Ako na mastné vlasy? Prečo sú na druhý deň ako v oleji namočené?

Ako na mastné vlasy? Prečo sú na druhý deň ako v oleji namočené?

  • Zdieľaj:
 • 6

Robíme všetko pre to, aby naše vlasy vyzerali čo najlepšie a okúzľujúco. Chodievame ku kaderníčke, robievame si domáce masky na vlasy a rovnako aj zábaly, používame rôzne ošetrujúce šampóny, ale niekedy dosiahneme úplný opak. Občas si nevedomky aj sami škodíme. Niekedy jednoducho používame nevhodné prípravky, ktoré naše vlasy zaťažujú a zhoršujú ich kvalitu. A takto sa často stáva, že aj napriek tomu, že im venujeme všetku starostlivosť sveta, tak sú na druhý deň od umytia akoby v oleji namočené. Jednoducho sú mastné a nám neostáva nič iné, len siahnuť po suchom šampóne alebo ich zopnúť do konského chvostu.

Naše vlasy sú, nepochybne, našou najkrajšou ozdobou. No to neplatí v prípade, ak sú mastné, tvoria sa nám lupiny alebo nám vypadávajú. Častokrát je príčina ukrytá v nesprávnej vnútornej výžive a nedostatku živín, ktoré naše vlasy či vlasová pokožka potrebuje. Čo s tým? Čo spôsobuje rýchle mastenie sa vlasov?

Odporúčame: Ako si vyrobiť domáci kávový peeling na tvár podľa typu pleti

čo spôsobuje mastenie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Kožný maz a mastné vlasy

Z biologického hľadiska môžeme povedať, že kožný maz je naozaj pre naše vlasy a vlasovú pokožku potrebný. Naša pokožka ho prirodzene produkuje, pretože slúži na jej ochranu. Vďaka kožnému mazu sa naša pokožka chráni pred vonkajšími vplyvmi, ktoré sú častokrát negatívne. Avšak niekedy naša pokožka produkuje nadmerné množstvo kožného mazu, čo spôsobuje, že sa naše vlasy mastia oveľa rýchlejšie než za bežných okolností.

 • Nesprávne umývanie vlasov – v prvom rade sa pozrite na zloženie svojho šampónu. Ak obsahuje rôzne silikóny a parabény, vaše vlasy sa môžu rýchlejšie mastiť. Tiež v prípade, ak používate kondicionér, tak ho nanášajte len do dĺžok, aby ste zabránil masteniu sa vlasov.
 • Časté umývanie vlasov – ak si vlasy umývate každý deň, tak by ste mali skúsiť interval medzi jednotlivými umytiami predĺžiť. Platí, že čím častejšie si budete vlasy umývať, tým viac mazu bude pokožka produkovať.
 • Dotýkanie sa vlasov – aj vy máte nutkanie si stále prstami hrabnúť do vlasov alebo si ich hladiť či prehadzovať? Tak skúste radšej nejako svoje ruky zamestnať, aby ste sa tomuto zlozvyku vyhli. Práve aj časté dotýkanie sa vlasov spôsobuje ich rýchle mastenie.
 • Nevhodné účesy – naše vlasy potrebujú voľnosť. Preto by ste ich mali nosiť čo najviac rozpustené. Ak ich nosievate v cope alebo v drdole veľmi často, tak si koledujete o rýchle mastenie vlasov. Dokonca takéto časté zopínanie vlasov môže spôsobiť aj ich vypadávanie.
 • Gény – ak ste už vyskúšali všetko a aj napriek tomu sa vám vaše vlasy mastia rýchlosťou blesku, tak v tom prípade vám neostáva nič iné, len sa s tým zmieriť. Máte to totižto v génoch a tie sa zmeniť nedajú.

Pozor, niekedy stačí zmeniť svoj životný štýl a vaše vlasy sa môžu prestať mastiť. Pomerne často je jednou z príčin mastných vlasov nadmerný stres. V každej stresovej situácii sa každý organizmus správa inak, no platí, že stres v živote môže spôsobiť zvýšenú produkciu mazu. A majte na pamäti, že maz neprodukuje len vlasová pokožka, ale aj naša pleť.

jablčný ocot na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Jablčný ocot proti mastným vlasom

Ak neveríte prípravkom, ktoré sú bežne dostupné v drogériách, ktoré sľubujú zázraky, tak vyskúšajte jablčný ocot. Ten je skvelý na oplachovanie vlasov. Stačí zmiešať 2 polievkové lyžice jablčného octu s jednou šálkou vody. Vlasy si umyte ako obvykle a po opláchnutí šampónu a kondicionéru si vlasy opláchnite touto zmesou.

Jablčný ocot vyrovnáva pH na pokožke hlavy, čo prispieva k zmierneniu produkcie kožného mazu. Navyše jablčný ocot pôsobí aj ako vlasové tonikum, vďaka ktorému budete mať lesklé a jemné vlasy.

Zaujme ťa: Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov: Prinášame 5 tipov!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Kristína Sekeráková 22.04.20 19:06

KS
karma
133.00

Presne môj problém, hoci u mňa je to z väčšej časti spôsobené tým, že mám jemné a rovné vlasy. Niekedy som si ich umývala každý deň, pretože som to nevedela vydržať, ale teraz si ich umývam 3x do týždňa a aj to mi trošku pomohlo k tomu, že sa menej mastia. A dôležitú rolu určite zohráva aj výber vhodnej kozmetiky, pričom sa snažím používať už iba prírodné šampóny a kondicionéry a sem tam aj domáce masky :-)

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 23.04.20 07:55

AS
karma
114.00

dcéra má tento problém už roky, nič jej nepomáha

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 23.04.20 14:28

DB
karma
104.00

Jablčný ocot používam, pomáha mi a aj vlasy sú po ňom krásne lesklé

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.04.20 22:04

JK
karma
100.00

Pomerne často je jednou z príčin mastných vlasov nadmerný stres.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 04.05.20 22:17

SK
karma
113.00

Ja mám presne tento problém s vlasmi. Musím to vyskúšať, perfektný článok. :)

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 05.05.20 23:38

AG
karma
100.00

Neskúšala som, vďaka za tip.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Lampášik – visiaca izbová kráska so srdiečkovými listami. Získa si ťa tiež?
Inšpirácie

Lampášik – visiaca izbová kráska so srdiečkovými listami. Získa si ťa tiež?

 • 1
 • 28.04.2022
Základné druhy solí: Záleží vôbec na tom, ktorú kedy použiješ?
Inšpirácie

Základné druhy solí: Záleží vôbec na tom, ktorú kedy použiješ?

 • 1
 • 15.03.2022
Upratovanie domácnosti krok po kroku: S týždenným plánovačom ti nič neujde!
Domácnosť

Upratovanie domácnosti krok po kroku: S týždenným plánovačom ti nič neujde!

 • 1
 • 26.01.2022
TOPlist