Ako na sviežu pleť? Vďaka týmto tipom budeš žiariť počas celého leta!

Ako na sviežu pleť? Vďaka týmto tipom budeš žiariť počas celého leta!
 • 22.06.2018
 • Simona Kostková

Leto je tu a vy nie ste stále pripravená? Nič sa nedeje. Nové plavky, super postava alebo opálená pleť nie sú tie najdôležitejšie veci, ktoré počas leta musíte mať. Dôležité je totiž mať pripravené telo, presnejšie pleť. Tá je základom nielen príjemne stráveného leta bez make-upu, ale aj prirodzeného sebavedomia. Nesmiete preto zabúdať dodávať svojmu telu a pleti dostatok vody, ktorú počas horúcich dní ľahko vypotíte.

Hydratovaná pleť rovná sa krásna pleť. Voda je dôležitá pre optimálny krvný tlak, pre správnu funkciu každej bunky v našom tele, na reguláciu teploty a mimo iného, na odvádzanie odpadových látok z tela. Prinášame vám pár zaručených tipov, ako prežiť svieže leto s krásnou pleťou a plná energie.

Tip číslo 1

Pite! Dostatočný prísun vody je obzvlášť dôležitý počas leta. Jednoduchým príkladom, ako sa dá počas krátkej chvíle stratiť veľa vody, je cestovanie mhd-čkou. Po pár minútach v autobuse sa potíte viac, než po náročnej športovej aktivite a možnú dehydratáciu si často ani neuvedomíte. Jedným z prejavov sú suché pery, strata chuti do jedla a dočasné závraty, ktoré sú veľmi nebezpečné.

Je preto potrebné, aby ste za deň vypili minimálne 8 pohárov vody. Odporúča sa vypiť okolo 3-4 litre za deň, avšak ani nadbytočná hydratácia nemusí byť správnou voľbou. Mali by ste preto piť tak akurát, aby ste uhasili smäd – ani menej a ani viac. Zaujímavosťou je, že smäd nám môže mozog signalizovať aj cez hlad. A práve v lete platí – hlad je prezlečený smäd, preto sa najskôr napite a ak budete stále hladná, najedzte sa.

Musíš vidieť: Terapia ľadom: Prečo je dôležitý ľadový obklad tváre?

zdravá pleť

Zdroj: Shutterstock®

Tip číslo 2

Ak máte problém s pravidelným pitím a patríte k ľuďom, ktorí pijú tak raz – dvakrát do dňa, vyskúšajte si pitie osviežiť. Leto je ideálnym obdobím na osviežujúce drinky, ktoré nahradia presladené nápoje, z ktorých sme ešte viac smädní. Vyskúšajte si preto pridať do vody citrón alebo limetku, bobuľové ovocie či uhorku a malú dávku ľadu. Budete prekvapení, koľko pohárov takto ochutenej vody zrazu vypijete.

Aby ste zistili, či je vaše telo dostatočne hydratované, pozorujte, akú farbu má váš moč. Znie to bláznivo, ale práve jeho farba svedčí o tom, či má telo dostatok vody alebo nie. Nedostatok vody negatívne vplýva dokonca aj na náš mozog a podľa odborníkov môže nedostatok vody zhoršiť vašu pamäť aj pozornosť. Tip: Ak ste kávoholik, dbajte na zvýšený prísun vody a doprajte si po každej káve pohár vody.

letné nápoje

Zdroj: Shutterstock®

Tip číslo 3

Druhá možnosť, ako nezabúdať na dostatočný denný príjem vody je zaručeným pomocníkom! Vytvorte si plán pitného režimu. Prvý pohár vody si dajte hneď po prebudení. Ďalšie si naplánujte tak, aby ste pili vždy pred jedlom a predišli tak klamnej informácii o vašich reálnych potrebách. Pokiaľ pravidelne cvičíte, dajte si pohár pred aj po cvičení. Zahrňte do svojho plánu také množstvo vody, ktoré bude odrážať vaše denné aktivity a aj vašu váhu.

Okrem vody, vás dokáže aspoň sčasti hydratovať aj jedlo. Necelá štvrtina vody, ktorú denne prijímame, totiž pochádza z ovocia alebo zeleniny. Najviac vody obsahuje uhorka, ktorá sa dá len tak chrúmať alebo zjesť v šaláte. Menej chutný je zeler, ktorý obsahuje taktiež veľké množstvo vody. Bohatým zdrojom sú aj paradajky, reďkovka, paprika, karfiol, červený melón, špenát, jahody, brokolica a grapefruit.

Odpadneš: Tvárová gymnastika: Omlaď svoju tvár aj bez skalpela!

ovocie bohaté na vodu

Zdroj: Shutterstock®

Tip číslo 4

Veľmi účinné, v boji proti dehydratácii, sú aj iné potraviny, a to napríklad chia semiačka. Tie sú známe tým, že dokážu nasať tekutinu, do ktorej ich ponoríte. Ak si doprajete pohár s chia semiačkami každý deň, budete mať ďalší zdroj vody. Semiačka totiž tak ako dokážu vodu nasať, ju dokážu aj uvoľniť a to sa hodí vtedy, ak budete po intenzívnom tréningu alebo po celom dni na slnku. Osviežiť vás dokáže aj kokosová voda, ktorá obsahuje mnohé dôležité zložky, ako je draslík či horčík, ktoré vylúčite počas dňa z tela von.

Neuveriteľne prospešné sú aj probiotiká. A to z jednoduchého dôvodu – zdravé črevá vám nedovolia byť dehydratovanými. Probiotikami si doplníte do tela dôležité baktérie, ktoré sa postarajú o zdravie vašich čriev a navyše zabránia častým letným ťažkostiam (hnačky), ktoré by vás pripravili o množstvo vody. V neposlednom rade, probiotiká majú úžasný účinok na vašu pleť, nakoľko ju hydratujú. Vďaka tomu si navyše oddialite vznik vrások.  

ako mať peknú pleť

Zdroj: Shutterstock®

Tip číslo päť, presne na pleť

 • Studená voda - v lete nič výnimočné, i keď nie vždy ju aplikujeme aj na tvár. Vyskúšajte si počas dňa opláchnuť pleť studenou vodou, pretože teplo, a tým aj teplá voda, pleť iba vysušuje. Zbavíte sa tým aj odumretých buniek.
 • Jemné prostriedky - snažte sa hlavne počas teplých dní používať prípravky, ktoré sú šetrné k vašej pleti. To platí o mydle aj o čistiacich prípravkoch, ktoré môžu zabrániť prirodzeným produktom pleti uplatniť svoju funkciu. Ideálne sa vyhnite aj voňavým či farbeným prípravkom. 
 • Peeling - používajte peeling aspoň niekoľkokrát do týždňa. Odumreté bunky zmiznú z povrchu pokožky a dovolia jej tak voľne dýchať a prijímať vodu. Exfoliatovaním dokážete nielen odstrániť suché šupinky, ktoré vysušujú pleť ešte viac, ale navyše aj obnovíte jej štruktúru a funkciu. Pozor, používajte peeling, avšak nie príliš často!
 • Krémujte - počas horúcich dní je naša pleť, aj kvôli potu, vysušená. Soli, ktoré obsahuje pot a časté umývanie jej rozhodne neprospievajú. Používajte preto zvláčňovače a ľahké krémy ráno aj večer. 
 • Vitamín D - nie je nič krajšie, než si poležať na príjemnom slnku a nechať svoju pleť vyčistiť prírodným spôsobom. Vitamín D, ktorý sa pritom vytvára, prirodzenejším spôsobom do tela nedostanete. Nezabudnite sa vždy správne chrániť pred UV žiarením, ktoré je z roka na rok agresívnejšie. 
 • Bobuľoviny - nielenže vynikajúco chutia, dodajú nám vodu, ale prospievajú aj suchej pokožke. Mimo iného, sú plné antioxidantov, ktoré odstránia všetky škodliviny z nášho tela a pomôžu zlepšiť všetky pochody v tele.

Pozri sem: Chceš byť navždy mladá a krásna? Vyskúšaj tento antioxidant!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 22.06.18 19:34

MM
karma
100.00

nemám problém s pitným režimom, ale s určitým zdravotným problémom a preto horúčavy musím doslova pretrpieť

 • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 25.06.18 21:58

PP
karma
91.00

Super dobré rady pre pleť :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní