Onychomykóza: O aké ochorenie sa jedná a ako sa ho zbaviť?

Onychomykóza: O aké ochorenie sa jedná a ako sa ho zbaviť?

Onychomykóza je hubová infekcia nechtov na nohách alebo na rukách. Táto plesňová infekcia môže zasiahnuť ktorúkoľvek časť nechta - či už matrix (koreň nechta), nechtovú platničku alebo voľný okraj nechta.  

Nielenže sa jedná o nepríjemné ochorenie, ktoré môže zmeniť sfarbenie nechta, môže tiež prispieť k nepohodliu, bolesti a môže spôsobiť rôzne fyzické a pracovné obmedzenia. V tom horšom prípade môže prispieť k zníženiu kvality života.

To, že sú vaše nechty zasiahnuté plesňou zistíte hneď pohľadom na ne. Medzi hlavné prejavy môžeme zaradiť krehkosť nechtov, tmavé sfarbenie, zápach a v tom horšom prípade môže dôjsť k oddeleniu nechta od nechtového lôžka. Plesne na nechtoch sa viete zbaviť aj sami, avšak niekedy je potrebné navštíviť lekára – a to najmä vtedy, ak domáca liečba nezaberá alebo sa liečite na cukrovku. A keď už píšeme o domácej liečbe, tak vám prinášame zopár trikov, ako sa prebojovať ku krásnym nechtom.

Odporúčame prečítať: Potraviny po záruke : Jesť či nejesť?

Onychomykóza: o aké ochorenie sa jedná a ako sa ho zbaviť?

Zdroj: Shutterstock®

1. Jablčný kúpeľ nôh

Namáčanie nôh v jablčnom octe je starý domáci liek na liečbu plesňovej infekcie. Jeho protiplesňové vlastnosti pomáhajú vyliečiť mykózu nechtov. Jediné, čo je potrebné urobiť, tak namočiť nohy do zmesi jablčného octu a vody v pomere 1:1 po dobu 20 minút. Doprajte svojim nôžkam takýto kúpeľ každý deň, až kým vás mykóza neopustí. Samozrejme nezabúdajte na fakt, že pleseň rastie vo vlhkom a teplom prostredí, preto si nohy a najmä nechty po takomto kúpeli nezabudnite poriadne osušiť a držať v suchu.

Odporúčame prečítať: Guatemala je pre turistov stále neznáma krajina I.časť

Onychomykóza: o aké ochorenie sa jedná a ako sa ho zbaviť?

Zdroj: Shutterstock®

2. Cesnak náš obľúbený

Ak sa chcete zabaviť plesne na nohách, zmiešajte cesnakový olej s bielym octom. Túto zmes aplikujte priamo na postihnuté miesto a previažte elastickým obväzom. Táto zmes má naozaj liečivé účinky, pretože cesnak obsahuje zložku zvanú allicín, ktorá má protiplesňové vlastnosti. V prípade, že nemáte k dispozícii cesnakový olej, tak ho môžete nahradiť zmesou olivového oleja a rozdrveného cesnaku.

Odporúčame prečítať: Hydrosadenitída - nepríjemný zápal v podpazuší

Onychomykóza: o aké ochorenie sa jedná a ako sa ho zbaviť?

Zdroj: Shutterstock®

3. Širokospektrálny Tea Tree olej

Tea Tree olej možno použiť na liečbu širokej škály chorôb, preto patrí aj medzi jeden z najlepších  prírodných spôsobov liečby plesní na nechtoch. Tento éterický olej má antimykotické vlastnosti, ktoré môžete podporiť ďalšími podobnými olejmi (levanduľový olej, kokosový olej, škoricový esenciálny olej...), avšak je určený aj na samostatné použitie. Pred jeho použitím je dôležité nechty poriadne umyť vodou a mydlom, následne ich osušiť a naniesť na ne 1-2 kvapky tea tree oleja a nechať ho vsiaknuť.

Odporúčame prečítať: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Kelemenová 17.04.17 10:31

SK
karma
86.00

Toto rozhodne musim vyskusat,plesnami na nohach sa trapim uz dlhe roky,mastciek,kremikov a vodiciek ma uz plne zuby...nic nezabera....vadim na prirodnu kozmetiku

  • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 17.04.17 11:14

MR
karma
109.00

poznám tento problém, chce to trpezlivosť, kým sa človek z toho dostane

  • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 17.04.17 19:00

DB
karma
117.00

Ako vidím jablčný ocot je veľmi všestranný, dobré vedieť, že pomáha aj na toto nepríjemné ochorenie

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 10.05.17 19:14

BS
karma
100.00

S plesňami nemám problém, ale používam jablčný ocot na iné účely, dokonca si ho pripravujem doma:))

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní