Najväčšie mýty starostlivosti o pleť, ktoré kolujú na internete

Najväčšie mýty starostlivosti o pleť, ktoré kolujú na internete
 • 02.10.2017
 • Lea Drobná

  • Zdieľaj:
 • 8

Iste sme už začuli, že krém zamŕza na pleti, kozmetika je návyková, mejkap upcháva póry... Poznáme už mnohé najväčšie mýty v starostlivosti o pleť, ktoré nájdete na internete a dokonca o nich hovoria aj niektoré samozvané odborníčky. 

Surfujeme na internete, čítame recenzie, hľadáme na fórach informácie, až zrazu narazíme na "niečo zaujímavé“, čoho sa hneď chytíme.

Náš horúci jazýček sa s tým pochváli jednej kamarátke, tá to posunie ďalšej, ďalšia ďalšej a takto vznikajú dezinformácie, ktoré sa lievikovito šíria naším ženským svetom. 

Niektoré informácie nedávajú zmysel a niektoré len stačí vyvrátiť. Pýtame si rady od odborníčok, hľadáme na internete, surfujeme a informujeme sa na rôznych kanáloch, aby sme mali pleť čo najkrajšiu. Smutné je, že niektoré z týchto mýtov vypúšťajú do éteru aj odborníčky, od ktorých by ste čakali, že vám hovoria pravdu. Niekedy však aj ony dostanú nesprávne informácie a tomu sa netreba čudovať. Internet je samozrejme plný bludov a klamstiev. 

Pozri tiež: Najčastejšie chyby v líčení obočia: Čomu sa pri dokresľovaní vyhnúť?

Najčastejšie dezinformácie starostlivosti o pleť na internete

1. Krém v zime na pleti zamŕza

Videli sme už niekedy človeka s ľadom a cencúľmi na tvári? Hydratačné krémy sú emulzie dvoch typov: typ olej vo vode (o/v), ktoré sú ľahšie a vhodné aj pre mastnú pleť. Druhými sú emulzie typu voda v oleji (v/o), ktoré majú výraznejší hydratačný účinok než krémy typu  (o/v), avšak kvôli moderným technológiám to už nemusia byť tie ťažké, mastné krémy.

Obidva typy sú hydratačné, ale vďaka termoregulačnej funkcii našej kože a tomu, že naše telo má bežnú teplotu okolo 36 °C, nijaký krém nemôže na pleti zamŕzať! Pokiaľ však nepoužívame ochranný mejkap, je vhodné v zime aplikovať mastnejšie krémy, ktoré plnia účel bariéry a chránia nás pred nízkymi teplotami a mrazom.

Pozri tiež: Nahraď sladené nápoje čistou vodou a sleduj, aké zázraky sa stanú s tvojím 

Mnohokrát si však pri výbere starostlivosti o pleť škodíme samé. Nevieme, aký máme typ pleti, nevieme na akú pleť je daný prípravok určený, nevieme jeho zloženie, nepozorne prečítame údaje na obale, kúpime ho, používame a potom prípravok nefunguje, ba priam škodí. Kozmetika je bezpečná, no treba si vedieť správne vybrať. Na to sú odborníci, ktorých sa osloviť. Hľadajte však tých správnych, s dobrými referenciami.

2. Make-up upcháva póry

Pokrok v moderných technológiách zabezpečil, že oproti minulosti, kedy sa mejkapy vyrábali z kukuričnej múky, boli hutné a zaťažovali pleť, dnes sú veľmi kvalitné a ľahučké, obohatené o ochranné,  prospešné látky a vitamíny. Dokonca majú hydratačný účinok a bojujú proti vráskam. Mnohé sú taktiež nekomedogénne - neupchávajú póry. 

Problém sa môže dostaviť , ak večer pleť od mejkapu dôkladne neočistíme. Počas noci sa pleť obnovuje, regeneruje a "zje"všetko, čo jej večer dáme, tzn. zmes nečistôt, potu a mazu. Tiež je dôležité vybrať si mejkap vhodný na daný typ pleti, v ideálnom prípade bez alkoholu.

Pozri si tiež: Zapletané obočie: Bláznivé trendy neustále pribúdajú!

dezinformácie o kozmetike na internete

Zdroj: Shutterstock®

3. Pleť si zvykne na kozmetiku a napokon nepomáha

Iste ste už počuli podobnú vetu: „Keď začnem už teraz používať účinnú kozmetiku a pleť si na ňu zvykne, čo budem používať, keď budem mať päťdesiat?“

Naše telo žije  z  vody,  potravy, vitamínov a minerálov. Ak mu to nedáme, odzrkadlí sa to na našom zdraví. Takto funguje aj naša pleť. Preto kozmetika nie priamo, ale v istom slova zmysle návyková je. Musíme sa o ňu starať stále, v každom veku. Inak to nefunguje. Avšak v každom veku či stave pleti je potrebné prípravky vyberať rozumne. 

- Anketa

UŽ STE O TÝCHTO DEZINFORMÁCIÁCH NIEKEDY POČULI?

Odpovedalo 12 ľudí  

Áno a zaskočilo ma, že som im verila
33%
Áno a viem, že sú nepravdivé
50%
Nie nepočula a niektoré ma prekvapili
8%
Nie nepočula, ale viem že sú nepravdivé
8%

  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Mária Maxianová 02.10.17 07:45

MM
karma
106.00

niekedy je najlepšie sa riadiť vlastným rozumom

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 02.10.17 07:48

SK
karma
113.00

počula som, ale aj tak v zime na moju pleť radšej používam mastnejší krém, s make-upom to nepreháňam, nedávam si ho každý deň a večer sa odličujem, čo je základ zdravej pleti...

 • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 02.10.17 07:55

AB
karma
100.00

no niečo z toho som počula...takže teraz mám v tom už jasno :-)

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 02.10.17 10:14

KK
karma
89.00

prečítala som už všelijaké rady, to čo je dnes dobré je o dva roky zlé a neplatí to len pre kozmetiku...naozaj je naj riadiť sa vlastným rozumom a skúsenosťami

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 02.10.17 12:01

karma
108.00

Všetko si treba vyskúšať na sebe a tým sa riadiť.

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 05.10.17 17:16

JU
karma
103.00

o tom make-upe som už počula... každopádne treba si vybrať pre seba vhodný produkt, či už krém alebo hocičo iné a zistiť komu aký vyhovuje..

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 23.11.18 23:42

ZS
karma
100.00

netreba verit vsetkemu

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.08.19 20:05

JK
karma
100.00

Viem že sú nepravdivé

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Hľadáte prirodzenú krásu? Dajte svojej pleti aj líčeniu zelenú!
Novinky

Hľadáte prirodzenú krásu? Dajte svojej pleti aj líčeniu zelenú!

 • 2
 • 20.10.2022
VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?
Elektronika

VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?

 • 1
 • 11.12.2022
Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023