5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME

5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME
  • 03.01.2016
  • Petronela Kotlárová

Kozmetická starostlivosť má v zimnom období svoje špecifiká. Snáď i preto sa často dopúšťame chýb a tápeme, čo je pre našu pleť najlepšie. Viete, v čom najčastejšie chybujete vy?

1. chyba: Používate len lesk na pery alebo pery vôbec nechránite

Lesk síce dodá perám hydratáciu a súčasne pery nádherne rozžiari, ale v mrazivých dňoch je to málo. Pery sú veľmi citlivé, ich koža je krehká a tenká, a pretože nie je „vybavená“ mazovými žľazami, v zimnom období veľmi rýchlo vysychajú, praskajú a olupujú sa. „Praskanie pier často zasahuje i do kontúr,“ hovorí MUDr. Yvonne Bergerová z BcD Clinic a dopĺňa: „bohužiaľ potom ani pri sebe lepšej starostlivosti nemusí dôjsť k úplnej regenerácii a návratu do pôvodného stavu.

A tak pri opakovanom vysychaní a praskaní pier môžu jemné vrásky v oblasti kontúr na pleti zostať.“ Majte preto poruke výživné balzamy na pery napr. Labello Milk&Honey s mliečnymi proteínmi a medom (4,8 g; 2,42  €), balzam majte i na nočnom stolíku, vždy pred spaním pery namažte a ich okolie ošetrite nočným krémom.

Testovali sme: NIVEA perlové sérum a krém proti vráskam Q10 Plus

5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME

Zdroj: Shutterstock®

2. chyba: V zime neriešite slnečnú ochranu 

Rovnako ako si so sebou na hory beriete teplejší sveter a lyžiarske topánky, pribaľte i krémy s UV filtrami, napríklad Pleťový krém na opaľovanie NIVEA Protect & Bronze OF 30 (50 ml; 9,75 €). Jednak preto, že pri nízkych teplotách je koža prirodzene suchšia a predovšetkým z toho dôvodu, že na horách je slnečné žiarenie intenzívnejšie a môžete si privodiť bolestivé spáleniny kože.

„I keď sa to nezdá, i počas zimných mesiacov môžu mať slnečné lúče silu,“ upozorňuje MUDr. Yvonne Bergerová, „zvlášť na horách, vo vyšších nadmorských výškach, sú krémy s vyššími ochrannými faktormi nevyhnutné. Ochránia kožu pred spálením a predčasným starnutím a zabránia vzniku nevzhľadných pigmentových škvŕn.“

Testovali sme: NIVEA - BB CREAM 5-IN-1

5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME

Zdroj: Shutterstock®

3. chyba: Vyhýbate sa hydratačným krémom

Nikto asi nevie prečo, ale okolo používania hydratačných krémov v mrazivom počasí koluje fáma, že spôsobujú zamrznutie vody na koži a popraskanie pleti. „Hydratačné krémy sú však vyrábané technológiami, ktoré v mraze pleť nenarúšajú, a to ani na povrchu, ani v hlbších vrstvách,“ hovorí MUDr. Yvonne Bergerová, „naopak neošetrená koža veľmi rýchlo stratí svoju pružnosť a pevnosť, poruší sa jej prirodzená rovnováha a rýchlejšie starne. 

Hydratačné krémy pleti v zime určite neškodia – dodávajú jej dostatok vlhkosti (tá pleti v zimných mesiacoch chýba), chránia ju a dokonca dokonale udržujú jej hydratáciu i v nepriaznivých klimatických podmienkach.“ Hľadajte krémy, ktoré nielen hydratujú, ale tiež vyživujú a obsahujú ochranný faktor, napr. Výživný hydratačný denný krém NIVEA Aqua Sensation s bambuckým maslom a špeciálnou hĺbkovou hydratačnou technológiou OF 15 (50 ml; 7,80 €). 

 
5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME

Zdroj: Shutterstock®

4. chyba: Červeným žilkám nevenujete pozornosť

Začervenanie pleti väčšinou súvisí s emóciami, napätím, stresom či konzumáciou jedla a alkoholu, kedy sa krvné cievy v pleti rýchlo rozšíria. Objavuje sa i v zimnom období pri prudkom prechode zo zimy do tepla a naopak. „Každý z nás s tým občas bojuje, obvykle len koža sčervená a po chvíli vybledne,“ hovorí MUDr. Yvonne Bergerová, „u citlivejšej pleti sa však často stáva, že drobné cievky popraskajú, a potom na povrch pleti presvitajú a sú stále viditeľné. 

Vzhľadom na to, že vznik popraskaných žiliek je veľmi často i dedičným problémom, je prevencia jediným receptom, ako stav pleti zlepšiť a vznik nevzhľadných prejavov oddialiť.“ Účinným riešením je i používanie mastnejších krémov. Pleť dostatočne ochránia – zlepšia jej izolačné vlastnosti, a tak zabránia začervenaniu a ďalšiemu praskaniu žiliek. Do ochranného štítu zahalí pleť napríklad NIVEA Aqua Effect s mandľovým olejom (50 ml; 5,70 €). Omega 3 mastné kyseliny mandľového oleja sú veľmi podobné lipidom, ktoré tvoria prirodzenú ochrannú bariéru pleti, a tak môžu túto bariéru ešte posilňovať.


Testovali sme: Nivea Sun – SOS Upokojujúce mlieko po opaľovaní

5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME

Zdroj: Shutterstock®

5. chyba: Nepoužívate pleťové masky 

Akonáhle vonkajšia teplota poklesne k 5 °C, mazové žliazky spomalia svoju činnosť a koža je potom oveľa suchšia než v inom období roka. „A to sa týka ako pleti tváre, tak i pokožky tela. I keď je ukrytá pod oblečením, napriek tomu ju zima negatívne ovplyvňuje.

V zimnom období je preto vhodné vymeniť ľahšie krémy za hutnejšie a určite odporúčam každodennú starostlivosť raz týždenne obohatiť o pleťovú masku,“ zdôrazňuje MUDr. Yvonne Bergerová. Pokožku rozmaznávajte rôznymi olejmi, maslami či mliekami, vyskúšajte napr. Telové suflé NIVEA Smooth Sensation s vysokým podielom lipidov a bambuckým maslom (300 ml; 6,57 €) a pleti tváre doprajte vyživujúcu medovú masku NIVEA (2x7,5ml; 1,51 €).

Testovali sme: Nivea Sun – Osviežujúce mlieko po opaľovaní do sprchy

5 NAJČASTEJŠÍCH CHÝB, KTORÝCH SA V ZIME DOPÚŠŤAME

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 04.01.16 07:49

SK
karma
113.00

niet nad dobre rady

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 04.01.16 15:02

MZ
karma
-1.00

Môj večný problém... balzam na pery :)

  • 0
Odpovedať

Andrea Kyjanicová 08.01.16 16:02

AK
karma
-1.00

dobre rady :)

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 26.01.16 22:40

karma
93.00

snažím sa všetko dodržiavať na 1. mieste je u mňa hydratácia

  • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 04.03.16 12:54

KJ
karma
-1.00

Ďakujem za dobré rady

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 05.03.16 09:32

MR
karma
-1.00

lesk na pery vôbec nepoužívam ale vždy mám po ruke balzam na pery, a slnečnú ochranu teda v zime vôbec nepoužívam.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní