšať šťastie v inej oblasti. Pár rokov mu stačilo, aby si vydobyl pozíciu inovačného a uznávaného tvorcu. Odjakživa ho inšpirovala evolúcia ľudstva a túžil objavovať jej záhady.

Spolu s hudbou predstavujú vône čosi, čo vždy v jeho mysli vyvolá pocitovú reakciu a privádza ho k inováciám. „Vždy, keď sa stretnem s vôňou, napríklad keď žena prejde popri mne na ulici, objavuje sa okamžitý efekt. Moja myseľ je v pohotovosti.“ Podvedomie je neskrotné: nikdy mu nič neujde a teraz privádza Philippa Starcka do sveta vôní. Do sveta, poznačeného túžbou ponúknuť osobné vnímanie vôní, ktoré sa približuje k nemateriálnemu.  

ESENCIA ZNAČKY, JEJ PRVEJ KOLEKCIE - ZÁKLAD

Aká vôňa dokáže odhaliť záhadnú realitu ženskej alebo mužskej citlivosti? Aká je vôňa tmy, kozmického prázdna, asteroidu? Aby zachytil nepolapiteľné a prepísal všetky svety, ktoré navštívil, navštevuje a navštívi v podobe voňavých básní, obrátil sa Philippe Starck na svetoznámych majstrov parfumérov. Pomocou týchto básnikov vôní začal nezvyčajný tvorivý proces: dialóg tvorcov z rozličných oblastí, inšpiratívny, vášnivý a fascinujúci. „Týmto otvoreným rozhovorom o vede a dematerializácii, evokovaním paradoxných obrazov, sme objavili nový jazyk. Preložili ho skvelí umelci, ktorí transformovali moje slová do troch rozličných, ale vzájomne sa doplňujúcich vôní a výsledok je perfektný. Je dokonalý, pretože je v ňom všetko“. Vôňa je slovo, vôňa je príbeh a úvodnými kapitolami tohto príbehu sú Peau de Soie, Peau de Pierre a Peau d’Ailleurs. Tri vône, zrodené z vízie a snov jedného muža.

vône Philippe Starck

Zdroj: Shutterstock®

ANATÓMIA KOLEKCIE

Ak si odmyslíme chémiu a vedu, čo iné je vôňa ako poézia, pocit a láska? Tvorca, ktorý má vždy na zreteli ľudí ako takých, Philippe Starck navrhol tieto tri vône v perfektnej harmónii s jeho predstavou, akí sme: akí sme boli, čím sme teraz a čím zrejme budeme.

Aj po tisícoch rokov ľudstvo stále nasleduje rovnakú cestu. Od prvých okamihov je človek zahalený do unikátnej pokožky, ktorá s ním zostáva po zvyšok života. Nezameniteľný svedok, vysoko reaktívny posol, je inšpiráciou názvu prvej kolekcie vôní STARCK PARIS. S vôňami Peau de Soie, Peau de Pierre a Peau d’Ailleurs ich tvorca vyjadruje, čo je zjavné: vôňa je ako tetovanie, istý druh dôvernosti. „Obliecť si vôňu znamená vytvárať si vlastné územie.“ Tvorca hľadal hlbšiu dimenziu. Niečo medzi realitou a podvedomím, medzi blízkym a vzdialeným, medzi primitívnym inštinktom a genialitou. Záhadný medzipriestor, priestor medzi tým, čo poznáme a čo sme ešte nespoznali.

VÔNE SÚ AKO ZÁHADA: TOTO SLOVO NAJLEPŠIE VYSTIHUJE VÔNE STARCK

Trojica majstrov parfumérov - Daphné Bugey, Annick Ménardo a Dominique Ropion – pomohli Philippovi Starckovi vytvoriť jeho prvú kolekciu. Aby dokázali ľahšie objavovať a prekonávať hranice vlastnej tvorivosti, nemali žiadne zakázané územia, najmä pokiaľ ide o použitie materiálov. Každá vôňa má svojho tvorcu a spisovateľa. V každom štádiu dizajnu umožnila konverzácia oboch vytvoriť vyvážené akordy, dosť záhadné na to, aby uchovali identitu rozličných zložiek v bezpečí.

Okrem dôrazu na vysokú kvalitu vybraných zložiek nemala prvá kolekcia vôní STARCK PARIS žiadne obmedzujúce pravidlá. Tvorcovia mali úplnú slobodu pri skladaní tónov pod jedinou podmienkou: umiestniť tieto esencie do flakónu. Philippe Starck sa rozhodol pre flakóny v minimalistickom dizajne, ktoré by vyjadrovali záhadný charakter a nemateriálnu kvalitu vôní.

„Predmet nie je to, na čom záleží“, opakuje tvorca. Na čom záleží, sú vône, pocity, ktoré vyvolávajú, zmysly, na ktoré pôsobia a cez ktoré na nás prehovárajú. Príbehy mužov a žien, dobrodružstvá na pokraji predstavivosti. Alebo čosi celkom iné, ktovie?  

Vizuálne stvárnenie kampane vytvorilo anglické štúdio grafického dizajnu GBH. Ich dielo zobrazuje svet, prepisujúci nemateriálne na materiál, pohrávajúce sa s tým, čo je viditeľné a miznúce, zanechávajúce dojem záhady a evokujúce nejasnosť.

Neprehliadni: TEST: Lanvin Modern Princess parfumovaná voda

PEAU KOLEKCIA

Zdroj: Shutterstock®

PEAU DE SOIE, KONCEPT

Philippe Starck: „Som mužom, ktorého nadchýnajú ženy, najmä moja manželka. Fascinuje ma ich záhadnosť. Viem, že im nikdy nebudem rozumieť, že medzi krásou muža a ženy existuje nedefinovaný, paradoxný priestor, kde musia nájsť jeden druhého a kde sa musia vzdať trochy svojej ženskosti či mužnosti.“  

Dominique Ropion ovláda umenie spájania extrémnych vôní, bez obmedzení, avšak s precíznosťou. Vždy pripravený experimentovať s nečakanými a novými harmóniami, pochopil koncept tejto tvorivej práce ako zmyselnú organickú formu, v ktorej je možné, prostredníctvom vláčnosti ženskej pokožky, precítiť záhadné územie krásy ženy. Zložky, zopár záchytných bodov: svetové strany, nečakané stanoviská; dvojica muža a ženy, ktorí sa navzájom priťahujú a pasujú k sebe; hra zvodnosti, v ktorej starodávne a moderné suroviny, ako aj živočíšne, drevité a rastlinné tóny, nachádzajú rovnováhu. 

FINÁLNE TÓNY

Peau de Soie je paradoxom, vôňou, ktorej ženskosť zahaľuje mužné srdce. Vôňou, ktorá priľne k pokožke a odhalí priestor medzi povrchom a jadrom a ktorá evokuje ženskú záhadnosť.  

PEAU DE PIERRE, KONCEPT

Philippe Starck: „Myšlienkou bolo dať vôni Peau de Pierre mužný náhľad. Som mužom, ktorý si s hrdosťou uvedomuje svoju ženskú stránku; oceňujem jej kvality. Chcel som vytvoriť pánsku vôňu, ktorá by odhalila ženské vlastnosti muža, tú tienistú oblasť, v ktorej sa všetko spája bez toho, aby z nej niečo uniklo.“

Daphné Bugey nikdy nestratila pri umení skladania vôní svoje inštinkty. Zvedavá, citlivá, s dobrou predstavivosťou, jej osobnosť ju predurčovala chopiť sa tejto úlohy. Cieľom bolo zamyslieť sa nad fascinujúcou krásou čiernej diery, hustej, atraktívnej a záhadnej, ktorá vyvoláva ideu protikladov: svetlo a tma, mužnosť a ženskosť. Zložky, zopár záchytných bodov: veľký tresk; objavovanie tajomného neznáma; drahokamy; drevitá až dymová intenzita; premena syntetickej molekuly na skutočnú.

FINÁLNE TÓNY

Peau de Pierre je mužná vôňa, ktorá odhaľuje ženskú stránku muža. Je ako membrána, symbol permanentnej duplicity, ktorá filtruje naše rozdiely a osobnosť.  

dámska vône PEAU

Zdroj: Shutterstock®

PEAU D’AILLEURS, KONCEPT

Philippe Starck: „Chcel som vytvoriť vôňu, ktorú si nezapamätáte, pretože neexistuje, ktorú nepomenujete, pretože slová sú tiché, keď ju chcete popísať, vôňu tieňa a kozmickej prázdnoty. Nápadom bolo zachytiť nepolapiteľné, urobiť neviditeľné viditeľným, objavovať abstraktné, prinútiť vzduch vibrovať. Toto nekonečné teritórium nás prenáša do úplného neznáma, na vzdialené miesto nášho podvedomia, do čistého duševna.“  

Annick Ménardo, medzi ktorej prednosti patrí interpretácia voľných myšlienok a analytický charakter jej práce, sa inšpirovala obrazom meteoritu, ktorý jej poskytol pozvánku na dlhú, novú cestu: niekam blízko neznáma, do prázdna, ktoré je všetkým okrem ničoty. Zložky, zopár záchytných bodov: meteorit; okrúhla mandala svetla a tmy; srdce pozemského materiálu; minerál, jantár, pižmo a dreviny, ktorých tóny môžete odhaliť len na konci dlhej cesty. 

FINÁLNE TÓNY

Peau d’Ailleurs je zvláštna, nedefinovateľná a prchavá. Je objavnou cestou do seba samého, prechádzajúcou cez podvedomie, vôňou, ktorá je útekom na nekonečné územie dematerializácie, na miesto, kde kozmické prázdno prichádza do kontaktu so zemou nepoznanou.

KOLEKCIA PEAU

  • Toaletná voda 40 ml
  • Toaletná voda 90 ml

Kolekcia PEAU je dostupná v sieti FAnn parfumérií.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 18.11.18 07:05

ĽŠ
karma
100.00

Kolekcia s úžasnou víziou k nemateriálnemu. Klobúk dolu Philippovi Starckovi!

  • 0
Odpovedať

Marta Hollá 27.11.18 20:09

MH
karma
91.00

waw

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 03.12.18 19:29

DB
karma
117.00

zaujímavý článok a krásne nové vône vytvorené srdcom

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní