Povýšili sme nálepku BIO na kozmetike nad zdravý úsudok?

Povýšili sme nálepku BIO na kozmetike nad zdravý úsudok?

Ak si chcete v dnešnom konzumnom svete ponechať aspoň štipku zdravého úsudku, vedieť čo je dobré a čo je len spropagovaná kôpka nešťastia, potrebujete na to množstvo informácií.

Aby ste z toľkých ponúkaných možností nemali hlavu veľkú ako glóbus, ponúkame Vám malý návod ako si to uľahčiť.

Dnes by mal byť človek obozretnejší ako kedykoľvek predtým. Kedy bolo na výber toľko produktov, v toľkých variantách, farbách a kombináciách? V histórií ľudstva sme zatiaľ prví, ktorí majú také nekonečné možnosti, ako minúť svoje ťažko zarobené peniaze. A preto treba vyhlásiť: Ľahko je, zle sa rozhodnúť!

Odporúčame tiež: Fitness vám dodá sebavedomie a radosť do každého dňa

bio kozmetika sativa

Zdroj: Shutterstock®

Bio a nebio

Poznáte vizuálne hádanky s hľadaním rozdielov na dvoch obrázkoch. Máte nájsť na dvoch rovnakých obrázkoch päť rozdielov, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Je to relatívne jednoduchá záležitosť, ale nie všetci v dnešnej uponáhľanej dobe hľadajú a porovnávajú produkty, či obsahujú tú či onú zložku. A keď potom nájdu značné rozdiely, sú nemilo prekvapení, čo to vlastne doteraz používali. Pozornosť dnešného človeka je veľmi roztrieštená a preto si nevšíma veci, ktoré sú často až príliš zjavné.

Výraz Biokozmetika a samotné označenie BIO znamená, že produkty obsahujú len zložky z bio produkcie. To značí, že ak krém obsahuje napríklad bio výťažok z aloe vera, ale ostatné látky nie sú z bio produkcie, tak nemôže byť označený ako BIO. Môže mať označenie len bio aloe vera. Každá značka má vo svojej ponuke produkty, ktoré sú kompletne bio, ale aj také, ktoré obsahujú niekoľko bio zložiek a zvyšok sú “len” prírodné látky. To závisí od výrobcu, aké zvolí zloženie výrobku, aké látky použije, aká je ich cena a prípadne odkiaľ ich získal.

Biokozmetika sa stala v posledných rokoch skutočným hitom. O liečivých účinkoch prírodných výťažkov sa vie už mnohé storočia. Aj keď sa na trhu nachádza obrovské množstvo chemických kozmetických prípravkov, získava si biokozmetika čoraz viac fanúšikov a nadšených používateľov. Je to umocnené hlavne tým, aké má blahodárne účinky na ľudský organizmus a samozrejme aj samotným faktom, aká je šetrná k našej prírode.

Odporúčame tiež:  Éterické oleje majú všestranné využitie pre zdravie

bio certifikáty

Zdroj: Shutterstock®

Hlavne certifikovať!

Čo sa týka certifikátov pre bio kozmetiku, je ich niekoľko a sú udeľované nezávislými inštitútmi v jednotlivých krajinách. Slúžia pre spotrebiteľov, aby mohli na trhu jednotlivé produkty jednoducho a jasne rozlíšiť.

Najznámejšie certifikáty sú: BIO ECO COSMESI, BDIH, NaTrue, CPK a CPK BIO, ECO CERT, ECO control, Demeter, Fairtrade, Vegan, Soil Association, Cosmebio. Niektorí obchodníci zverejňujú všetky certifikáty, ktoré ich produkty získali.

Čo sa týka Európskej únie, samotní výrobcovia, skôr ako uvedú svoje výrobky na trh, musia podať návrh na “Portál na oznamovanie kozmetických výrobkov s obsahom nanomateriálov” (CPNP) – podľa článku 16 nariadenia (ES) č. 1223/2009. Je tam stanovené, že zodpovedné osoby oznamujú kozmetické výrobky obsahujúce nanomateriály Komisii šesť mesiacov pred ich uvedením na trh.

Je škoda, že európske smernice neupravujú aj to, ako sa má spotrebiteľ cítiť v spleti rôznych certifikátov a procesov. Takéto certifikáty totižto môžu v konečnom dôsledku spotrebiteľa ešte viacej pomýliť, ale o tom až nabudúce. 

Odporúčame tiež: Čokoládový cheesecake s černicami

ako rozoznať bio kozmetiku

Zdroj: Shutterstock®

Čo tak vynechať BIO a ponechať si zdravý rozum?

Na trhu je už aj nová generácia kozmetiky, ktorá je určitou nadstavbou BIO/ ECO/ prírodnej kozmetiky. Čo sa týka zloženia, táto kozmetika je svojím zložením jednoducho nekompromisná a obsahuje 100% prírodných zložiek (prírodné oleje a rastlinné extrakty). Výrobou takejto kozmetiky sa zaoberajú ľudia, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s kozmetickým priemyslom a tiež s biochémiou. Vedia, že pokožka má tri zložky a pre úspech kozmetického prípravku je potrebné, aby sa dostal skrz všetky vrstvy. Vedia aj to, že telu je skutočne najprirodzenejšie čisto prírodné zloženie, preto z takejto kozmetiky máte pocit akoby ste ju cez pokožku trávili (pokožka takýto prípravok celý metabolizuje a vy sa necítite akoby ste si na pokožku natiahli vrstvu, film). Pre viac informácií o 100% prírodnej kozmetike čítajte viac tu.

Takýto produkt už vlastne stojí na pomedzí kozmetického a liečebného sveta, normalizuje procesy v pokožke a vedie k tomu, aby pokožka fungovala optimálne, bez pomoci externých prostriedkov. Zdravá pokožka potrebuje minimálnu starostlivosť.

Iste sa pýtate, ako to je s dobou spotreby. Takýto produkt má dobu spotreby značne kratšiu ako bežný kozmetický produkt. Konzervantmi sú výhradne kombinácie prírodných olejov. Všetci sa môžeme rozhodnúť, ako veľmi nám v skutočnosti záleží na tom, aby sme do seba (a na seba) dostávali len to najlepšie. Slovné vyhlásenia o tom, ako už treba naozaj skoncovať so starým životným štýlom sú jedna vec, ale to čo máme v našich chladničkách, kozmetických taškách, v našich botníkoch, garážach, to je vec celkom iná, nemyslíte? 

O téme organickej kozmetiky sa viac dočítate tu: 

http://blog.herbatica.sk/organicka-kozmetika


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Iveta Moravčíková 10.10.16 21:12

IM
karma
100.00

slovíčku bio neverím, lebo som videla v tv ako rozprávali, ako maju všetko bio a za dotyčnou stál traktor s postrekovačom takže postriekané bio. bio mám najskôr doma

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 22.10.16 20:47

AK
karma
100.00

bio to je len značka a tú kupujeme

  • 0
Odpovedať

Monika Hadvabová 09.11.16 21:32

MH
karma
-1.00

Niekedy som za bio kozmetiku považovala len tú, ktorú som si doma vyrobila sama, z mojicih domácich surovín, avšak táto kozmetika ma oslovila. Čítala som si o nej a naozaj obsahuje len prírodné látky, takže to určite plánujem vyskúšať.

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 16.11.16 19:05

karma
93.00

najdôležitejšie je čítať zloženie tak veľmi ľahko odhalíte či je výrobok naozaj BIO alebo nie, tiež som sa poučila a etikety podrobne čítam ... alebo treba kupovať značky ktoré majú certifikáty

  • 0
Odpovedať

Kristína Rusinková 05.12.16 06:29

KR
karma
-1.00

Podľa mňa je pri niektorých produktoch označenie bio len marketingovy ťah a vôbec nie sú až také prospešné, hlavné je čítať zloženie

  • 0
Odpovedať

ľubka Olexyová 07.12.16 14:50

ľO
karma
-1.00

zvykla som si vyberať v obchode bio výrobky

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 24.11.18 23:39

ZS
karma
100.00

tiez som neraz pocula ze rozne bio vyrobky obsahovali pesticidy a podobne co by vobec nemali tak som niekedy na pochybach, kazdopadne prirodne zlozky v kozmetike uvitam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní