Vieš, ako vyčistiť kozmetiku, štetce a hubku? Rozhodne to nezanedbávaj!

Vieš, ako vyčistiť kozmetiku, štetce a hubku? Rozhodne to nezanedbávaj!

V našich článkoch ste sa už mali možnosť dočítať o rôznych miestach v domácnosti, ktoré potrebujú špeciálnejší prístup pri upratovaní, ale aj o zákutiach, na ktoré sa pri tejto činnosti akosi zabúda. Dnes sa zameriame na čistenie predmetov, ktoré bývajú každodennou súčasťou skrášľovacej rutiny žien. A možno vám ani len vo sne nenapadlo, že im vôbec treba venovať špeciálnu pozornosť. Ide o dekoratívnu kozmetiku a pomôcky na jej nanášanie. O praní a čistení štetcov či hubiek na nanášanie make-upu ste už asi počuli. No čo taký púder, rúž či očné tiene...? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako ich udržať čisté a bezpečné.

Pozor na zdravie!

Sú v kontakte so ženskou pokožkou s veľkou pravdepodobnosťou aj na dennej báze. Načierame do nich štetcami, rozotierame hubkami, zapracovávame labutienkami – produkty, bez ktorých si niektoré z nás ani nevedia predstaviť ranný skrášľovací rituál pred zrkadlom. A povedzte si úprimne, napriek tomu, že si napríklad takou ceruzkou na oči vykresľujete linky a dostávate sa s ňou do tejto citlivej časti tváre, asi neriešite prípadné baktérie, ktoré by sa na nej mohli vyskytovať, dostať sa do očí a spôsobiť zápal alebo iný problém. Pri akejkoľvek používanej kozmetike treba myslieť na riziko, že môže byť neželaným „nosičom“ mazu, prachu, odumretých čiastočiek kože, tým pádom aj škodlivých baktérií. Bohužiaľ, väčšinou sa spamätáme až neskoro – jednej sa zhorší akné, druhej ekzém, ďalšiu potrápi infekcia v oku či herpes... A pritom k tomu vôbec nemusí dôjsť. Stačí sa o svoju kozmetiku a pomôcky na jej nanášanie len poriadne starať a dbať aj na isté pravidlá jej používania.

Pozri aj: Makadamový olej – najsilnejšia zbraň proti vráskam? Tvoja pleť ho bude milovať!

ako vyčistiť dekoratívnu kozmetiku

Zdroj: Shutterstock®

Prvé opatrenia

V prvom rade je dôležité, aby ste priebežne kontrolovali záručnú dobu svojej kozmetiky. V záručnej dobe výrobcovia z ich strany garantujú, že výrobok nebude zdraviu škodlivý. Záleží to najmä na použitých konzervantoch, ale napríklad aj spôsobe balenia produktov. Pri prírodnej kozmetike je väčšinou doba spotreby kratšia. Treba si na to dávať pozor a tiež na prípadnú zmenu konzistencie či pachu produktu, čo môže taktiež signalizovať, že sa „pokazil“. Takúto kozmetiku v záujme zachovania zdravej pokožky už ďalej nepoužívajte!

Taktiež je dôležité, aby ste svoju dekoratívnu kozmetiku nikomu nepožičiavali, tak sa eliminuje značná časť rizika prenosu prípadnej infekcie. Rovnako sa zdržte používania dekoratívnej kozmetiky v prípadoch, keď máte napríklad herpes, infekciu v oku alebo iný podobný problém.

Aby zostala vaša dekoratívna kozmetika v top stave, mali by ste ju umiestniť mimo svetla a vlhkosti. Takže „výstavky“ kozmetiky, na ktoré dopadá priame slnečné svetlo, určite nie sú dobrou voľbou jej skladovania.

starostlivosť o štetce

Zdroj: Shutterstock®

Ako na hygienicky čisté hubky a štetce?

Najväčšiu neplechu na tvári robia znečistené štetce a hubky, preto si najprv zopakujeme, ako sa starať o ne. V prípade, že týchto kozmetických pomocníkov nepoužívate a produkty si väčšinou nanášate na tvár prstami, nezabúdajte, že aj tie musia byť hygienicky čisté.

Asi pre vás nie je novinkou, že o štetce a hubky na nanášanie make-upu sa treba starať a čistiť ich aspoň dvakrát do týždňa. To však závisí aj od frekvencie používania týchto pomocníkov. Už na prvý pohľad vidíte, že sa na ne priebežne usádzajú zvyšky produktov, ktoré z nich treba odstraňovať, aby sa nestali „zázemím“ pre baktérie. Bolo by ideálne, keby ste ich po každom použití prestriekali dezinfekčným prostriedkom alebo aspoň pretreli vlhčeným antibakteriálnym obrúskom. No kľúčom k dokonale čistému štetcu či hubke je pranie, na ktoré vám postačí voda a detský šampón. Kozmetických pomocníkov treba v prvom rade opláchnuť vo vlažnej vode. Dávajte však pozor, aby nebola horúca, pretože by mohlo dôjsť k ich poškodeniu. Následne votrite do štetiniek či hubky trošku z detského šampónu a s jeho pomocou dostaňte nečistoty preč, nezabudnite na dôkladné vymytie. Zo štetcov a hubiek treba potom dostať väčšinu vody, na čo môžete použiť čistú bavlnenú tkaninu, ktorú si vyhradíte na tento účel. Zo štetín jemne povytláčajte vodu do tejto látky, hubky klasicky vyžmýkajte a tiež ich môžete na záver postláčať aj cez tkaninu. Potom ich nechajte voľne vyschnúť, pričom štetce by nemali byť sušené v stojane, ale položené vodorovne, aby vlhkosť zbytočne nenarušila lepidlo, ktoré drží štetinky v požadovanom tvare.

čistenie dekoratívnej kozmetiky

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie dekoratívnej kozmetiky zvládnete rýchlo a jednoducho

„Suché“ produkty, ako sú napríklad klasické púdre na zafixovanie make-upu či púdrové tiene na oči alebo lícenky, bývajú menej náchylné na „pokazenie sa“ a väčšina žien používa svoje obľúbené tiene na oči dlhšie ako je odporúčaná doba spotreby, čo býva zhruba 12 mesiacov. Aj preto je vhodné z času na čas očistiť a vydezinfikovať aj tento typ kozmetiky. Okrem toho, že poutierate a vydezinfikujete obal týchto produktov, mali by ste sa zamerať aj na samotný obsah. Potrebovať budete lieh, resp. alkohol na dezinfekciu, ktorý bez problémov zoženiete v lekárni a rozstrekovač, ktorý tvorí jemné kvapôčky a ktorý vám možno zostal po dopoužívanom spreji na tvár, resp. takom na zafixovanie make-upu. Vhodný rozstrekovač naplňte alkoholom a povrch púdrových produktov ním zľahka a rovnomerne prestriekajte. Potom ich nechajte vyschnúť. Nebude to trvať dlho, alkohol sa rýchlo vyparí a vaša kozmetika zostane vydezinfikovaná. Vatový tampón namočený v liehu možno použiť na dezinfekciu vonkajších obalov dekoratívnej kozmetiky a vatovú tyčinku namočenú v liehu zase využijete na dezinfekciu menej dostupných, resp. ťažšie čistiteľných vnútorných častí obalov kozmetiky. Ak sa vám niektorý z púdrových produktov zdá vyslovene znečistený, mali by ste pred dezinfekciou odstrániť aj jeho vrchnú vrstvu nejakým ostrejším predmetom.

Pri takzvaných „vlhkých“ produktoch, medzi ktoré patria rúže, krémové lícenky alebo ceruzky na oči a pery, si treba dávať väčší pozor, pretože predsa len sú viac náchylné na množenie baktérií. A napríklad takú špirálu na riasy sa radšej ani nepokúšajte dezinfikovať a vymeňte ju za novú, nakoľko jej doba spotreby od otvorenia je krátka a aplikuje sa na citlivú časť tváre, takže v tomto neriskujte. Problematické sú aj lesky na pery či tekuté rúže. Ak si ich chcete zachovať v dobrom stave čo najdlhšie, mali by ste pri ich aplikovaní používať čistý štetček a nie aplikátor v leskoch či tekutých rúžoch priamo na pery. Tieto produkty sa totiž nedajú dezinfikovať. Pri ceruzkách na oči a pery je to jednoduché, stačí ich zastrúhať (no nezabudnite ani na dezinfikovanie samotného strúhadla – vatovou tyčinkou namočenou v liehu). Prípadne sa ešte odporúča hrot ostrúhanej ceruzky namočiť v liehu. V tomto prípade si ho však nalejte do malej nádobky, aby ste mohli produkt len zľahka namočiť, vybrať a nechať vyschnúť. Rovnako môžete postupovať pri rúžoch v klasických vysúvacích baleniach. Kompaktné krémové tvárenky či krémové očné tiene prestriekajte liehom tak, ako sme spomínali pri púdrových produktoch.

Zaujme ťa: Ako na zarastajúce chĺpky na nohách? Pomôže chlieb a mlieko?!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.09.19 06:26

ĽŠ
karma
100.00

Aj dekoratívnej kozmetike treba venovať pozornosť a starostlivosť, inšpiratívny článok, vďaka!

  • 1
Odpovedať

Jana Tonhauserová 06.09.19 10:39

karma
104.00

Kozmetické štetce naberajú kožné baktérie, kožný maz a odumreté bunky....čistím každé dva týždne,

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní