Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn? Poradíme vám!

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn? Poradíme vám!
  • 11.07.2014
  • PR článok

Zase je tých tmavých fliačikov o čosi viac? Pravdepodobne ste to prehnali so slnkom! Ako takmer všetko na tomto svete i tvorba pigmentových škvŕn podlieha nezvratnej kauzalite – čím viac slnka, tým viac si koledujeme o hnedú mapu na tele.

Áno, za pigmentové fľaky môže i genetika, ale v mnohých prípadoch je jediným preukázateľným páchateľom na pokožke práve slnko. V momente, keď pokožka sama usúdi, že slnka stačilo, začne sa brániť vytváraním a hromadením kožného farbiva – melanínu, ktorý pôsobí ako ochrana pred UV lúčmi, ale i dymom, znečisteným ovzduším či alergickou reakciou. Funkcia je to úžasná, ale tie následky a estetický dopad teda nič moc. Oplatí sa myslieť a chrániť ešte predom!

Prečo vznikajú?

  1. Slnečné žiarenie – podnecuje k zvýšenej tvorbe melanínu a obrany kože.
  2. Genetika – podobne ako znamienka i pehy a pigmentové útvary sa dedia, no tento pôvod býva odhalený už od troch rokov, prípadne počas puberty, kedy sa takéto vyfarbenie kože prejaví najviac.
  3. Hormonálne zmeny – najmä počas tehotenstva zapríčiňujú náhle sfarbenie kože na najrôznejších miestach, bez výnimky tváre. Obyčajne po vrátení hormónov do normálnej hladiny samé ustúpia.
  4. Starnutie – pozná škvrny starecké, ktoré sa tvoria bez ohľadu na typ pleti a trpia nimi až 90% ľudí nad 50 rokov. Objavujú sa najmä na rukách a na tvári, častiach ktoré boli vystavované slnečnému žiareniu najviac.
  5. Následky úrazov a poranení kože – medzi ktoré patrí aj sfarbenie jazvy, alebo miesta po akné.

Odporúčame prečítať: Ako sa opaľovať zdravo?

pigmentové škvrny

Zdroj: Shutterstock®

Ako im predchádzať?

  • Nie je to ošúchaná fráza – medzi desiatou až pätnástou hodinou pokožku zbytočne slnečným lúčom nevystavuj.
  • Používaj krémy s dostatočným ochranným faktorom a miesta, ktoré boli slnku vystavované najviac po celom dni šetrne osviež sprchou a následne hydratuj vhodnou kozmetikou.
  • Hydratácia – slovo, ktoré budeš počas horúčav počuť a čítať ešte veľakrát, nezabudni ju urobiť aj zvnútra, dodržuj pitný režim.
  • Okrem pitného režimu dbaj na príjem potravín, ktoré ti pomôžu pokožku chrániť prirodzene, bez nástupu a hromadenia melanínu – jedz mnoho mrkvy, prípadne sa poraď v lekárni a dostaň do seba betakarotén, vitamín E a zinok v podobe kapsúl.
  • Vyhýbaj sa fajčeniu, nechaj pleť voľne dýchať, dopraj jej dostatočný odpočinok a regeneráciu.
  • Nenanášaj parfum na miesta, ktoré sú konfrontované so slnečnými lúčmi najviac, vyhneš sa tak nežiadúcej reakcii, ktorá sa môže pretaviť do nepekného sfarbenia kože.
hyperpigmentácie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ich zbaviť?

Ak je už na prevenciu neskoro, ešte stále existuje pár šikovných trikov, ako sa fliačikov zbaviť. Vsadiť môžete na chemické ošetrenia a pravidelnú aplikáciu špeciálnych masiek, pílingov a krémov. V prípade, že sa pigment usadil tesne pod vrchnou vrstvou pokožky a vydržíte s pravidelnou aplikáciou tri až šesť mesiacov, fľaky jednoducho vybielite. Ak však kontakt priamych slnečných lúčov s pokožkou neobmedzíte, hrozí, že sa hnedá mapa čoskoro vráti.

Tento spôsob teda nie je tak ani záťažou na vašu peňaženku, skôr je skúškou ozajstnej trpezlivosti a vkladu vašej energie.

Odporúčame prečítať: Vyrobte si domáci opaľovací krém

prevencia pigmentových škvŕn

Zdroj: Shutterstock®

Profesionálna pomoc

Ak patríte k tým, ktorým vytrvalosť a poctivé ošetrovanie veľmi nejde, môžete zvoliť oveľa efektívnejší útok – ošetrenie pomocou IPL (intenzívneho pulzného svetla) „Pôsobí rýchlo, jednoducho sa používa a pacienti ho veľmi dobre znášajú“, ubezpečuje vyhľadávaný špecialista na laserovú a plastickú medicínu, MUDr. Zdenko Zamboj z centra Belleza. Princíp účinku tohoto pulzného svetla spočíva v technológii s duálnym filtrom, ktorá privádza svetlo s optimálnou vlnovou dĺžkou k nežiadúcim štruktúram kože, pričom dochádza k tzv. selektívnej fototermolýze – teda cielenému vychytávaniu a následne zničeniu týchto štruktúr pomocou svetla a tepla.

A ako tento sympatický lekár ďalej uvádza, systém je možné použiť pre širšiu paletu postupov, ako napríklad aj odstránenie cievok, rozšírených žiliek a kapilár či spomínaných pigmentácií a stareckých škvŕn. „Pigmentácie prechádzajú tzv. deskvamáciou – utvoria sa na nich šupinky, ktoré sa v priebehu 2-3 dní odlúpnu, zatiaľ čo cievne lézie blednú a behom 10-14 dní úplne zmiznú“, pokračuje vo vysvetľovaní MUDr. Zamboj.

Táto stratégia v boji proti pigmentovým škvrnám vás vyjde od 40 do 80 eur, podľa ošetrovanej časti tela.​

Laserová medicína ponúka ešte o čosi viac, na odstránenie niektorých pigmentácií nasadzuje CO2 frakčný laser, nazývaný tiež FRAXIS. Popri liečbe pigmentácie sľubuje tento medicínsko-technologický zázrak i vyrovnanie drobných nerovností, vrások, jaziev a oslabenej elasticity pleti. „Ošetrenie laserom FRAXIS stimuluje prirodzenú tvorbu nových kolagénových vlákien, ktorá pretrváva po dobu približne šiestich mesiacov. Výsledky ošetrenia sú dlhotrvajúce a pri adekvátnej starostlivosti o pleť pretrvávajú roky“, dodáva na záver tento odborník, za ktorým jazdí klientela dokonca i zo zahraničia.

Za vyrovnanú farbu a povrch pleti laserom si zaplatíte od 30 do 100 eur, podľa miesta a rozsahu ošetrenia.

Odporúčame prečítať: Starostlivosť o krásu v lete

fľaky na tvári

Zdroj: Shutterstock®

Spoznaj svojho nepriateľa

Poznáme dva druhy melanínu – okrem tohto ochranného hnedého, existuje ešte červený, no ten pred UV lúčmi nechráni. Ich pomerom sa určuje sfarbenie pleti. Pigmentové škvrny trápia v drvivej väčšine ženy, u mužov sa vyskytujú len zriedkavo. Škvrny, ktoré nie sú podmienené geneticky sa tvoria v období medzi 20. až 50. rokom.

Neexistuje kozmetický prípravok, ktorý by dokázal 100 % ochrániť telo pred výskytom pigmentových škvŕn. Preto je počas poludňajších hodín odporúčané chrániť sa pred slnkom, a preto i mnohí kozmetickí výrobcovia o tomto fakte upozorňujú aj na obaloch svojich výrobkov.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 12.07.14 06:25

ĽŠ
karma
100.00

Skvelý článok!

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 01.05.20 10:54

KS
karma
133.00

Áno poznám to, v lete sa mi na tvári zvyknú na oboch lícach spraviť také dve väčšie, ale v zime keď je pokožka svetlá ich už vôbec nevidno.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní