14 potravín, ktoré vám pridajú na veku

14 potravín, ktoré vám pridajú na veku
 • 14.10.2014
 • Silvia Karasová

Asi pre vás nie je žiadnou novinkou, že keď sa prebudíte po preflámovanej noci, máte pocit, že celé vaše fyzické telo poriadne zostarlo. Na vine nie je len alkohol, ale tiež kombinácia všetkých ďalších faktorov, ako málo spánku, zadymený priestor, ale tiež ťažšie jedlá, ktoré v osudnú noc ochutnáte smiley

Podobne môžete dopadnúť nielen po temperamentnom večierku, ale tiež po grilovačke, oslave, pikniku, či večernom „zobkaní“ pi pozeraní telky... Jedlo má totiž moc dodať nám energiu a posilniť zdravie, ale taktiež nás o životnú silu obrať a ešte nám aj negentlemansky pridať na veku.

Odporúčame prečítať:  Horúce jesenné nápoje

Niektoré potraviny majú rýchly, našťastie krátkodobý účinok a vyváženou stravou také to „nočné zostarnutie“ raz dva zaženiete do kúta. Existujú však aj potraviny, ktoré vám starnutie urýchľujú nenápadne, postupne a hlavne natrvalo. Tak čoho sa pri tvorbe svojho jedálnička radšej vyhýbať? 

nezdravé jedlo

Zdroj: Shutterstock®

Vo všeobecnosti sú to všetky nezdravé, respektíve menej zdravé potraviny. Niektorých sa nemusíte vzdať nadobro, ale mali by ste aspoň znížiť ich konzumáciu.

Odporúčame prečítať:  Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

Sladkosti – priveľa cukru môže v našom tele naštartovať proces tzv. glykácie. Keď budete jesť viac cukru, ako váš organizmus stihne spracovať, okrem toho, že sa priberania nezbavíte, uškodíte aj svojej pleti, pretože môže dôjsť k poškodeniu kolagénu, čím pokožka stráca na pevnosti a pružnosti. Okrem toho sladkosti kazia aj zuby a umelý chrup vám na pocite mladosti veru nepridá.

sladkosti

Zdroj: Shutterstock®

Tvrdý alkohol - iste viete, že alkohol pôsobí na pečeň. Tá má v našom tele funkciu akéhosi filtra, ktorý zachytáva toxíny a škodlivé látky. Ak je pečeň poškodená, škodliviny v tele sa ľahšie hromadia, a na povrch môžu začať vyrážať aj v podobe zhoršenej kvality pleti, vlasov, či nechtov.

Slané pochúťky – soľ viaže vodu a tiež zvyšuje riziko priberania. Priveľa soli nerobí dobre ani našim cievam, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež sa dostáva do konfliktu s obličkami, čo sa môže prejaviť aj opuchmi pod očami.

Odporúčame prečítať: Montignacova diéta

Biele víno - kyseliny v bielom víne nepôsobia veľmi blahodárne na zubnú sklovinu. Pitie tohto typu vína vo väčšom množstve sa preto skôr, či neskôr môže prejaviť aj na kráse vášho úsmevu. Po vypití bieleho vínka sú vaše zuby náchylnejšie na škvrny od kávy, či čaju... Taktiež sa radšej zrieknite zubnej kefky, ktorá by vaše zuby ešte viac rozcitlivela.

Grilované mäso – je lahôdkou, avšak spálené kúsky na ňom nám neprospievajú. Môžu dokonca spôsobiť štiepenie kolagénu v pokožke, zuhoľnatené kúsky preto radšej z mäsa dôkladne odstráňte.

Odporúčame prečítať:  Menu s morským nádychom

víno

Zdroj: Shutterstock®

Údené mäso – typu slanina, klobáska, salámka... Mnohé z nich obsahujú látky (ako napríklad siričitany, či konzervačné látky), ktoré môžu vyvolať v pokožke zápaly. Takýto typ mäsa obsahuje tiež veľa soli, ktorá ako sme spomínali tiež nie je k našej kráse šetrná.

Odporúčame prečítať:  Na grilovačke nemôže chýbať chutný dresing

Korenené jedlá – ak sú naše chuťové bunky rozmaznané, je dosť možné, že si vyžadujú stále viac korenín. Nie všetky sú však vhodné. Pikantné jedlá môžu spôsobovať ochorenie pokožky známe aj ako rosacea. Ide o červené fľaky, respektíve začervenanie spôsobené rozšírenými cievkami. 

červené mäso

Zdroj: Shutterstock®

Červené mäsa – nepatrí práve k tým najdiétnejším. A podobne ako údené mäsko, aj ono pri väčšej konzumácii zaváňa rizikom zvýšenej váhy. A s tým ide ruka v ruke aj nezdravá pleť.

Odporúčame prečítať: Mýty o vegetariánstve

Energetické nápoje – sľubujú vám veľa energie, ale majú tiež neblahý účinok na chrup. Ich časté pitie ničí zubnú sklovinu, kyslosť spôsobuje tiež náchylnosť na vznik škvŕn. Môžete to zmierniť popíjaním cez slamku, ale radšej v menšom.

Citrusy – keďže sú kyslé, až prekyslé tiež nám môžu ohrozovať sklovinu. Platí pravidlo, že tesne po konzumácii citrusov, alebo vypití citrónových štiav, by ste nemali zuby vystavovať umývaniu zubnou pastou. Najväčším „škodcom“ sú samotné citróny, o čosi lepšie sú na tom pomaranče a grapefruity.  

Odporúčame prečítať: Recepty na chutné domáce limonády

čaj

Zdroj: Shutterstock®

Kofeín – priveľa kofeínu (nielen v nápojoch, ale aj v strave) odvodňuje telo. Nedostatok vody v organizme potom vyvoláva dehydrovanú pleť, a tá je následne náchylnejšia k starnutiu.

Nezdravé tuky – nielen v mäse, ale tiež v oleji, syroch a všakovakých tučných potravinách. Ničia kolagén, tak dôležitý pre pružnosť našej pleti, pokožka je vďaka nim náchylnejšia aj na poškodenie UV žiarením.

Odporúčame prečítať: Pre milovníčky kávy niečo nové

Káva a čierny čaj – okrem toho, že obsahuje kofeín, ktorý ako sme spomínali dehydruje pleť, priveľa kávy, aj čierneho čaju sa vám odrazí aj na zožltnutých zuboch. 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Martina Begalova 14.10.14 13:48

MB
karma
108.00

no je to známe ale je dobre si to čas od času pripomenúť a prehodnotiť jedálny lístok :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.10.14 18:17

JK
karma
100.00

nadarmo sa nehovorí všetkého veľa škodí a preto treba občas prečítať takýto článok a pripomenúť si čo telu a pleti škodí

 • 0
Odpovedať

Andrea Vidová 14.10.14 19:32

AV
karma
-1.00

ja si myslím nič netreba prehánať,nijaký extrém nie je dobrý a veľa závisí aj od psychiky,to je na človeku hneď vidieť.

 • 0
Odpovedať

Dominika Sedliaková 17.10.14 16:01

DS
karma
-1.00

Super článok, nové veci som sa dozvedela :)

 • 0
Odpovedať

Karolína Lehotová 23.10.14 09:52

KL
karma
-1.00

Keď ja sladkosti tak milujem :-(

 • 0
Odpovedať

Martina Kavická 23.10.14 18:27

MK
karma
-1.00

citrusy ma prekvapili v tomto zozname

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 11.05.15 21:48

karma
93.00

treba vedieť papať s mierou aj takéto veci a bude to fajn :)

 • 0
Odpovedať

Monika Šomšáková 13.05.15 13:43

karma
-1.00

treba sa odbre kvalôitne a zdravo stravovať inak si to naše telo odnesie

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.05.20 15:11

KS
karma
133.00

Fuha je toho dosť :-D

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní