Zásady správneho opaľovania sa: Vyzbroj sa správnymi číslami!

Zásady správneho opaľovania sa: Vyzbroj sa správnymi číslami!

Bronz patrí k letu, ak však zo slnečného kúpeľa chcete vyviaznuť so zdravou kožou, vyzbrojte sa správnymi číslami.

Opaľovať sa či nie?

Hoci v posledných rokoch sa o slnečnom žiarení často hovorí ako o „nepriateľovi“, niektoré benefity mu jednoducho uprieť nemožno. Slnko je v prvom rade prirodzeným zdrojom vitamínu D nevyhnutným pre stavbu kostí. Pobyt na slnku má tiež za následok zvýšenú produkciu hormónu šťastia, ktorý zlepšuje náladu a uvoľňuje stres. Prímorské pláže prospievajú aj ľuďom trpiacim atopickým ekzémom, psoriázou či ochoreniami dýchacích ciest. Ako sa však hovorí, každá minca má dve strany. „Účinky UVA a UVB lúčov možno rozdeliť na včasné a neskoré. Spomínaná tvorba vitamínu D či opálenie kože patria do skupiny včasných zmien. K neskorým a najmä neželaným zmenám v našej koži sa zaraďuje fotoaging a fotokarcinogenéza,“  vysvetľuje MUDr. Iveta Hasová z centra MEDISKIN. Kým prvý z výrazov znamená predčasné starnutie kože spojené s tvorbou vrások či vznikom pigmentových fľakov, druhý termín označuje stav vedúci ku vzniku kožných nádorov. „Pokiaľ sa slníte s mierou, rešpektujete zásady zdravého opaľovania a pravidelne si nechávate kontrolovať znamienka, z pobytu na slnku môžete naozaj benefitovať,“ hovorí dermatologička.

Testovali sme: Unisex parfumovaná vôňa Dermacol Black Amber & Patchouli

ako na opaľovanie sa

Zdroj: Shutterstock®

Poznaj svoj fototyp

Pri nákupe tzv. slnečnej kozmetiky treba v prvom rade prihliadať na ochranný faktor (SPF). Teda číslo, ktoré vyjadruje, ako dlho sa môžete opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby ste sa spálili. Ak je na obale uvedené SPF 10, znamená to, že na slnku môžete pobudnúť desaťkrát dlhšie, ako je prirodzená doba ochrany vašej kože. Tá  je individuálna a závisí predovšetkým od vášho fototypu. V Európe rozoznávame štyri kožné fototypy. Ľudia s prvým a druhým fototypom sú extrémne citliví a ich koža sa na slnku môže spáliť už po 5 až 15 minútach. Najrozšírenejší je fototyp III, ide o ľudí so svetlou až svetlohnedou pleťou, ktorí vydržia na slnku bez spálenia 20 až 30 minút.  Ľudia s kožným fototypom IV sa spália len zriedka a ich koža bez ochrany na slnku môže vydržať až 40 minút. „Ak u vás dochádza k začervenaniu kože po 15 minútach strávených na slnku, krém s ochranným faktorom 20 by mal tento čas oddialiť o 5 hodín (20 x 15 minút),“ vysvetľuje lekárka.

ako na slnenie sa

Zdroj: Shutterstock®

Sledujte zloženie

Pokiaľ ide o dávkovanie, šetriť sa nevypláca. „Odporúčaná dávka opaľovacieho krému je 2 mg/cm2, čo u dospelého predstavuje približne 2 polievkové lyžice krému. Prípravok nanášajte minimálne 20 minút pred opaľovaním a aplikáciu pravidelne opakujte v intervale 2 – 3 hodín. Samozrejme, nezabudnite ani na ošetrenie kože po opaľovaní,“ uzatvára lekárka. Okrem ochranného faktoru je dobré si „preštudovať“ aj zloženie prípravkov a hľadať látky, ktoré sú pre ochranu a regeneráciu kože doslova nevyhnutné. Medzi najdôležitejšie patria tzv. antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály vznikajúce pri chemických reakciách prebiehajúcich v koži. Za jeden z najsilnejších antioxidantov je považovaný vitamín E, pri študovaní etikety ho nájdete pod názvom tokoferol. Blahodarne pôsobia tiež  panthenol a alantoín, ktoré majú silné regeneračné a upokojujúce účinky.

produkty po opaľovaní a na opaľovanie

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

TIP 1:  Regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní s D-panthenolom, beta-karoténom a mandľovým olejom účinne hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní. Cena: 3,79 €/ 200 ml

TIP 2: Vodeodolné mlieko s beta-karoténom poskytuje účinnú ochranu pred slnečným žiarením. Ochranný komplex UVA a UVB filtrov spolu s vitamínom E a olejom z hroznových jadier zabraňuje poškodeniu pokožky vplyvom UV žiarenia a zamedzuje predčasnému starnutiu. Cena: 7,99 €/ 200 ml

Pozri aj: Dermacol Active rad - línia pre spevnenie a zoštíhlenie tela


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 13.07.19 22:34

JK
karma
100.00

Milujem slniečko no používam UVfaktor 30 až 50

  • 0
Odpovedať

Mária Liščinská 03.08.20 19:43

karma
132.00

Mne stačí faktor 15 - 20 a som spokojná, opálenie vydrží celkom dlho a potom sa po jari už neviem dočkať opäť na leto ;)

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 18:40

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 18:40

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní