Máš ho ty alebo tvoje dieťa? 5 trikov, ako bojovať s ekzémom

Máš ho ty alebo tvoje dieťa? 5 trikov, ako bojovať s ekzémom

Ekzém alebo dermatitída sa v odbornej terminológii prekladá ako chronicky svrbejúca zapálená pokožka. Napriek tomu, že ide o pomerne nepríjemnú diagnózu, potýka sa s ňou viac, než dosť ľudí. Štatistiky udávajú, že ekzémom trpí až 23 percent populácie, z toho až 20 percent sú detskí pacienti a len 3 percentá sú dospelí ľudia.

Existuje veľa druhov ekzémov, no najčastejšie sa táto začervenaná a svrbejúca pokožka vyskytuje v oblasti lakťov, kolien a rúk, no rozšíriť sa môže, v pokročilom štádiu, aj na ďalšie časti pokožky. Našťastie existuje niekoľko trikov, ako bojovať s ekzémom, a to s účinným koncom.

Zaujme ťa: Piješ energetické nápoje? Pozri, čo dokážu napáchať v tvojom tele!

liek na ekzém

Zdroj: Shutterstock®

1. Sprchujte sa krátko a vo vlažnej vode!

Horúca voda vysúša pokožku, čo pre pokožku, pasujúcu sa s ekzémom, nie je vôbec dobré. Preto sa odporúča nastaviť si v sprche primeranú, skôr vlažnú teplotu vody. Okrem toho dermatológovia odporúčajú nesprchovať sa príliš dlho, aby nedošlo k popraskaniu pokožky.

2. Hydratujte a vymeňte mydlo!

Hydratácia je pre pokožku, postihnutú ekzémom, nesmierne dôležitá. Najlepšie je používať hutnejšie krémy, ktoré koži poskytnú silnejšiu výživu, ako tie redšie a vodovejšie produkty. Odborníci vystríhajú aj pred príliš parfumovanými mydlami, naopak, odporúčajú mydlá bez vône a skôr prírodnejšieho pôvodu. Chemikálie, ktoré síce prinesú pokožke krásnu vôňu, môžu ekzém len umocniť.

zvlhčovač vzduchu pomáha na ekzém

Zdroj: Shutterstock®

3. Zvlhčovač vzduchu ako dobrá investícia

V tomto bode sa opäť vraciame k problému hydratácie, ktorý pokožka s ekzémom určite má. Preto nie je v tomto stave zlou investíciou kvalitný zvhlčovač vzduchu, a to najmä v zime, kedy býva vzduch v domácnostiach suchší. Pomáha aj sušenie prádla v priestoroch bytu.

4. Pozor na jedlo a stres!

To, čo jeme často, ovplyvňuje to, ako vyzeráme. Spúšťačom ekzémov môže byť aj jedlo. V tomto prípade pomôže monitorovanie jedál, ktoré vám svrbenie pokožky na niektorých miestach spôsobili. Ak sa vo vašom zozname vyskytne jedna potravina viackrát, vyraďte ju. Nezabúdajte, že myseľ a pokožka sú úzko prepojené a stres jednoznačne vyvoláva kožné problémy. Ovládajte ho preto a nezabudnite ani na dostatočné množstvo spánku.

kokosový olej proti ekzému

Zdroj: Shutterstock®

5. Pomôcť môže kokosový olej

O účinkoch kokosového oleja sa toho už popísalo mnoho a nie náhodou. Kokosový olej totiž zaberá aj na problémy s ekzémom, preto je rozhodne dobré dať mu šancu. Ide o prírodnú liečbu kožného problému, ktorá môže ekzém zmierniť, ba dokonca aj úplne odstrániť.

- Anketa

MÁTE PROBLÉM S EKZÉMOM?

Odpovedalo 27 ľudí  

Ekzém som už niekedy mala. Je to však nepravidelné.
41%
Nie, ekzém nemávam.
15%
Ekzém má moje dieťa.
19%
S ekzémom sa trápim celý život!
26%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Gašová 15.05.18 11:01

karma
91.00

Ekzém mám od základnej školy. Stále sa vracia, hlavne keď je suchý vzduch, ale pomáha mi žihľavový čaj a prírodná kozmetika bez chémie :)

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 15.05.18 18:10

PV
karma
113.00

Vdaka bohu , ekzém som nemala a nemám , a dúfam ,že ani mať nebudem..

  • 1
Odpovedať

Brenda Bolibruchová 02.09.19 06:07

BB
karma
-1.00

toto su naozaj hrozne fajn rady a vlastne take zaklady starostlivosti o atopicku pokozku (prevencia aj sucast terapie) ... a ako terapiu baby pridavam svojho pomocnika v boji so svrbiacimi skvrnami - protopan box

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní