Atopický ekzém: Tieto fakty a mýty o ňom musíš poznať!

Atopický ekzém: Tieto fakty a mýty o ňom musíš poznať!

  • Zdieľaj:
 • 1

Atopický ekzém alebo zjednodušene atopia spôsobuje svojim majiteľom veľmi nepríjemné ťažkosti predovšetkým teraz, na jar. Ochorenie, známe aj ako atopická dermatitída, si svoje obete vyberá mimoriadne rado a často. Patríte medzi ne aj vy alebo vaše dieťa? Tak potom rozhodne čítajte ďalej! Začneme však zlou správou – atopii nie je možné predísť... Čo s tým?

Svrbenie a vyrážky ako základné prejavy

Typickým prejavom atopického ekzému je suchá pokožka a jej svrbenie. Ďalším sprievodným znakom je vznik vyrážok. Toto ochorenie sa nevyhýba tak kojencom, deťom, ako ani mladým ľuďom a dospelým. Na svedomí to má nedostatok proteínu s názvom filagrin. Ten pomáha vytvárať kožné bunky a dodáva pokožke funkciu bariéry.

Ak tento proteín koži chýba, tá sa stáva suchou, citlivou, podráždenou, a odtiaľ je už len krôčik k nepríjemnému svrbeniu. Atopia je ale hotová veda. Prečo? Atopický ekzém je totiž súčasťou takzvaného atopického syndrómu, pod ktorý spadá aj senná nádcha, astma či alergia na rôzne potraviny.

Zaujme ťa: Máš ho ty alebo tvoje dieťa? 5 trikov, ako bojovať s ekzémom

čo je atopia

Zdroj: Shutterstock®

Za sklonom k atopii tiež stojí genetika. Ľudia s atopickým ekzémom sú, pochopiteľne, výrazne citliví na teplo, chlad, kontakt s pokožkou alebo potenie. Vyhýbať by sa mali vodným športom vo vode s chlórom, prekúreným miestnostiam, saune, oblečeniu zo syntetických materiálov a vlny a do takej miery, ako je to možné, by sa mali snažiť zabrániť poteniu.

Ak sa s atopickým ekzémom samy potýkate, potom sú vám jeho prejavy dôverne známe. Napriek tomu pripomenieme, že na začiatku ide o sčervenanie pokožky, k nemu sa pridruží jej zdurenie, až prichádzajú na rad mimoriadne svrbivé pľuzgiere. Je len pochopiteľné, že človek má silné nutkanie škriabať ich, čím dochádza k mokvaniu, ťažkému hojeniu a často aj k infekcii alebo zápalu.

atopický syndróm

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomáha zmierniť príznaky?

Lieky, pomáhajúce zmierniť príznaky atopie, sa nazývajú emolienciá. Sú to najrôznejšie krémy, masti alebo mlieka a oleje, ktorých úlohou je pokožku zmäkčiť, zvláčniť a najmä hydratovať. Tieto liečivá sú bežne dostupné v lekárňach, pričom sa vyžaduje ich časté používanie, avšak v tenšej vrstve. Práve to na koži vytvorí žiadúci ochranný film.

V každom prípade sa oblúkom vyhýbajte parfumovanej kozmetike, pričom garanciou nedráždivosti nie sú ani prípravky na bylinnej báze. Naopak, pomáha ochladzovanie svrbiacej pokožky studeným obkladom a namiesto škrabania si na postihnuté miesto radšej zatláčajte.

Neprehliadni: Hľadáš spôsob, ako sa raz a navždy zbaviť akné? Už nemusíš!

atopický ekzém u dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko zaujímavostí o atopickom ekzéme:

 • Slovo pochádza z gréckeho atopos (atypický, zvláštny, cudzí).
 • Svrbenie pokožky je najvýraznejšie na tenkej koži, teda v lakťových jamkách, na viečkach či všeobecne na tvári alebo v predkolení a na páse.
 • Ľudia s atopickým ekzémom by sa mali vyhýbať teplým kúpeľom, vhodnou alternatívou je pre nich vlažné sprchovanie.
 • V jednom prípade z desiatich sa atopia prejaví až v dospelosti.
ako zmierniť svrbenie

Zdroj: Shutterstock®

A na záver prinášame zopár mýtov o atopii:

 • Najlepší liek na atopický ekzém je med. Toto tvrdenie vedci vylučujú – med totiž nedokáže obnoviť poškodenú kožnú bariéru a práve to je v prípade liečby atopie prvoradé.
 • Proti atopii sa dá očkovať. Ani to, žiaľ, nie je pravda. Ako sme spomenuli vyššie, atopii nie je možné predchádzať, a to ani očkovaním.
 • Kokosový olej je všeliek a vylieči aj atopický ekzém. Hoci superschopnosti kokosového oleja v kozmetike určite nepopierame, na ekzémy nemá, aj kvôli svojej pomerne výraznej vôni, zvlášť pozitívny vplyv. Dojčenská pokožka ho navyše príliš netoleruje. V tomto prípade treba siahať výlučne po dermatologicky upravených prípravkoch na atopickú pokožku.
- Anketa

TÝKA SA ATOPICKÝ EKZÉM AJ VÁS?

Odpovedalo 37 ľudí  

Žiaľ, áno
70%
Našťastie, nie
30%

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Tatiana Chovancova 04.04.19 10:58

TC
karma
-1.00

zakladom je odev z organickej bavlny, sprchovanie v letnej vode a minimum cokolady a citrusov a postupne sa ekzem zredukuje - uvidite .. mne sa ho podarilo uplne zbavit s protopan boxom a uz vyse pol roka som uplne cista

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Svadobné šperky: Dychberúce náušnice pre najkrajšiu nevestu
Rady a inšpirácie

Svadobné šperky: Dychberúce náušnice pre najkrajšiu nevestu

 • 8
 • 10.08.2021
TOPlist