Domáci šampón proti lupinám 3x inak: Zbav sa ich „prírodnou“ cestou!

Domáci šampón proti lupinám 3x inak: Zbav sa ich „prírodnou“ cestou!

Aj keď sa to možno niekomu nezdá, pravdou je, že lupiny máme vo vlasoch všetci. No u niekoho sú také malinké, že nie sú vôbec viditeľné a nespôsobujú žiadne ďalšie problémy. U niekoho sa však vytvárajú vo väčšom množstve, vďaka čomu lupiny vo vlasoch môžu spôsobiť svrbenie. Je však dôležité rozlišovať medzi 2 základnými druhmi lupín. Keď sa teda povie lupiny, rozlišovať by sme mali suché lupiny a mastné lupiny.

Suché lupiny vyzerajú ako biele a suché šupinky, ktoré sú výsledkom nadmernej obnovy kože, zápalu alebo teplotného šoku. Môžu sa odlupovať a padať na ramená. Mastné lupiny vyzerajú ako mastné a nažltlé kúsky kože, ktoré ostávajú vo vlasoch. Tie sú však predovšetkým výsledkom ochorenia, ktorým je seboroická dermatitída. Mastné lupiny sa dokonca môžu vytvoriť aj vo fúzoch či obočí. Príčinou ich vzniku tiež môže byť zvýšená hladina testosterónu, nedostatok vitamínu B alebo nadbytok vitamínu A. 

Príčiny vzniku lupín vo vlasoch

Najčastejšou príčinou je premnoženie kvasiniek, ktoré sa prirodzene nachádzajú aj na zdravej pokožke. Ak však dôjde k ich premnoženiu, vznikne zápal, ktorý sa prejavuje nadmernou obnovou pokožky, a teda aj tvorbou lupín. Odborníci však uvádzajú aj ďalšie príčiny vzniku lupín. Medzi ne môžeme zaradiť:

  • používanie nevhodnej vlasovej kozmetiky,
  • prílišná starostlivosť o vlasy,
  • fénovanie vlasov príliš horúcim vzduchom,
  • dlhodobé pôsobenie stresu,
  • zlé stravovanie (mastné a tučné jedlá, sladkosti,...),
  • hormonálne zmeny.

Ak aj vy máte problém s lupinami a vyskúšali ste rôzne šampóny z drogérie, ktoré nepomohli, tak skúste domáce prírodné šampóny z bežne dostupných surovín.

Pozri aj: Pôsobivé účesy z krátkych vlasov (z extra krátkych): TAKTO sa dá s nimi kúzliť!

účinky vajíčok na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Šampón proti lupinám na suché vlasy

Je vaša pokožka hlavy suchá a máte pocit, že to je príčinou problému, akým sú lupiny vo vlasoch? Tak v tom prípade určite stojí za vyskúšanie domáci vajíčkový šampón proti lupinám. Teda, potrebujete len samotné vajíčko. V závislosti od dĺžky vlasov použite jeden alebo dva žĺtky, ktoré rozmiešajte v pohári s troškou vody. Naneste na pokožku hlavy, čo najbližšie ku korienkom, no pokojne aj do dĺžok. Nechajte chvíľu pôsobiť a následne zmyte roztokom z vody, octu a citrónovej šťavy.

Vajíčko je v starostlivosti o vlasy cenené už mnoho rokov. Dokonca ho môžete použiť aj pri mastných vlasoch bojujúcich s lupinami. V tomto prípade sa však odporúča použiť len samotný bielok.

Vaječné žĺtky premasťujú pokožku hlavy, vďaka čomu sa vám lupiny nebudú vytvárať v dôsledku suchosti vlasovej pokožky.

kastílske mydlo na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Mydlový šampón proti lupinám

Na výrobu tohto šampónu budete potrebovať viac surovín. Ako prvé mydlový základ, ktorý si môžete kúpiť napríklad aj online alebo v špecializovaných obchodoch. Siahnuť môžete napríklad po mydlovom základe z kastílskeho mydla – najlepšie je však voliť tekutý základ. Ak ho máte, tak tekutý mydlový základ zmiešajte s vodou v rovnakom pomere a pridajte štipku mletého klinčeka, pár lyžíc octu a trochu jablkového džúsu. Všetko zmiešajte a vlasy si umyte šampónom, ako to robievate bežne. Pre lepšie účinky sa však odporúča nechať ho pár minút pôsobiť, obzvlášť pri vlasovej pokožke.

Počítajte s tým, že ide o domáci prírodný šampón, ktorý nemá dlhú trvácnosť, preto sa neodporúča robiť si ho vo veľkom množstve a skladovať niekoľko týždňov či mesiacov. Zväčša vydrží 3 dni. Ak sa preň rozhodnete, tak si spravte dávku na jedno umytie vlasov.

Mydlový základ hydratuje pokožku, no zároveň pomáha vlasovú pokožku čistiť, rovnako tak aj dĺžky vlasov. Ocot zase pomáha dezinfikovať vlasovú pokožku a tiež priaznivo ovplyvňuje pH pokožky, čo tiež pomáha eliminovať výskyt lupín.

Zaujme ťa: Vyrážky na stehnách a začervenanie: Ako si poradiť s trením stehien o seba?

účinky sódy bikarbóny

Zdroj: Shutterstock®

Šampón so sódou proti lupinám

Ako bojovať proti lupinám? Jednoznačne využite silu obyčajného prášku, ktorý bežne v domácnosti používate. Sóda bikarbóna pôsobí ako peeling, ktorý pomáha vlasovú pokožku čistiť, no rovnako vďaka svojmu alkalickému vplyvu pomáha lupiny odstrániť. Stačí sódu rozmiešať s teplou vodou a aplikovať na vlasovú pokožku (nezabudnite ju tiež premasírovať). Nechajte chvíľu pôsobiť a následne zmyte vlažnou vodou zmiešanou s citrónovou šťavou.

Čo sa týka tohto prírodného šampónu proti lupinám, tak je vhodný skôr pre mastnú alebo normálnu vlasovú pokožku. Tí, čo majú citlivú pokožku hlavy, by ho skúšať nemali.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Katarína Konečná 04.08.21 09:12

KK
karma
105.00

nemám problém s lupinami, ale manžel, zaujala ma sóda bikarbóna, vyskúšam

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 05.08.21 06:05

ĽŠ
karma
100.00

Našťastie nemám tento problém, no pre tých, ktorí áno, určite stoja za vyskúšanie.

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 05.08.21 12:13

IM
karma
100.00

ja nemám problem s lupinami, jednu dobu sme mali šampon Head & Shoulders tak vlastne pri nom sme mali s nimi problem a ked sme ho vyradili tak od vtedy je poko

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 05.08.21 22:49

karma
109.00

Našťastie lupiny nemám...alebo mám tie celkom maličké,ktoré nie je ani vidieť ?

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 06.08.21 21:37

JK
karma
100.00

Našťastie lupiny nemám

  • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 13.08.21 15:59

RM
karma
100.00

Našťastie lupiny u nás v rodine nemáme.

  • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 22.08.21 22:18

karma
108.00

Uz sa mi stalo ze som mala lupiny z nespravnej vlasovej kozmetiky. Nastastie sa mi podarilo ich zbaviť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní