Hyperpigmentácia: Vieš, ako predísť nepekným škvrnám na pokožke?

Hyperpigmentácia: Vieš, ako predísť nepekným škvrnám na pokožke?

Hyperpigmentácia označuje tmavé škvrny, ako aj červené bodky, ktoré si pleť so sebou nesie ako spomienku, prevažne na akné. Známa je aj ako pozápalová hyperpigmentácia a my sme sa na tento problém pozreli bližšie. Ak vás teda zaujíma, ako sa hyperpigmentácii vyvarovať, prípadne ako vzniká a čo s ňou, keď sa už objaví, pokračujte v čítaní.

Má to logiku – keď sú bunky pleti zdravé, sú voči záležitostiam, akou je aj hyperpigmentácia, jednoducho imúnne. To však o sebe nemôže povedať pokožka, ktorej bunky sú nejakým spôsobom poškodené. Reč tu však nie je len o pleti na tvári, ale aj o pokožke celého tela. Ide výlučne o estetický problém, nebýva sprevádzaný zdravotnými komplikáciami.

Pozitívne tiež je, že hyperpigmentácia nebýva trvalý stav, teda je možné sa jej zbaviť, a to tak, že buď pominie sama od seba alebo tento proces cielene urýchlite. Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, čítajte ďalej.

Neprehliadni: Pigmentové škvrny na rukách: Takto jednoducho ich odstrániš!

zvýšená pigmentácia

Zdroj: Shutterstock®

Hyperpigmentácia má tri typy:

 • epidermálna melanóza (nahromadený pigment v pokožke) – v rámci lokálnej liečby sa tu dosahujú najlepšie výsledky
 • dermálna melanóza (nahromadený pigment v tkanivovom väzive kože) – hojí sa dlhšie, niekedy aj roky a farba škvŕn je tmavošedá
 • zmiešaná hyperpigmentácia – vyskytuje sa najčastejšie po chemických ošetreniach pleti, laseroch, ale aj po akné
pigmentové škvrny

Zdroj: Shutterstock®

Vinníkom môže byť slnko, ale aj úraz

Hyperpigmentácia sa bežne vyskytuje aj po opaľovaní. Tento kožný problém vás však môže postihnúť aj po poranení kože (napríklad dermabrázia, laser či chemický píling), úraze, popálení alebo po užívaní niektorých druhov liekov. Ako sme už spomenuli vyššie, býva častým sprievodným znakom zápalovej reakcie na koži, spôsobenej nielen akné, ale aj lupienkou alebo atopickým ekzémom.

Vyskytuje sa však aj popri problémoch so štítnou žľazou alebo cievami. Jedným z typov hyperpigmentácie je aj pehatosť (ephelides), starecké škvrny, takzvaná melazma (väčšie škvrny, ako pehy), avšak prináša ju so sebou aj stres, hormonálne zmeny (predovšetkým v tehotenstve) alebo jednoducho genetická predispozícia.

Pozri aj: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?

hnedé fľaky na tele

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Rizikovejší sú ľudia s tmavšou pokožkou

Hyperpigmentácia vôbec nie je ojedinelý jav, práve naopak, potýka sa s ňou veľmi veľa ľudí. Hoci je typickejšia u ľudí s tmavou pleťou, svoje o nej vedia aj svetlejšie typy. Škvrny pri hyperpigmentácii môžu mať rôzne farby – od ružovej a žltej, cez červenú a šedú, až po hnedú a čiernu. Závisí to od hĺbky pigmentu a typu pleti.

tmavé škvrny od slnka

Zdroj: Shutterstock®

Spôsoby, ako predchádzať hyperpigmentácii:

 • dostatočná ochrana pred slnkom – vytvorte si návyk chrániť sa pred slnečnými lúčmi minimálnym faktorom 15 až 30
 • zabudnite na vytláčanie vyrážok – zvyšujete tým pravdepodobnosť vzniku hyperpigmentácie
 • chladivý píling – túto starostlivosť o pokožku si doprajte aj dvakrát týždenne, pomôže vám totiž odstrániť staré tmavé bunky

Zaujme ťa: Prebiotiká alebo probiotiká? Vieš, ako ich rozoznať?

aloe vera

Zdroj: Shutterstock®

Ak vás už hyperpigmentácia postihla, pomôžte si používaním aloe vera – boli tu preukázané výborné výsledky. Rovnako siahnite po výživových doplnkoch s obsahom retinolu, vitamínu B3 a C, osvedčil sa aj výťažok zo sladkého drievka. Určite však zvážte aj návštevu dermatológa. Doba liečby je veľmi individuálna, nemala by však presiahnuť 24 mesiacov.

- Anketa

TÝKA SA HYPERPIGMENTÁCIA AJ VÁS?

Odpovedalo 103 ľudí  

Áno
92%
Už nie
2%
Nie
6%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 20.05.18 10:44

HZŠ
karma
102.00

S hyperpigmentáciou sa už žiaľ potykám. Na chrbtoch rúk sa mi začali objavovať starecké škvrny. Článok s touto tematikou som privítala.

 • 1
Odpovedať

viktor labakann 20.05.18 18:14

karma
85.00

Viem, že nič neviem. Asi toľko k článku. Ak to má na svete veľa ľudí, tak to znamená, že proti tomu liek nieje. Keby bol, tak by to na svete nemalo toľko ľudí. že.

 • 2
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.06.18 10:01

karma
108.00

Mne veľmi pomohol chemický peeling.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní