Ako sa správne starať o chodidlá v zimnom období?

Ako sa správne starať o chodidlá v zimnom období?
  • 15.02.2017
  • Lea Drobná

Nohy vydržia veľa a sú vďačné za každú pozornosť. Žiadna časť nášho tela však nie je tak často zanedbávaná ako práve chodidlá. Pravidelne si umývame vlasy, čistíme zuby, dbáme o zdravú pleť, doprajeme si relaxačný kúpeľ plný bubliniek. Správnemu výberu obuvi a starostlivosti o našu najspodnejšiu časť tela oproti tomu nevenujeme až toľko pozornosti, hoci nám slúži azda najviac.

Aby sme životom kráčali ľahučko ako pierko, bez bolesti a najmä dlho, potrebujú naše chodidlá trocha viac ako iba občasnú úľavu u pedikérky. Starostlivosť o pokožku nôh je v zime veľmi dôležitá.  Nosenie uzavretých topánok, chlad a suchý vzduch dokážu spôsobiť nepríjemné problémy, ktoré môžu vyústiť až v obťažujúce kožné choroby. Preto sa oplatí nájsť si aj v zime pár minút denne a venovať svojim nohám starostlivosť, ktorú si zaslúžia.

Odporúčame prečítať: Permanentný make-up! Áno či nie?

Ako sa správne starať o chodidlá v zimnom období?

Zdroj: Shutterstock®

Investujte do zimnej obuvi

Na kvalitnej zimnej obuvi by ste nemali šetriť. Vyššia čiastka, ktorú zaplatíte za kvalitné topánky, sa vám vráti hneď niekoľkokrát. Nohy vám poďakujú za pohodlie, ušetríte čas strávený reklamáciou nekvalitných čižiem, ktoré dlho nevydržia a získate obuv so životnosťou možno aj niekoľko sezón.

Zimná obuv by mala byť vodeodolná, túto vlastnosť ešte po zakúpení podporte ošetrením impregnačným sprejom. Pri skúšaní myslite na to, že zimné topánky je vhodnejšie voliť o niečo väčšie, pre lepší komfort pri nosení. Vyberajte tiež čižmy s dôkladným vnútorným vyteplením, aby vás neoziabali nohy. Kupujte najlepšie kvalitné kožené topánky, ktoré umožnia nohám dýchať, sú najpoddajnejšie, prsty sa vzájomne netlačia a nohy sa v nich tak nepotia.

Odporúčame prečítať: Nechty dokážu signalizovať mnoho – aj ochorenia

Ako sa správne starať o chodidlá v zimnom období?

Zdroj: Shutterstock®

Nie sú ponožky ako ponožky

Šetriť v zime na ponožkách sa určite nevypláca. Lacné verzie z tržnice sa prezradia už po pár vypraniach dierami na špičkách, pätách, či uvoľnenou gumičkou lemu. Kvalitné ponožky s vysokým obsahom bavlny chránia nohy pred chladom, odrením a izolujú ich od topánok. Na zimu vyberajte vyššie ponožky, aby vás najmä pri členkových topánkach tzv. kotničkách, neprekvapil sneh či vietor.

Odporúčame prečítať: Všetko čo by ste mali vedieť o kyseline hyaluronovej

Ako sa správne starať o chodidlá v zimnom období?

Zdroj: Shutterstock®

Nohy potrebujú „teplúčko"

„To chce pokoj a nohy v teple," hovorí nesmrteľná hláška. A je to veru pravda, studené nohy môžu byť príznakom nedostatočného prekrvovania končatín a dokážu pekne potrápiť. Často bývajú problémom hlavne u dievčat a žien. Predchádzať im môžete pravidelným pohybom, ktorý prekrvenie podporuje. Pokiaľ potrebujete nohy rýchlo zahriať, napustite si vaňu a nohy desať minút máčajte. Potom ich nakrémujte, oblečte do teplých ponožiek a schovajte pod perinu. 


Ak vás trápia studené nohy pravidelne, kúpte si termofor – praktickú, najčastejšie gumovú fľašu s látkovým obalom, ktorú naplníte horúcou vodou a nohy ňou zohrejete. 

Veľmi zaujímavý tip: 

Keď máte v zime skutočne premrznuté nohy po krátkej prechádzke, nasypte si na tenké ponožky čierne korenie, na to si oblečte ešte jeden pár ponožiek, no s hrubým a hustým vláknom. To vraj roztiahne cievy na nohách a podporí tak prúdenie krvi a vďaka tomu vám nebude taká zima. Vyskúšajte.

Odporúčame prečítať: Vyrobte si svoje vlastné pleťové tonikum!

Ako sa správne starať o chodidlá v zimnom období?

Zdroj: Shutterstock®

Doprajte chodidlám pozornosť

Rovnako ako pri nechtoch na rukách rastie prebytočná kožtička i okolo nechtov na nohách. Na jej odstránenie môžete použiť rovnaké prostriedky ako pri manikúre. Ak sa chcete zbaviť stvrdnutej kože na chodidlách, pristupujte k tomu opatrnejšie a rezervujte si radšej väčšie množstvo času. Kožu je totiž potrebné najskôr nechať zmäknúť vo vodnom kúpeli so špeciálnymi zložkami. Po dostatočnom odmočení ju odstráňte pomocou špeciálnych nástrojov ako je pemza či strúhadlo na to určené. Unavené nohy zase vzpružíte krémami, ktoré obsahujú látky zmierňujúce opuchy, aktivujú v nich novú silu, sviežosť a majú zároveň dezinfekčný charakter.

Odporúčame prečítať: Jar 2017 prináša nové trendy v líčení


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Pavlína Vaksmundská 15.02.17 17:55

PV
karma
113.00

Pravda - o nôžky sa treba starať .. lebo si to fakt zaslúžia..!! Dobrý nápad s tým peprom .. ;-)

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 16.02.17 21:08

IM
karma
100.00

treba sa starat stále ved nás stále nosia

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 20.02.17 22:32

SK
karma
114.00

áno, nôžky si treba hýčkať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní