Bórová voda: Skutočný zázrak, ktorý dokáže byť nápomocný?!

Bórová voda: Skutočný zázrak, ktorý dokáže byť nápomocný?!

  • Zdieľaj:
 • 11

Dermokozmetika je viac-menej špeciálna alebo špecifická kategória prípravkov určených na starostlivosť o pokožku, ktorá je odporúčaná odborníkmi, a to buď kožnými lekármi, alebo lekárnikmi. Dermokozmetika je sama osebe založená na vysokej účinnosti, ktorá je preukázaná aj klinickou štúdiou.

Po Jarischovej vode, ktorá je považovaná za akýsi zázrak, tu máme bórovú vodu. Svojimi účinkami určite nezaostáva za tou Jarischovou, ktorá patrí medzi pomerne obľúbené.

Práve bórová voda patrí medzi akýsi druh dermokozmetiky, ktorá je určená na vonkajšie ošetrenie pokožky. Dermálny roztok, kyselina bóritá, bórová voda, Solutio acidi borici – viacero pomenovaní pre jednu vodu, ktorá obsahuje 3 gramy kyseliny boritej na 100 gramov dermálneho roztoku. Prečo je táto voda považovaná za ďalší tekutý zázrak, ktorý si zamilujú ženy, ale aj muži alebo deti? Čo všetko je v jej moci a prečo mať aspoň jedno balenie roztoku stále vo svojej domácej lekárničke?

Pozri tiež: Najdivnejšie spôsoby, ako si ľudia zarábajú peniaze: To vážne?!

účinky bórovej vody

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Bórová voda - Solutio acidi borici 3 %

Bórová voda, o ktorej sa bavíme, predstavuje vodný roztok 3 % kyseliny boritej, ktorý sa používa na vonkajšie ošetrenie pokožky. Má dezinfekčné účinky, ktoré sú vhodné na ošetrenie problémovej pokožky, avšak pozor, nikdy ho neaplikujte na otvorenú ranu! Rovnako disponuje aj protizápalovými účinkami. Bórová voda pomáha spomaľovať množenie baktérií a plesní, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky a môžu spôsobovať rôzne problémy.

Bórová voda je veľmi účinná pri liečbe očných infekcií, no dokonca ju môžete použiť aj v prípade ušných infekcií. Keďže disponuje protiplesňovými účinkami, tak ju môžete použiť aj na liečbu, respektíve odstránenie zápachu nôh, nakoľko voda znižuje potenie. Jej ďalšou a pomerne najobľúbenejšou výhodou je to, že je vysoko nápomocná pri liečbe kožných infekcií, akými sú alergické prejavy, ekzém, kvasinkové infekcie kože či pleseň na nohách. V rovnakej miere sa odporúča aj na ošetrenie drobných popálenín na pokožke alebo na oplachovanie tváre v prípade akné a iných kožných problémov.

Využitie bórovej vody:

 • dezinfekcia pokožky,
 • mykóza na nohách,
 • ekzém,
 • zápal,
 • akné,
 • vaginálna mykóza.

Bórová voda a gynekologické problémy

Bórová voda sa dokonca používa aj na oplachovanie intímnych partií v prípade vaginálnej mykózy. Vtedy sa odporúča intímne partie oplachovať bórovou vodou, no tiež je vhodné spraviť si sedací kúpeľ alebo namočiť vatové tampóny či gázu do bórovej vody a zaviesť do intímnych partií na celú noc. Samozrejme, v tomto prípade je ideálne poradiť sa so svojím gynekológom o vhodnosti používania tejto vody na oplachovanie intímnych partií!

Bórová voda na zápal uší

Mnohí bórovú vodu odporúčajú aj pri zápaloch uší. Pri zápale vonkajšieho ucha, ktorý je sprevádzaný svrbením a bolesťou. A rovnako tak aj pri zápale stredného ucha, ktorý je sprevádzaný opuchom a predovšetkým bolesťou.

Neodporúča sa však naliať vodu do ucha. Lepšou voľbou je namočiť kúsok vaty do bórovej vody a vtlačiť do ucha. Poprípade môžete do bórovej vody namočiť vatovú tyčinku a vnútro ucha len potrieť. 

Bórová voda a očná infekcia

Ako sme písali vyššie, bórová voda sa používa aj v prípade, keď vás trápi zápal očných spojiviek. Pri zápale dochádza k rozšíreniu krvných ciev, k páleniu a rezaniu očí či dokonca k pocitu piesku v očiach. Takže sa zápal môže prejaviť svrbením a citlivosťou na svetlo či pocitom suchých očí.

V tomto prípade je vhodné bórovú vodu aplikovať aspoň 3-krát denne na oči. A to buď prostredníctvom kvapkadla, alebo namočených tampónov v danom roztoku. Bórová voda vám takto pomôže z oka vyplaviť nečistoty (napr. prach), zmierniť svrbenie a iné podráždenie.

bórová voda

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Bórová voda na vlasy

Bórovú vodu mnohí odporúčajú aj na zmiernenie vypadávania vlasov. Ako používať bórovú vodu v tomto prípade? Môžete vyskúšať niektorý z týchto 2 spôsobov – buď si ju vmasírujete do vlasovej pokožky a už neoplachujete alebo ju použijete na záverečný oplach vlasov. Bórová voda je rovnako účinná aj proti lupinám. Na zmiernenie prejavov svrbenia vlasovej pokožky a na odstránenie lupín sa odporúča používať ju aspoň 2-krát týždenne. 

Bórová voda na ekzém

Kožní lekári odporúčajú používanie bórovej vody aj na ošetrenie ekzematickej pokožky. Keďže disponuje protizápalovými účinkami, je vhodné ňou atopický ekzém potierať. Samozrejme, je potrebné používať ju s mierou, a to maximálne 3-krát denne. Pri jej nadmernou používaní môže dôjsť k vzniku podráždenia pokožky a v horšom prípade aj k zhoršeniu stavu pokožky.

Bórová voda na akné

Kyselina boritá sa odporúča aj na ošetrenie aknóznej pokožky. Vhodné je umývať si ňou tvár alebo problematickú pleť potierať tampónom namočeným v bórovej vode.

Bórová voda nielenže zlepšuje stav pokožky, ale tiež pomáha predchádzať vzniku akné či dokonca aj lieči zápal na pokožke. Takto zabránite šíreniu akné, ale rovnako aj tvorbe vyrážok.

Bórová voda na dezinfekciu pokožky

V prvom rade musíme podotknúť, že bórová voda a NIKDY nesmie nanášať na otvorenú ranu! Je vhodné ňou len potierať okolie rany, čím predídete prípadnému šíreniu zápalu a urýchlite tak aj proces hojenia.

Bórová voda pre deti

Bohužiaľ, bórová voda sa neodporúča na dezinfekciu pokožky ani na zmiernenie rôznych kožných prejavov u detí. Dokonca nie je vhodná ani pri zápale uší, novorodeneckom akné ani zapareninách. Predsa len ide o kyselinu a detská pokožka je príliš jemná a citlivá na to, aby ju dokázala zniesť.

Avšak, lekári ju odporúčajú používať u detí starších ako 10 rokov, ale v zriedenej forme. V prípade, že chcete bórovú vodu použiť na ošetrenie pokožky u staršieho dieťaťa, odporúča sa zriediť ju s vodou a používať v minimálnom množstve.

Bórová voda u tehotných a dojčiacich žien

Bórová voda je bezpečná na vonkajšie použitie u tehotných i dojčiacich žien. Avšak, odporúča sa o jej vhodnosti použitia poradiť s ošetrujúcim lekárom, ktorý najlepšie pozná stav ženy počas tehotenstva. Vedzte, že pokožka tehotných či dojčiacich žien môže byť citlivejšia.

ako používať bórovú vodu

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Má bórová voda aj vedľajšie účinky?

Ako sme už písali vyššie, aj bórová voda môže mať vedľajšie účinky, a to hlavne v prípade, že ju použijete v nadmernom množstve. Ojedinele sa tak môže vyskytnúť pálenie alebo podráždenie v mieste jej aplikácie.

Ak sa u vás vedľajšie účinky prejavia, prestaňte bórovú vodu používať a obráťte sa na svojho lekára či lekárnika.

Ako a kde skladovať bórovú vodu?

V prvom rade treba podotknúť, že bórovú vodu je potrebné uchovávať mimo dosahu deti. Čo sa týka jej skladovania, udržujte ju v miestnosti do 25 °C. V žiadnom prípade ju nepoužívajte po dátume exspirácie (je uvedený na etikete). Nepoužitú alebo nespotrebovanú bórovú vodu nevylievajte do odtoku, ale ju vráťte do lekárne.

Tip: Bórová voda pre domácich maznáčikov

Keďže sa bórová voda používa na dezinfekciu pokožky, môžete ju použiť aj na ošetrenie pokožky u vašich domácich maznáčikov. Či už u psa alebo mačky, bórová voda je vhodná na vyplachovanie očí pri zápale. Ideálne je namočiť vatový tampón do bórovej vody a oči pretierať.

Bórovú vodu môžete použiť aj na poranené labky alebo pri odstraňovaní bĺch.

Aktualizovaný článok: 14.4.2023

- Anketa

POZNÁTE BÓROVÚ VODU?

Odpovedalo 1043 ľudí  

Áno poznám, ale ešte som nevyskúšal/a
19%
Je úžasná - používam ju pomerne často
63%
Vyskúšal/a som, ale nejako mi nepomohla
3%
Ešte som nemal/a tú česť ju vyskúšať
6%
Nepoznám, ale vyskúšam
9%

  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 09.12.19 07:44

ĽŠ
karma
100.00

Mať jedno balenie roztoku stále vo svojej domácej lekárničke sa určite vyplatí, s jej účinkami mám dobré skúsenosti od detstva.

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 09.12.19 10:45

MC
karma
109.00

Borovú vodu som už vyskúšala a pomohla mi.

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 09.12.19 10:46

SK
karma
113.00

Bórovú vodu mám aj doma....

 • 0
Odpovedať

Ing. Silvia Vargová 09.12.19 16:29

ISV
karma
-1.00

Nepoznám, ďakujem za tip :)

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.12.19 00:30

karma
109.00

O bórovej vode som počula,ale ešte som ju neskúšala.Je dobre mať tohto pomocníka doma,takže to musím v najbližšej dobe napraviť.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.12.19 18:04

MM
karma
100.00

už som aj zabudla na tento zázrak, som rada, že ste ho pripomenuli, to bol liek mojich rodičov a starých rodičov

 • 1
Odpovedať

Matej Varga 10.12.19 20:26

MV
karma
108.00

Mhmm, musím doplniť lekárničku :-)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.19 19:56

JK
karma
100.00

Bórová voda je veľmi účinná pri liečbe očných infekcií, no dokonca ju môžete použiť aj v prípade ušných infekcií. Keďže disponuje protiplesňovými účinkami, tak ju môžete použiť aj na liečbu, respektíve odstránenie zápachu nôh

 • 1
Odpovedať

Helena Kravcová 19.12.19 23:14

HK
karma
100.00

hm nevedela som vôbec o jej účinkoch no musím si ju zaobstarať

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 02.02.20 14:06

karma
100.00

Poznám bórovu vodu už strašne dávno a aj ju používam

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 28.02.22 19:12

karma
100.00

Bórovú vodu som ešte nepoužívala, ale dávno som o nej čítala, teraz v tomto článku som sa o jej použití a účinkoch dozvedela ešte viac. Ďakujem za užitočný článok.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní