Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn a ako ich odstrániť?

Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn a ako ich odstrániť?

Postupom času sa objavia takmer u každého človeka. Máte už teraz obavy z hyperpigmentácie kože alebo inak povedané, z pigmentových škvŕn? Ako isto viete, tak ľudská koža je náchylná na veľké množstvo problémov. Od genetiky až po zlú hygienu môže zohrávať hlavnú úlohu v zdravý našej pokožky množstvo faktorov.

Bežné kožné problémy sa dnes liečia prostredníctvom rôznych liekov, ktoré nám prináša moderná medicína. Dokonca, väčšinu kožných problémov dokážeme vyriešiť aj prostredníctvom domácej liečby a trikov našich starých materí. A jedným takýmto problémom je aj hyperpigmentácia, o ktorej sa dnes dozviete niečo viac.

Testovali sme: Pharmatheiss cosmetics MASCARA med XL-Volumen

slnečné škvrny

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn?

Hyperpigmentácia je v podstate spôsobená nadbytkom melanínu v našom tele. Existujú viaceré faktory, ktoré spôsobujú abnormálne zvýšenie produkcie melanínu:

 • slnečné žiarenie – všetci vieme, že slnečné žiarenie spôsobuje to, že je naša pokožka tmavšia. Ale opaľovanie nemusí byť vždy rovnomerné, čím dochádza k tvorbe slnečných škvŕn na pokožke. Ale faktom ostáva, že jedno slnenie sa nespôsobuje tvorbu pigmentových škvŕn. K ich vzniku dochádza pri častom a dlhodobom vystavovaní sa UV žiareniu.
 • poškodenie pokožky – čokoľvek, aj ten najmenší pupienok môže poškodiť pokožku a vytvoriť pigmentové škvrny. Akýkoľvek druh poškodenia pokožky spôsobuje to, že sa v tele vytvorí zápalová reakcia, ktorá vedie k aktivácii melanocytov a tým k zvýšenej produkcií melanínu, ktoré v okolí poškodenej oblasti vytvorí tmavé škvrny.
 • alergická reakcia – aj v tomto prípade môžu vzniknúť rôzne zápalové reakcie vo vnútri tela, čo rovnako vedie k hyperpigmentácii pokožky. Príkladom môže byť jedovatý brečtan, ktorý po kontakte s pokožkou aktivuje melanocytové bunky a tým sa vytvoria pigmentové škvrny v okolí postihnutého miesta.
 • lieky -  existuje množstvo liekov, ktoré môžu vyvolať hyperpigmentáciu pokožky. Je to v podstate vedľajší účinok liekov, ako sú antibiotiká, hormonálne lieky, chemoterapeutické lieky, nesteroidné lieky a iné.
 • genetika – hyperpigmentácia pokožky je hlboko zakotvená v DNA človeka. Hoci je dedičná, neznamená to, že ju musíte mať aj vy. Častokrát sa totiž stáva, že preskočí generáciu. Preto, ak je niekto vo vašej rodine, kto sa „teší“ z pigmentových škvŕn na tele, tak zbystrite pozornosť, pretože sa časom môžu objaviť aj u vás alebo u vašich detí. Ak ste genetický náchylní na hyperpigmentáciu, potom aj najmenšia reakcia, vystavenie sa slnku alebo hormonálna zmena, môže spustiť tvorbu pigmentových škvŕn.
Redupetin

Zdroj: Shutterstock®

Domáce odstránenie pigmentových škvŕn

Ako sme písali, tak vašou záchranou môže byť aj domáca liečba, ktorá vám pomôže zbaviť sa pigmentových škvŕn. Skvelým príkladom je aloe vera a vitamín E, šťava zo surových zemiakov, limetková šťava s medom, citrónová šťava zmiešaná s lístkami bazalky, uhorková šťava, ocot s vodou, či ružová voda.

Skúste však aj Redupetin! Dermatologický denný krém na pleť so sklonom k hyperpigmentácii pôsobí intenzívne  proti tmavým miestam na pokožke ako sú starecké či pigmentové škvrny. Špeciálny krém na redukciu pigmentových škvŕn obsahuje kombináciu účinných látok, ktorá pôsobí cielene a viditeľne zosvetľuje postihnuté miesta. Zjednocuje vzhľad pleti a intenzívne ju ošetruje.

Odporúčame: Ako správne používať riasenku a mať riasy ako od profíka?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Pitonakova 08.06.18 07:20

JP
karma
100.00

vždy po opálení tváre sa mi na čele spraví taký hnedý fľak, keď vybeldnem nič tam nie je, len slnko mi ho vždy na rovnakom mieste vytiahne

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.06.18 14:43

karma
107.00

Vyskúšam,nemala som ešte tento prípravok.Ale zázraky asi neurobí...

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 10.08.18 14:01

MC
karma
109.00

Skúsim domácu lekáreň a ak nebude účinná pomôže aj Redupetin.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 01.12.18 21:19

AK
karma
100.00

slniečko aj pomáha aj škodí

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní