Predčasné šedivenie vlasov - dá sa mu predísť?

Predčasné šedivenie vlasov - dá sa mu predísť?
 • 22.02.2017
 • Claire Clairmont

Niektoré z nás to stretne už pred tridsiatkou. Samozrejme tomu najskôr neveríte. Potom v hrôze presvedčíte samu seba, že ten sivý vlas, ktorý ste si v záplave svojej koruny krásy našli, tam vlastne ani nebol - pretože to ešte skrátka nie je možné! Časom ale už pred tým neutečiete.

Šedivenie vlasov ovplyvňujú mnohé faktory. Najdôležitejšiu úlohu zohráva genetická predispozícia, sú ale aj ďalšie faktory, z ktorých aspoň niektoré môžeme čiastočne ovplyvniť.

1. Čo nezmeníme?

Vedci doteraz vlastne neprišli na to, prečo u niekoho nastane šedivenie skôr a u niekoho nie. Na svedomí ho má melanín, farbivo, ktoré sa vekom produkuje čím ďalej, tým menej a spôsobuje, že „bledne“ aj farba vlasov. Samozrejme, vplyv na viditeľnosť šedivých vlasov má aj vaša pôvodná farba vlasov – u blondínok sú šediny menej viditeľné než u tmavovlások. Holým faktom ale je, že zatiaľ čo niekto je šedivý už pred tridsiatkou, u niekoho sa prvé šediny začnú objavovať až neskoro po štyridsiatke – a toto neovplyvníme nijako. Čo ale ovplyvniť môžeme, to sú iné príčiny, spôsobujúce predčasné šedivenie vlasov.

Odporúčame tiež: Hriechy páchané na vlasoch - ako sa im vyhnúť?

šedivenie v mladom veku

Zdroj: Shutterstock®

2. Stop fajčeniu

Predčasné šedivenie vlasov môže mať príčinu aj vo fajčení. Tento zlozvyk negatívne ovplyvňuje nielen farbu vašich vlasov, prispieva aj k vzniku vrások a celkovému horšiemu stavu pokožky. Preto ak chcete byť krásne, prestaňte s fajčením čo najskôr.

Odporúčame tiež: Ako zlepšiť kvalitu vlasov a udržať si ju?

príčiny šedivenia vlasov

Zdroj: Shutterstock®

3. Nedostatok vitamínov

Nedostatok akýchkoľvek vitamínov je škodlivý pre celý organizmus. Nedostatok vitamínu B12, ktorým občas môžu trpieť vegáni, spôsobuje ale okrem iného aj predčasné šedivenie vlasov. Pozitívnou informáciou je, že ak vitamín doplníte, proces šedivenia môžete zastaviť.

Odporúčame tiež: Ingrediencie z kuchyne - ako ich použiť pri starostlivosti o váš zovňajšok

šedivenie vlasov ako dôsledok stresu

Zdroj: Shutterstock®

4. Dlhodobý stres

Poznáte to určite z filmov – hlavný hrdina má za sebou nepríjemný zážitok, po ktorom sa ráno zobudí s hlavou bielou ako čerstvo napadaný sneh. Tejto hrozby sa zatiaľ obávať nemusíte – údajne sa ju vedcom dokázať nepodarilo. Dlhodobý stres ale šedivenie vlasov urýchliť môže. Preto sa mu pokúste vyhnúť – prospejete tým nielen vlasom, ale celému organizmu.

Odporúčame tiež: Ako zastaviť vypadávanie vlasov

predčasná strata melanínu

Zdroj: Shutterstock®

5. Ochorenia

Niektoré ochorenia môžu tiež spôsobiť predčasné šedivenie vlasov. Nezanedbávajte preto žiadne varovné príznaky a bezodkladne navštívte špecialistu. Rovnako pozor treba dávať aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Nepochybne má veľa pozitívnych účinkov pre organizmus, ale tiež kopec tých nežiaducich, ktoré sa môžu prejaviť aj na vašich vlasoch.

Odporúčame tiež: Domáce triky pre zvýšenie lesku vašich vlasov


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

simona vician 22.02.17 09:20

SV
karma
100.00

prve sediny som zaznamenala v 18ke, bol to riadny sok. urcite to malo za nasledok nedostok vyvazenej stravy pocas studia a tiez stres. hold, zacala som sa farbit... mam kamaratku, ktora ma viac vyse 50ky a este ziadny sedivy vlas nemala.farbi sa len samponom. sme rozni..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 22.02.17 11:33

SK
karma
113.00

gény a stres vedia urobiť svoje, nech žijú farby na vlasy, aspoň takto vieme byť upravené aj keď už šedivieme a niekomu šediny pristanú a páči sa aj prirodzený vlas, je to naozaj len na nás...

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 22.02.17 13:37

MC
karma
109.00

šediny už mám, nepredišla som im ale aspoň že existujú farby na vlasy.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 22.02.17 15:20

TK
karma
105.00

prvých 8 šedivých vlasov som si našiel v 25 rokoch...

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 22.02.17 18:50

PV
karma
113.00

Takže fajčiť som prestala. B12 mi chýba. Stresu sa neubránim. A je to aj genetické .. No čo už , zvykla som si po 38 -čke to ide - čím dalej , tým viac šedivých vlasov.. :-(

 • 0
Odpovedať

Kinga Bugárová 27.02.17 22:02

KB
karma
-1.00

chvala bohu este nemám sediny

 • 0
Odpovedať

Lenka Geršiová 05.03.17 21:03

LG
karma
-1.00

Na tomto článku ma zaujal fakt o vitamíne B12, určite raz za čas ho budem užívať, nielen kvôli šedinám.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 03.05.20 19:19

KS
karma
133.00

Ja som začala šedivieť zhruba v 26 rokoch, ale máme to v rodine takže smola.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní