Ako sa správne postarať o jazvy pri opaľovaní?

Ako sa správne postarať o jazvy pri opaľovaní?
  • 22.07.2015
  • Silvia Karasová

Ak ste nedávno absolvovali nejaký chirurgický zákrok, na ktorým vám zostala aj spomienka v podobe jazvy, buďte toto leto na slniečku opatrnejšie. Pokiaľ ste varovania svojej kožnej (alebo aj inej) lekárky prepočuli, pre istotu vám ich pripomíname my.

S čerstvou jazvou na slnko nechoďte vôbec a tie staršie nezabúdajte natierať. Aké by mohlo mať účinky opaľovanie pokožky, kde sa jazva nachádza, radšej na vlastnej koži neskúšajte. Nie sú síce neodstrániteľné, ale nestojí vám to za zbytočné komplikácie.

Aj preto, že slnko na naše jazvy nepôsobí najlepšie sa mnohé nie nevyhnutné operácie odkladajú zvyčajne až po lete, prípadne sa plánujú najneskôr na jar. Patrí tu napríklad aj vyberanie materských znamienok, ktoré práve z tohto dôvodu lekári v časoch najväčších horúčav neodporúčajú.

Miesta, na ktorých máte jazvu, či jazvy budú už vždy patriť k citlivejším častiam vášho tela a preto si aj vyžadujú citlivejší prístup. Lekári neodporúčajú vystavovať čerstvé jazvy slnku, avšak ani vtedy, keď už máte stehy vonku a proces hojenia absolvoval nejaký ten piatok, by ste opaľovanie nemali podceňovať. Hovoríme o období, kedy má vaša jazva bordový nádych, na ktorý prešla z čerstvej „červenej fázy“.

Odporúčame prečítať:  

Prvá pomoc pred dovolenkou – ako sa zbaviť celulitídy

Ako sa postarať o jazvy pri opaľovaní?

Zdroj: Shutterstock®

K starostlivosti o jazvy patrí aj pravidelné natieranie odporúčanými krémami, pri jazvách po vyberaní materského znamienka ide o takzvané silikónové gély, ktoré majú dopomôcť k tomu, aby sa jazva s okolitou pokožkou ucelila. S bezstarostným opaľovaním by ste podľa mnohých odborníkov mali vyčkať ideálne rok. Avšak čo v prípade, že prišlo leto?

Jednoducho jazvy chrániť. Najlepšie šatstvom, ktoré zjazvené miesto zakryje a ukryje pred dotieravými slnečnými lúčmi. Pokiaľ sa však ocitnete v plavkách na pláži jazvu buď prelepte, alebo natrite hrubou vrstvou ochranného krému, ideálne s faktorom  50 a vyššie. Pokožka okolo jazvy ako aj samotná jazva je totiž na spálenie slnkom omnoho náchylnejšia.

Odporúčame prečítať: 8 raňajších tipov pre krásu

Ako sa postarať o jazvy pri opaľovaní?

Zdroj: Shutterstock®

Pomôcť môže aj makeup. Podstatné je, aby bola vaša jazva prekrytá. V tom najhoršom prípade by totiž mohlo dôjsť k takzvanému depigmentovaniu – a teda vaše „opálenie“ by mohlo vyzerať tak, že samotná jazva by možno dostala svetlejší nádych, avšak jej okolie naopak tmavší.

Slnečné lúče môžu narušiť proces hojenia vašej jazvy, a tá by tak mohla natrvalo stmavnúť. Tomuto riziku sú vystavení najmä ľudia s tmavšou pokožkou, avšak ani v prípade, že patríte k „bleduľám“, by ste to nemali podceňovať. Jazva jednoducho potrebuje dostatok času na to, aby sa kompletne spamätala a pomaly, ale isto začala ubúdať na farbe.

Medzi TOP starostlivosť patrí okrem šatstva, „leukoplastu“, či ochranných faktorov aj dostatočná hydratácia celej pokožky. Nezabúdajte preto na pitný režim, a svoje telo pravidelne a dôkladne natierajte hydratačným krémom. Pokiaľ sa rady kúpete, pri natieraní jazvy vezmite do rúk vodeodolný krém.

Odporúčame vám prečítať: Konský cop - pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martin Furman 16.08.15 09:58

MF
karma
-1.00

v prvom rade treba si uvedomiť, že všetko s mierou, a to platí aj pre opaľovanie, niektoré (mnohé) ženy to vyslovene preháňajú a koledujú si o zbytočné (a vážne) problémy..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní