Poznáš spôsob, ako bojovať proti zarastaniu chĺpkov? Tu je!

Poznáš spôsob, ako bojovať proti zarastaniu chĺpkov? Tu je!

Poznáte to. Cielene sa zbavujete chĺpkov, no na oplátku vám neustále vyskakujú zarastené, bolestivé miesta, v podobe červených vyrážok. Pokožka je automaticky podráždená, čo nielen cítite, ale aj vidíte. Zisťovali sme, ako je možné raz a navždy s týmto problémom skoncovať, priniesť si rýchlu úľavu a urýchliť hojenie podráždenej pokožky. Toto je efektívny spôsob, ako bojovať proti zarastaniu chĺpkov!

Zarastanie chĺpkov nie je len na dotyk nepríjemný, ale aj mimoriadne neestetický problém. Postihuje predovšetkým nohy a oblasť bikín, najmä po holení strojčekom. Dochádza k nemu v súvislosti s nahromadením odumretých buniek v okolí daného chĺpku. Zarastať začne vtedy, keď sa mu nepodarí preraziť kožu, takže kvôli tejto bariére, logicky, musí rásť pod kožou.

Častejšie sa to stáva v prípade hrubých a kučeravých chĺpkov. Ak sa vám tento problém vyskytuje opakovane, zvážte zmenu depilácie. Namiesto žiletky vyskúšajte strojček, prípadne vosk. Predovšetkým, ak je žiletka tupá, spôsobuje zarastanie chĺpkov veľmi často. Avšak ani strojček a vosk nie sú zárukou, že sa tomuto problému vyhnete. Vytiahnu síce chĺpok aj s korienkom, no aj za takúto hladkú pokožku môžete zaplatiť podráždením. 

Pozri aj: Vieš, ako spomaliť šedivenie vlasov? Čítaj a dozvieš sa!

podráždenie po holení

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Vyskúšajte viacero metód holenia!

Keďže každá pokožka reaguje úplne inak, je dôležité, aby ste si samy otestovali viacero metód a zostali pri tej, ktorá vám najlepšie sadne. Všeobecne sa za najšetrnejší spôsob holenia, z hľadiska zarastania chĺpkov, považuje epilovanie. So zarastaním chĺpkov sa môžete stretnúť tak po domácom holení, ako aj po návšteve depilačného centra.

Čomu sa rozhodne vyhnite, to je vytláčanie takéhoto chĺpka, prípadne jeho vyťahovanie nechtom, ihlou či pinzetou. Takáto „pomoc“ vás dovedie akurát tak k nepríjemnej infekcii až zápalu. Za tento krok by vás určite nepochválil ani kožný chirurg.

aloe vera po holení

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Ako si pomôcť?

Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako zarastanie chĺpkov zmierniť, eliminovať, prípadne úplne odstrániť. Ktoré to sú? V prvom rade je dôležité dopriať si teplý kúpeľ pred každým holením. Chĺpky tak zmäknú, čím dokážete predísť ich následnému zarastaniu a otvoria sa vám póry, takže bude celý proces odstraňovania chĺpkov oveľa jednoduchší.

Ak máte dostatok času, medzi kúpeľom a depilovaním si ešte doprajte peeling, ktorým odstránite odumreté bunky a nečistoty pokožky. V tejto súvislosti treba spomenúť, že takzvané suché holenie je skutočne niečo, na čo by ste mali ihneď zabudnúť. Týka sa to aj holenia pod studenou vodou.

Odporúčame: Zlatá žila: Chúlostivý problém, ktorý rozhodne netreba zanedbať

ako správne depilovať

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com, pinterest.com

Holením sa starostlivosť o pokožku nekončí

Nepodceňujte ani ošetrenie pokožky po holení! Ideálne sú kozmetické prípravky s obsahom aloe vera, ktoré pokožku dokonale upokoja. Keď už sa vám zarastajúce chĺpky objavili, pomôže vám teplý obklad na postihnutom mieste. Vďaka nemu zmäkne tkanivo v okolí zápalu, zmizne podráždenie a umožní zarastenému chĺpku vyjsť na povrch kože.

Teplý obklad nechajte na mieste päť minút a tento postup zopakujte aj viackrát za deň. Rovnako nápomocný je aj čajovníkový olej, ktorý má silné antiseptické vlastnosti. Potieranie miesta so zarasteným chĺpkom týmto olejčekom zníži podráždenie, dobu hojenia a riziko infekcie. Ale pozor! Aby ste zabránili nepríjemnému páleniu po kontakte pokožky s čistým olejom z čajovníka, vždy ho nanášajte v zriedenej forme. Odporúčame zhruba dve lyžice olivového oleja a 15 kvapiek čajovníkového oleja.

čajovníkový olej po depilácii

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com, pinterest.com

Vlastníte jablčný ocot? Ak nie, určite si ho v blízkej dobe zaobstarajte, pretože, okrem iného, dokáže vám pomôcť aj pri zarastených chĺpkoch. Naneste si na vreckovku alebo kúsok látky trochu jablčného octu a potierajte si podráždené miesta. Nechajte ho pôsobiť na pokožke aspoň päť minút a tento postup zopakujte dvakrát denne, kým sa problému nezbavíte.

Na záver ešte užitočná rada: bezprostredne po holení sa nevystavujte slnečným lúčom, ale ani si na seba nedávajte tesné oblečenie. Práve tieto dva faktory totiž výrazne zvyšujú riziko podráždenia a zapálenia čerstvo oholenej pokožky.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Katarína Kusá 02.04.18 10:19

KK
karma
90.00

mala som tieto problémy ale len pri depilácii elektrickým strojčekom lebo tam sa chĺpok vytrhne a nový musí prejsť cez pokožku čo sa mu niekedy nepodarí a zarastie, pri holení žiletkou som to nemala lebo sa odholí na úrovni pokožky...po laserovej epilácii tieto problémy nemám

  • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 02.04.18 11:51

DB
karma
117.00

našťastie takéto problémy nemám...

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 02.04.18 17:26

PV
karma
113.00

Ano ,mám doma jablčný ocot, a veru je dobrý na všetko.. No o tomto som nevedela,že sa dá použiť aj na zarastajúce chlpky.. Ja sa holím iba vtedy, ked si doprajem horúci kúpeľ, vtedy sú chlpy jemnejšie a ide to so žiletkou ľahšie .. A po holení samozrejme používam krémiky ,aby nebola suchá pokožka a aj kvôli citlivosti ..

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 02.04.18 18:39

MM
karma
100.00

ten jablčný ocot by ma veru nenapadol, ale už ani takýto problém nemám, môžem však poradiť iným

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 02.04.18 19:47

karma
109.00

holím sa žiletkou a takýto problém nemám.Ale keby sa mi náhodou vyskytlo zarastenie chĺpkov,tak aspoň už viem čo robiť.Jablčný ocot mám stále po ruke a aj čajovníkový olejček...

  • 0
Odpovedať

Denisa Oravcová 29.04.18 16:25

karma
104.00

Čajovníkový olej používam na vyrážky na tvári, no mám aj problém so zarastaním chĺpkov a určite to vyskúšam, ak to skutočne pomáha.

  • 1
Odpovedať

Marta Hollá,st 07.06.18 08:40

MH
karma
-1.00

Pri depilácii sa mi to veru stáva, takže sa pokus to stojí.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní