CVAKNITO.sk radí: Túžiš po dokonalej selfie? Vieme, ako na to!

CVAKNITO.sk radí: Túžiš po dokonalej selfie? Vieme, ako na to!

  • Zdieľaj:
 • 5

Túžite po dokonalej selfie alebo natáčate videá a chcete docieliť dokonalé svetlo a krásnu pleť ako hviezdy YouTube? Ring light alebo kruhové svetlo je pre vás tým pravým riešením.

Výber prvého kruhového svetla však môže byť poriadne náročná skúsenosť. V ponuke je totiž množstvo značiek, veľkostí a druhov a tak sa bez pomoci určite nezaobídete.

Na pomoc sme si preto prizvali priamo odborníkov “od fachu”, ktorí sa zároveň stali našimi partnermi.  Tí nám, okrem odborného poradenstva, poskytli aj značnú pomoc pri stavbe ateliéru a vylepšení fotografií a videí, ktoré pre vás pripravujeme, za čo im veľmi pekne ďakujeme. CVAKNITO.sk vám tak bude pravidelne prinášať poradenstvo so všetkým, čo súvisí s fotením či natáčaním videí. Prvú časť poradne budeme venovať obľúbeným selfie a kruhovým svetlám, ktoré pri ich tvorbe jednoznačne potrebujete.

kruhové svetlo

Zdroj: Shutterstock®

Kruhové svetlo je jednoduchý svetelný nástroj, ktorý sa bežne používa pri videách, portrétoch či na makrofotografiu. Zvyčajne sa skladá z niekoľkých malých žiaroviek, ktoré tvoria kruh alebo v sebe ukrývajú len jednu kruhovú fluorescenčnú žiarovku. Keď sa používa vo fotografii, vytvára atraktívne svetlo práve v očiach človeka a zároveň vydáva rovnomerné, rozptýlené osvetlenie, ktoré pomáha eliminovať tieň.

Zvyčajne sa nachádza pred objektom, kamera je umiestnená v strede kruhu. Dokonca existujú také kruhové svetlá, ktoré si pripevníte priamo na fotoaparát alebo mobil. Dokonalá selfie sa tak razom môže premeniť na fotografiu ako od profesionála.

A občas pri tom zažijete aj množstvo srandy, ako napríklad my, keď pre vás pripravujeme rôzne projekty spoza kruhových svetiel. :-)

Na foťák, mobil alebo statív?

Ako sme spomínali, kruhové svetlo sa používa predovšetkým na portréty, makrofotografiu a iné “projekty”, ktoré zahŕňajú detailnú prácu, napríklad len s jedným predmetom, či už v móde alebo aj pri fotografiách potravín (recepty, zákusky, torty a podobne). Navyše je to veľmi úsporný nástroj, takže sa nemusíte báť, že vám pri jeho veľkosti pohltí peňaženku.

Fotografi a kameramani absolútne milujú tieto svetlá, pretože ponúkajú viac rozptýleného osvetlenia okolo predmetu a zároveň znižujú výskyt drsných tieňov a preto je populárnym nástrojom na osvetlenie detailného portrétu. Objekt je ostrejší, svetlejší, jednoducho dokonalejší.

ring light

Zdroj: Shutterstock®

LED-ky sú vyrobené z teplých bielych žiaroviek, ktoré napodobňujú denné svetlo vo vnútornom prostredí a prinášajú prirodzený tón pleti. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach, niekedy so stmievateľnými svetelnými zdrojmi a sú kompatibilné s akýmkoľvek typom fotoaparátu.

Tieto veľkolepé zvýraznenia, ako napríklad odrazy kruhov vo vašich očiach, okamžite urobia portrét atraktívnejším a zaujímavejším, pretože priťahujú pozornosť diváka k očiam subjektu.

ako si urobiť selfie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Pre makrofotografiu ponúkajú kruhové svetlá, v porovnaní napríklad so svetelným boxom, o niečo viac osvetlenia vpredu, ale rozdeľujú svetlo okolo malého objektu tak, aby skryli tieň a priniesli viac detailov.

Môžete ho tiež použiť ako doplnkové svetlo v štúdiu, kde už môžete mať iné svetelné zdroje. To zaisťuje, že máte dostatočné množstvo jemného osvetlenia, aby ste priamo zvýraznili váš objekt a aby ste získali viacrozmerný vzhľad. Zatiaľ, čo kruhové svetlá sú pre fotografie výborným parťákom, vytvárajú tiež dobré osvetlenie aj pre videá.

Prakticky každý seriózny YouTuber používa práve takéto osvetlenie, pretože automaticky vylepšuje vzhľad pleti, zvýrazňuje makeup a zdôrazňuje prirodzený odtieň pokožky. A pritom je to také jednoduché. Zapnete kruhové svetlo, umiestnite do stredu svoj fotoaparát a dokonalý záber je na svete.

Ak vás kruhové svetlá zaujali, no stále si neviete dať rady s ich kúpou, môžete sa tešiť na ďalší článok, v ktorom vám poradíme, ako si také svetlo vyberiete hravo a rýchlo.

Viac informácií nájdete na www.cvaknito.sk


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 09.08.18 08:21

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé, hoci to nie je moja šálka kávy.

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 09.08.18 09:56

NL
karma
105.00

Selfie musí byť, hlavne z dovolenky :-)

 • 0
Odpovedať

Monika Grígelová 10.08.18 16:12

MG
karma
55.00

Nič sa nevyrovná dennému svetlu :)

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.09.18 09:28

AS
karma
114.00

nejak mi to selfie nejde! Skúsim postupovať tak- ako tu radíte

 • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 03.08.20 19:50

karma
132.00

Vau, to je ale vynález! Nevedela som o niečom takom! Ďakujem za super tip :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN

 • 0
 • 01.06.2022
Mätový džem: Nielenže má skvelú chuť, ale už jedna lyžička má zázračné účinky
Inšpirácie

Mätový džem: Nielenže má skvelú chuť, ale už jedna lyžička má zázračné účinky

 • 4
 • 19.06.2022
Kreatívne tipy ako vytvoriť obrazovú stenu: Základom je správne rozvrhnutie
Inšpirácie

Kreatívne tipy ako vytvoriť obrazovú stenu: Základom je správne rozvrhnutie

 • 0
 • 21.06.2022
TOPlist