Svet Parfumov - Kompozícia vône a používanie I. časť

Svet Parfumov - Kompozícia vône a používanie I. časť
  • 21.01.2017
  • Monika Šomšáková

Parfém je ako vaša vizitka. Vôňa, ktorú používate je charakteristickou pre vašu osobu a niekto vás dokonca môže podľa vône spoznať už na diaľku. Správne zvolená vôňa dopĺňa celkový dojem. Samozrejme parfém, ktorý vám nesedí, môže tento dojem rýchlo pokaziť. So správnym parfémom budete sebavedomé a vaše okolie sa vo vašej prítomnosti bude cítiť príjemne. V prvej časti zo sveta vôní si povieme niečo o kompozícii a o tom, ako správne používať parfum.

Kompozícia vône

Základom parfému je kompozícia vône, ktorá sa tvorí z rôznych zložiek, pričom každá z nich má odlišnú rýchlosť vyprchávania. Vďaka tomuto sa vôňa rozvíja a mení. Kompozícia parfému je v troch tónoch: 

Hlava parfému - najrýchlejšie prchavé látky. Je to prvá vôňa, ktorú ucítite po aplikácii parfému. Udrží sa v pokožke niekoľko minút a potom slabne. Sú to obyčajne vône citrusové, kvetinové alebo jemné bylinkové.

Srdce parfému - zložky, ktoré majú strednú až nižšiu prchavosť. Sú to tóny, ktoré tvoria koreň parfému a sú preň charakteristické. Tieto tóny sa rozvíjajú po približne 20 minútach od aplikácie na pokožku a vydržia niekoľko ďalších hodín. Sú to obyčajne ovocné, bylinkové a ľahké drevité vône.

Základ parfému - Sú to zložky, ktoré majú intenzívnu arómu, vôňam dávajú hĺbku a uvoľňujú sa najpomalšie. Tento tón pretrváva aj niekoľko hodín. Tvoria ho drevité, korenisté a živočíšne vône. 

Odporúčame prečítať si: TOP 5 kozmetických trikov, ktoré vás zachránia

Svet Parfumov - Kompozícia vône a používanie I. časť

Zdroj: Shutterstock®

Používanie parfémov

Každá chceme, aby náš parfém vydržal na pokožke čo najdlhšie. Toto docielite jedine správnym používaním. Tu je pár zásad.

1. Množstvo ľudí aplikuje parfémy na pokožku za ušami. Chyba! V týchto partiách sa nachádza veľa potných žliaz a na mastnej pokožke sa vôňa dlho neudrží.

2. Parfém aplikujte na miesta, kde krv pulzuje hneď pod kožou a teplo tepien podporuje rozvíjanie vône. Takéto miesta sú: spánky, krk, vnútorná strana zápästia a lakťov, pod kolenami.

3. Po nanesení parfému na zápästia ho rozotierate? Ďalšia chyba! Takto zničíte vonnú kompozíciu a vôňa sa nebude môcť správne rozvíjať do ďalších tónov.

4. Ďalší spôsob aplikácie je, že parfém strieknete do vzduchu pred sebou a následne dopredu cez to prejdete. Vďaka tomu na seba nanesiete vôňu rovnomerne.

5. Predĺženie vône môžete docieliť používaním sprchového gélu alebo telového mlieka z tej istej rady s rovnakou vôňou.

6. Je potrebné robiť si prestávky pri používaní obľúbených parfémov, aby sa vám ich vôňa neznudila. Potom máte pocit, že má slabú výdrž a necítite ju. Oplatí sa mať preto viac parfémov.

7. Nepreháňajte to s dávkovaním. Parfému stačí málo, inak vás a vaše okolie môže z tej intenzívnej vône bolieť hlava.  

Odporúčame prečítať si: Telové maslo vs. telové mlieko - čo je vhodnejšie?

Svet Parfumov - Kompozícia vône a používanie I. časť

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 21.01.17 13:38

SK
karma
113.00

mám "svoj" parfum, ktorý si nanášam buď do vlasov alebo ako spomínate v bode číslo 4 ...

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.01.17 13:47

MZ
karma
-1.00

Super rady a tipy do budúcna :)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 22.01.17 13:56

MM
karma
100.00

dobré rady

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 22.01.17 22:28

IM
karma
100.00

dakujem za článok rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 05.03.17 17:10

DB
karma
117.00

parfum si nastriekam vždy do vlasov, zistila som, že tam má najväčšiu výdrž

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní