Broskyňový olej: Poznáš účinky tohto pokladu medzi olejmi?

Broskyňový olej: Poznáš účinky tohto pokladu medzi olejmi?

O blahodarných účinkoch broskýň, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, ste už v súvislosti so zdravou výživou pravdepodobne počuli. Povedomie o broskyňovom oleji, resp. oleji z broskyňových jadier už býva slabšie. Niekedy sa dokonca zamieňa aj za olej marhuľový. Je však naozaj škoda nevedieť o jeho účinkoch a nevyskúšať ho, pretože benefity broskyňového oleja v rámci starostlivosti o pokožku, vlasy či nechty sú skvelé.

Okrem vonkajšieho použitia sa broskyňový olej užíva aj vnútorne, a to ako hodnotný doplnok stravy. Musí byť však špeciálne upravený. My sa v článku zameriame na jeho kozmetické využitie. Prečítajte si o ňom a možno zistíte, že práve pre váš typ pleti bude olej z broskyňových jadier tou najlepšou voľbou.  

Broskyne – ovocie nesmrteľnosti

Číňania už oddávna považujú broskyne za symbol dlhovekosti, ba dokonca nesmrteľnosti. Je to pravdepodobne preto, lebo zložením vitamínov a minerálov dokážu broskyne, či už v strave alebo kozmetickom využití, bojovať proti príznakom starnutia.

Konzumácia broskýň pomáha aj pri anémii, močových kameňoch, nespavosti či astme. Poďme sa ale bližšie pozrieť na olej, ktorý sa vyrába z kôstok, presnejšie povedané – jadier broskýň.

Pozri aj: Amarantový olej: Všestranný pomocník, ktorého potrebuješ. Prečo?

Úžasná sila broskýň

Zdroj: Shutterstock®

Aké zloženie má broskyňový olej?

Broskyňový olej patrí medzi luxusné kozmetické oleje. Jeho cena je vyššia, a to najmä ak sa rozhodnete pre ten najúčinnejší – za studena lisovaný. Práve takto spracovaný olej si dokáže udržať svoje cenné zložky, ktorými sú: kyselina olejová, kyselina linolová, komplex vitamínov (C, E, B, A) a minerálov (zinok, vápnik, draslík či železo).

Spomínané polynenasýtené mastné kyseliny pomáhajú pokožke udržiavať vlhkosť, pružnosť, bojujú proti nevzhľadným pigmentovým škvrnám a taktiež pleť spevňujú. Vitamíny v broskyňovom oleji majú zas výnimočné antioxidačné účinky a spomaľujú príznaky starnutia. Podieľa sa na tom najmä vysoký obsah vitamínu E.

Na aký typ pleti je vhodný?

Jemne aromatický olej z broskyňových jadier má na pleť upokojujúce účinky. Veľmi často sa kvôli svojim regeneračným, zmäkčujúcim a anti-aging schopnostiach používa v kozmetickom priemysle ako prísada do pleťových sér, krémov, balzamov, šampónov, masážnych prípravkov...

Broskyňový olej má spomedzi olejov tú výhodu, že sa ľahko vstrebe do pokožky a nezanecháva na nej nepríjemný pocit mastnoty. Je ľahší ako mandľový olej, ba dokonca kokosový olej. Neupcháva póry, preto je vhodnou voľbou aj pre ľudí s mastnou pleťou a so sklonom k tvorbe akné.

A teda, aký typ pokožky využije benefity oleja z broskyňových jadier?

 

  • Má zmäkčujúce a hydratačné účinky, preto je vhodný na suchú a popraskanú pokožku.
  • Je vhodný aj na citlivú pokožku, nakoľko ju dokáže efektívne upokojiť.
  • Jeho jemnosť a ľahká vstrebateľnosť bez pocitu mastnoty na pleti ho robí výborným pleťovým olejom aj pre mastnú pokožku.
  • Zrelá pokožka taktiež využije jeho anti-aging účinky. Broskyňový olej neutralizuje voľné radikály, čím spomaľuje príznaky starnutia.
  • Dokáže rozjasniť unavenú a mdlú pleť, dokonca zmierňuje pigmentové a starecké škvrny.

Broskyne na pleť a vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Spôsoby domáceho kozmetického využitia broskyňového oleja

Olej z broskyňových jadier možno použiť pri rôznych skrášľujúcich procedúrach, napríklad ako kúru proti lámavosti nechtov, zábal na vlasy, prísadu do masiek, výživu na pery. Taktiež býva obľúbeným základom, do ktorého sa ďalej pridávajú rôzne éterické oleje. Takto upravený (ale aj samostatne) je skvelý na masáže.

Na záver vám ponúkame niekoľko tipov, ako jednoducho a efektívne využiť broskyňový olej, keď chcete pleti a vlasom dopriať niečo extra. Úplne ľahko si „upgradujete“ svoj pleťový krém tak, že do neho pred použitím vmiešate kvapku oleja. Podobný postup môžete uplatniť pri šampónoch a kondicionéroch, stačí pred použitím do prípravku na dlani vmiešať pár kvapiek tohto hodnotného oleja. Na vlasoch si však môžete nechať účinkovať aj samotný olej, najlepšie cez noc. Nakvapkať si ho môžete aj do domácej masky na tvár, čím posilníte jej hydratačný a vyživujúci účinok.

Inšpiruj sa: Ako zabrániť šediveniu vlasov? Objav recept starovekej Číny


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 31.01.19 07:15

ĽŠ
karma
100.00

S broskyňovým olejom som sa ešte nestretla, vďaka za článok!

  • 1
Odpovedať

Jana Kladivíková 01.02.19 06:39

JK
karma
-1.00

Zaujímavý článok.

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 04.02.19 19:10

LK
karma
100.00

Super, takéto články milujem, oleje používam rôzne a zatial všetky boli kvalitné a na pleť sú to tie najlepšie prostriedky, určite ho kúpim

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 07.02.19 20:37

JK
karma
100.00

Ešte som ho nemala no určite vyskúšam

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 12.04.19 11:21

karma
127.00

O marhuľovom som už počul, broskyňový je pre mňa nový.

  • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 14.04.19 19:57

ĽU
karma
100.00

o marhuľovom oleji som už počula a zaujímavý článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní