Takto zistíš, či ťa potrápi alergia na pleťový krém!

Takto zistíš, či ťa potrápi alergia na pleťový krém!

Hydratovať, hydratovať, hydratovať. Hydratačné pleťové mlieko, hydratačný krém, hydratačné sérum... Slovo "hydratácia" sa v našich končinách spomína pomerne často. No počuli ste už o probléme s názvom "alergia na pleťový krém"? 

Každá z nás chce mať predsa krásnu, sviežu, vyživenú a hydratovanú pokožku. Odborníci však pri tomto slove zároveň dvíhajú varovný prst. Menej je viac a v tomto prípade to platí niekoľkonásobne. A dokonca nezáleží ani na tom, či máte suchú, mastnú či aknóznu pleť.

Faktom je, že každý typ pleti potrebuje vodu, ide však o to, akým spôsobom svojej pokožke tú vodu doprajete. Neverili by ste, aj pri takejto pomerne banálnej veci sa totiž vieme dopustiť mnohých chýb. Ako sa im vyvarovať?

Odporúčame: Nepríjemne opuchnutá tvár: Prečo vzniká a ako sa jej zbaviť?

pleťový krém

Zdroj: Shutterstock®

Otestujte znášanlivosť svojej pleti!

Rovnako ako testujete farbu na vlasy či makeup na svojom zápästí, mali by ste ešte pred použitím otestovať aj produkty na čistenie a starostlivosť o pleť. Priznajte sa, koľkí z vás to robia? Aj pri týchto produktoch sa vedia dostaviť alergické reakcie či nežiadúce účinky. Môže sa vám páčiť jeho vôňa, môže vám byť na dotyk príjemný, no to, čo s vašou pokožkou urobí po vsiaknutí, to už vie byť "iná káva". Najmä v prípade, ak obsahuje dráždivé zložky, ako kyseliny, retinol, formaldehyd, ftaláty, rastlinné extrakty, vône, parabény či éterické oleje.

Najlepší hydratačný prípravok je totiž ten, ktorý vyhovuje potrebám vašej pleti. Zrejme sme vám s touto vetou nepomohli, no verte nám, platí to na 110%! Vravíme to najmä preto, že mnohí z nás sa radi nechajú inšpirovať radami svojich priateľov. Lenže to, že vašej kamarátke daný krém vyhladil vrásky a ďalšej pomohol prípravok odstrániť akné, neznamená, že sa to stane aj vo vašom prípade. Kľúčom je prísť na to, ktoré zložky sú pre nás tie najúčinnejšie a následne nájsť tú správnu kombináciu produktov, ktoré budú pre našu pleť tým pravým orechovým a neuškodia jej.

Pozri aj: Vieš, čo je keloidná jazva na tele a ako môže vzniknúť?

ako sa prejavuje alergia

Zdroj: Shutterstock®

Ak si však neviete rady s výberom produktov pre váš typ pokožky, prinášame vám malého sprievodcu. Ak máte napríklad suchú pokožku, odporúčame vyhľadávať produkty, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú a ceramidy. Tieto zložky uzamknú vlhkosť vo vašej pokožke a zlepšia jej textúru. Ceramidy zároveň pomáhajú obnoviť bariéru pokožky.

Ak máte mastnú pleť, gélové produkty bez oleja sú dobrou voľbou. Tí, ktorí majú na akné náchylnú pokožku, by mali byť obzvlášť opatrní v tom, aby nepoužívali prísady, ktoré by mohli spôsobiť vysušenie, ako napríklad alkohol, ťažké oleje alebo vazelína. Namiesto toho by mali siahnuť po hydratačných produktoch s prísadami, ktorých účinky sú klinicky dokázané.

Oleje sú známe svojimi hydratačnými a upokojujúcimi účinkami na pokožke, ktorá je suchá a podráždená, no nie sú určené ako náhrada klasického krému. Kvalitné krémy obsahujú zložky, ktoré priťahujú molekuly vody hlbšie do pokožky, zatiaľ čo oleje a produkty na báze oleja obsahujú zložky, ktoré pokožku ošetria len na povrchu.

Stále však platí zásada: "Dôveruj, ale preveruj!"

Ak ste si teda našli zložky, ktoré by vám mohli pomôcť, otestujte znášanlivosť vašej pokožky a v neposlednom rade si dajte pozor na ich kombinovanie. Kombinovanie určitých látok vie byť riskantné, rovnako ako kombinovanie rôznych typov produktov a ich postupné nanášanie na tvár. Všetko má totiž svoje pravidlá.

zložky v krémoch

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na staré známe pravidlá!

Zapamätajte si veľmi dôležitú vec, ktorú sme tiež už spomenuli. Hydratačné produkty sú najefektívnejšie, keď je pokožka stále vlhká, pretože vlhká pokožka najlepšie absorbuje vlhkosť a zároveň sa v nej vlhkosť aj dlhšie udrží. Na dosiahnutie maximálnych výsledkov teda krátko po očistení a predtým, ako nanesiete krém, si pleť jemne navhlčite. Napríklad sérom, či minerálnou vodou v spreji. Rovnako to zabráni aj jej vysúšaniu a podráždeniu v prípade, ak váš krém či iný produkt obsahuje mierne agresívnejšie zložky.

Všetko je to aj o správnom postupe. Aby ste dosiahli čo najlepší efekt, musíte dbať na to, ako produkty na seba vrstvíte, ktoré produkty vrstvíte a aké zložky kombinujete. Musíte začať v prvom rade najľahšími produktami a postupovať až k tým najhutnejším. No a zároveň si dobre overte, či sa jednotlivé zložky môžu medzi sebou kombinovať.

Ďalšiu radu spomenieme len raz, no o to dôraznejšie. Ochrana pred slnečným UV žiarením nie je otázkou len letného obdobia. Chráňte svoju pokožku počas celého roka, v hocijakom ročnom období a najmä ráno, skôr, ako vkročíte do nového dňa!

Odporúčame: Ešte váhaš, či používať nočný krém alebo nie? Už nebudeš!

ochranný krém

Zdroj: Shutterstock®

Teraz vás zbavíme nepríjemného zlozvyku. V okamihu, ako na svojej tvári vidíme šupinky, máme potrebu ich odstrániť, vydrhnúť, odlúpnuť. Prečo je to tak? Je to jednoducho inštinkt. Na našej tvári musí byť všetko hladké. V tomto prípade by sme však mali konať úplne inak. Práve šupinky sú znakom, že naša pokožka nie je dostatočne hydratovaná, prípadne, že ju trápi nejaký vážnejší problém, napríklad aj alergická reakcia. V tomto prípade môže práve exfoliácia, čiže peeling vážne narušiť kožnú bariéru a jej štruktúru, čo môže viesť až k zápalom či iným nepríjemnostiam. A tu už márne budeme siahať po drahých hydratačných krémoch.

Ak na svojej tvári najbližšie uvidíte malé šupinky, siahnite po hydratačnom produkte, ktorý je určený na obnovenie hladiny hydratácie a bohatý na zmäkčujúce a zjemňujúce látky, ktoré vyhladia tie neželané, drsné, suché miesta na tvári. Prípadne po kréme, ktorý je určený na utíšenie nepríjemných príznakov a v neposlednom rade, pokiaľ si nie ste istí príčinou vzniku šupiniek, poraďte sa s odborníkom. 

Pozor, krémy by mali byť do našej pleti jemne vmasírované. Pomôže to zvýšiť krvný obeh, čo je zase nápomocné pri vstrebávaní produktu do pokožky. Príliš násilné natieranie krémom môže spôsobiť opačný efekt, oslabiť pokožku, spôsobiť zápal a zvýšiť náchylnosť na infekcie, citlivosť a podráždenie.

správne nanášanie krému

Zdroj: Shutterstock®

Pýtate sa: No a čo nočná starostlivosť? Existuje dôvod, prečo značky predávajú aj denné, aj nočné krémy. Vaša pokožka potrebuje počas dňa ochranu a počas noci rekonštrukciu. Keď je vaše telo v stave spánku, pokožka sa obnovuje, bunky sa obnovujú a práve preto potrebujeme počas noci trošku inú starostlivosť. Nočné krémy sú naplnené základnými zložkami, ako sú retinoly a peptidy, ktoré pomáhajú upokojiť a “opraviť” našu pokožku. Sú všeobecne silnejšie a výživnejšie a preto sú určené na nočné používanie. Vieme, že hladina hydratácie pokožky v noci klesá, takže váš nočný hydratačný krém je dôležitým krokom na ceste za dokonalým stavom pleti. No aj v tomto prípade platia vyššie uvedené pravidlá a upozornenia.

Ako otestujete svoju pokožku? Ja si napríklad krém pred použitím testujem v oblasti lakťa, presnejšie v lakťovej jamke, kde mám jemnú a tenkú kožu. Dá sa to aj na zápästí či v oblasti krku, no tieto oblasti sú viditeľné. V prípade, že krém zle zareaguje na mojej pokožke, viem to stále elegantne prekryť dlhším rukávom.

Tak ako? Presvedčili vás naše rady? Možno je niekedy naozaj lepšie dopredu si premyslieť správnu stratégiu, napríklad aj pri starostlivosti o pleť. Možno si tak uvedomíme, že nepotrebujeme v kúpeľni tých milión produktov, ktoré kradnú priestor nášmu partnerovi a zároveň aj financie z našej peňaženky. Niekedy stačí pár tých správnych a poriadnych produktov, ktoré našu utrápenú pokožku premenia do vysnívaného dokonalého stavu a my sa tak budeme každé ráno tešiť z pohľadu do zrkadla. :)

Odporúčame: Škodia odličovacie obrúsky našej pleti? Povieme ti pravdu!

nočný krém

Zdroj: Shutterstock®

- Anketa

TESTUJETE SVOJU POKOŽKU SKÔR, AKO ZAČNETE POUŽÍVAŤ NOVÝ PRODUKT?

Odpovedalo 18 ľudí  

Áno, vždy produkt otestujem.
11%
Nie, nikdy som to neurobil/a.
89%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Marta Bujdošová 14.03.18 07:55

MB
karma
98.00

asi by som mala zacat

  • 1
Odpovedať

Michaela Recht 14.03.18 17:06

karma
109.00

Veru treba, mne samej sa už stala napríklad nepríjemná reakcia pri kréme s obsahom vitamínu C, či pri očnom kréme, ktorý obsahoval prírodné zložky, na ktoré som bola nakoniec alergická. :)

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 14.03.18 11:01

MM
karma
100.00

zatiaľ som to vždy riskla a netestovala, skôr trpím mám potravinovú alergiu

  • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 14.03.18 11:40

KK
karma
90.00

Netestujem a zatiaľ som nemala problémy, ale jeden nikdy nevie...

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 14.03.18 17:40

SK
karma
114.00

kedysi dááávno sa mi to stalo, kúpila som si krém, bol v záruke, teda v poriadku, avšak, keď som si ho natrela po chvíli som vyzerala, ako by ma bol vyšľahal žihľavou, ráno som bežela k lekárovi, dal mi injekciu a pomaly sa pleť ukľudňovala, bolo to prvý a posledný raz, bol to krém Palmolive, nikdy na to nezabudnem, takáto výstraha stačila, odvtedy som opatrná...

  • 1
Odpovedať

Lenka Meravá 14.03.18 21:59

LM
karma
82.00

V dnesnej dobe je tazke vybrat si ten spravny produkt. Vsade same reklamy slubujuce to aj ono. Vyhodite vela penazi a nakoniec zistite ze vyrobok nevyhovuje. Preto je dobre zadovazit si vzorky a potom pofla nich vyberat

  • 1
Odpovedať

Lenka Meravá 14.03.18 21:59

LM
karma
82.00

V dnesnej dobe je tazke vybrat si ten spravny produkt. Vsade same reklamy slubujuce to aj ono. Vyhodite vela penazi a nakoniec zistite ze vyrobok nevyhovuje. Preto je dobre zadovazit si vzorky a potom pofla nich vyberat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní