Ako sa zbaviť strií? Poznáme prírodné aj profesionálne metódy na ich odstránenie

Ako sa zbaviť strií? Poznáme prírodné aj profesionálne metódy na ich odstránenie

Strie, tie neželané strieborné či biele a niekedy až červenkasté linky, ktoré sa objavujú na našej koži, sú pre mnohých ľudí známkou nežiaducej zmeny. Aj keď sú úplne bezbolestné a neškodia nášmu zdraviu, esteticky môžu byť pre mnohých zdrojom neistoty a frustrácie. Čo presne sú tieto prúžky, ktoré svedčia o našich životných etapách, ako sú rast, tehotenstvo alebo zmeny hmotnosti? 

V tomto článku sa ponoríme do sveta strií, aby sme porozumeli ich pôvodu a procesu, ktorým vznikajú. Pozrieme sa na to, čo hovorí veda o rôznych spôsoboch liečby – od profesionálnych procedúr v kozmetických a dermatologických klinikách až po domáce prírodné metódy, ktoré môžete vyskúšať v pohodlí vlastného domova. 

Či už hľadáte cestu, ako zlepšiť vzhľad vašej pokožky, alebo sa jednoducho chcete naučiť viac o tom, ako sa starať o strie na pokožke, ste na správnom mieste. Je možné zbaviť sa strií navždy? Ako sa zbaviť strií doma? A je možné predchádzanie vzniku strií? Tak aj na to sa pozrieme v nasledujúcom článku. 

Trápia vás strie na prsiach, stehnách alebo bruchu?

Čo sú strie? To, čo na pokožke vidíme ako svetlé alebo tmavšie prúžky či čiarky, sú vlastne typom jazvy, predstavujú narušenie celistvosti pokožky. Môžu mať nielen rôzne farbu, ale aj šírku a dĺžku. Strie predstavujú zmeny v štruktúre kože, pričom sú následkom namáhania elastínových a kolagénových kožných vlákien. 

Keď sa tieto vlákna extrémne napínajú alebo rýchlo zmršťujú v krátkom čase, môže v postate dôjsť k ich roztrhaniu, ak sa podkožie nedokáže dobre prispôsobiť rýchlym zmenám. V postihnutom mieste tak vzniknú prasklinky, ktoré nazývame strie. Tie mávajú obvykle spočiatku skôr červenú alebo fialkovú farbu a postupne v priebehu rokov blednú, dokonca sa niekedy časom stávajú len máličko viditeľné.

Strie sa môžu objaviť prakticky kdekoľvek na tele, ale medzi najčastejšie miesta výskytu strií radíme hlavne brucho, stehná, zadok a u žien i prsia. Strie na bruchu či stehnách sa najčastejšie objavujú preto, lebo sa na týchto miestach bežne ukladá viac tuku a sú aj náchylnejšie na zmeny pri chudnutí alebo priberaní. 

Odporúčame: ​Tip na chutnú polievku – kapustovo-rajčinová polievka so zemiakmi podľa Ivany Gáborík

Čo spôsobuje vznik strií?

Strie nie sú žiadnym zriedkavým kožným problémom, postihujú viac ako 70 % populácie, a to mužov i ženy v rôznych vekových kategóriách. Nejde o závažný problém, ktorý by bol bolestivý alebo by sa spájal s nejakými vážnymi komplikáciami. Pokožka postihnutá striami môže však spočiatku napríklad svrbieť, čo možno eliminovať vhodnou starostlivosťou o pokožku.

Vznik a vývoj strií môže súvisieť s viacerými vnútornými a vonkajšími rizikovými faktormi. Závisí napríklad aj na tom, aký je aktuálny stav pokožky jedinca. Rolu môže zohrávať aj vek, vieme, že staršia pokožka je spravidla menej pružná a pevná. Medzi hlavné príčiny vzniku strií radíme hlavne rýchle telesné zmeny.

Časté sú napríklad strie počas tehotenstva, ktorým sa vyhne skutočne len veľmi málo žien. Pravdepodobnosť vzniku strií je vyššia aj v období rýchleho rastu počas puberty. Rolu môžu zohrávať aj nasledujúce činitele:

  • nadváha a obezita / rýchly a väčší nárast hmotnosti,
  • rýchle chudnutie / rýchla strata hmotnosti,
  • rýchly nárast svalovej hmoty pri športe,
  • hormonálne zmeny (zmeny v hladinách estrogénu aj progesterónu),
  • nadprodukcia kortizolu oslabujúceho elastické vlákna v koži (pri hormonálnych poruchách, alebo zdravotných stavoch, ako je Cushingov alebo Marfanov syndróm),
  • genetická predispozícia (niektorí majú napríklad geneticky podmienené slabšie spojivové vlákna),
  • lokálne používanie kortikoidov na pokožke.

Profesionálne odstránenie strií

Ako sme už spomenuli, strie nie sú vážnym zdravotným problémom, ale hlavne estetickým. Na druhú stranu sa ich vzhľad zvykne postupom času zlepšovať, pretože postupne blednú. Avšak, mnohým ženám alebo mužom viac vadia, pretože sú napríklad stále veľmi výrazné, preto hľadajú spôsoby, ako sa zbaviť nepríjemných strií.

Dnes sú využívané niektoré profesionálne metódy ošetrenia strií, ktoré sú zamerané na elimináciu tohto estetického problému. Obvykle sa uplatňujú nasledovné metódy, ktoré je ale potrebné konzultovať s odborníkom:

  • laserová terapia – využívajú sa rôzne druhy, napríklad aj CO2 frakčný laser, ktorý sa bežne používa aj na elimináciu rôznych jaziev na pokožke, takéto ošetrenie obvykle zabezpečuje zosvetlenie a zjemnenie jaziev, okrem toho podporuje aj reparačný proces kolagénových a elastínových vlákien,
  • microneedling alebo mezoterapia – pri tomto ošetrení sa do pokožky vpichujú mikroihličky, čo má na ošetrených miestach podporovať tvorbu nových buniek,
  • mikrodermabrázia – pri tejto procedúre je hĺbkovo exfoliovaná pokožka, čím sa stimuluje rast nových kožných buniek, je to vhodné metóda na boj proti bielym striám,
  • chemický peeling – ide o peeling, pri ktorom sa najčastejšie využívajú ovocné kyseliny, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky a podporujú obnovu buniek a tvorbu kolagénových vlákien,
  • lokálne terapie s použitím iných aktívnych zložiek, ako sú napríklad retinoidy,
  • chirurgický zákrok – niekedy sa po dohode s lekárom vykonáva tzv. abdominoplastika, čo je chirurgický zákrok na odstránenie tuku z brucha, ako aj prebytočnej kože, počas ktorého sa môže vykonať aj odstránenie strií na bruchu.

Kozmetické prípravky a prírodné prostriedky proti striám

O pokožku postihnutú striami je možné sa, samozrejme, starať i doma. Avšak, je nutné sa zmieriť s tým, že neexistuje prakticky žiaden špeciálny krém, ktorý po aplikácii obnoví celistvosť kože a odstráni prasklinky ako mávnutím čarovného prútika.

To ale na druhú stranu neznamená, že starostlivosť o pokožku so striami je bezvýznamná. Kvalitné kozmetické prípravky dobre hydratujú pokožku, vyživujú a podporujú jej regeneráciu. Napomáhajú ju zvláčňovať a pri pravidelnom používaní môžu viditeľne zlepšiť vzhľad pokožky. V kozmetike hľadajte vitamín E, alantoín či kyselinu hyalurónovú, kolagén aj esenciálne mastné kyseliny.

Ak hľadáte nejaké prírodné prostriedky na strie, veľmi priaznivý vplyv majú napríklad aj títo pomocníci:

  • bambucké maslo – výborne podporuje regeneráciu poškodenej pokožky,

  • kakaové maslo – tradične sa používa aj na prevenciu a liečbu strií, pretože pomáha hydratovať kožu a zlepšuje jej pružnosť,
  • kokosový olej – má hydratačné vlastnosti a môže pomôcť zvyšovať elasticitu kože,
  • mandľový olej – pomáha zlepšovať sfarbenie a textúru strií,
  • Aloe vera – má výborné protizápalové a hojivé vlastnosti, je zázrakom pre poškodenú pokožku,
  • esenciálne oleje z levandule alebo neroli – majú dobré regeneračné vlastnosti, pridajte ich do telovej kozmetiky, na pleť ich neaplikujte v nezriedenej podobe.

Odporúčame: ​Lucerna siata: Táto poľnohospodárka plodina ťa dostane liečivou silou

TIP: Skúste domáci regeneračný krém na strie

Suroviny:

  • 1/4 šálky shea butter – bambucké maslo

  • 1/4 šálky kokosového oleja
  • 3 PL mandľového oleja
  • hrsť nechtíkových kvetov (sušené alebo aj čerstvé)
  • 1/4 ČL pomletého zázvorového koreňa

Postup: Liečivú masť si pripravíme jednoducho. Do mandľového oleja pridáme pomletý koreň zázvoru a kvety nechtíka, necháme zohriať a vymacerovať v horúcom oleji. Potom cez sitko odstránime kvety. Následne do oleja pridáme bambucké maslo a kokosový olej.

Premiešame a necháme jednotlivé časti splynúť. Hotovo! Nalejeme do pripravenej nádobky a necháme vychladnúť. Používame podľa potreby. Nakoľko nie sú v kréme žiadne chemikálie, neublíži ani bábätku, ani vám. 

Dá sa predísť vzniku strií?

Neraz ľahšie ako riešenie vzniknutého problému je práve jeho prevencia. Samozrejme, žiadne opatrenia na 100 % nezabránia tomu, že sa strie nevytvoria. Avšak, vhodná prevencia môže významne znížiť riziko, resp. môže zabezpečiť, že sa problém so striami objaví v menšej miere.

Predchádzať vzniku strií sa neraz snažia najmä ženy v tehotenstve. Obdobie tehotenstva sa spája s výraznými a rýchlymi telesnými zmenami, kvôli čomu je prevencia vzniku strií naozaj náročná. Tehotné ženy často bojujú so striami na zväčšenom brušku a naliatych prsiach. Proti vzniku strií je možné, či už v tehotenstve, alebo bežnom živote, podniknúť viaceré opatrenia.

Tipy na zníženie rizika vzniku strií:

  • snažte sa vyhýbať rýchlym telesným zmenám, teda rýchlemu chudnutiu alebo rýchlemu priberaniu (samozrejme, v tehotenstve sú tieto možnosti obmedzené, pretože priberanie je jeho neoddeliteľnou súčasťou, avšak ani v tehotenstve nie je rýchle a nadmerné priberanie z hľadiska zdravia žiaduce),

  • pravidelne kvalitne hydratujte pokožku – podporí sa tým jej lepší stav a pružnosť, počas tehotenstva sa odporúča krémovať kvalitným prípravkom 2x denne,
  • hydratujte pokožku zvnútra – nepodceňujte pitný režim,
  • zdravo sa stravujte – telu tak doplníte všetky živiny, minerály a vitamíny, ktoré sú nevyhnutné aj pre dobrú kondíciu pokožky (dôležitý je napr. vitamín E, vitamín C, vitamín D, zinok),
  • športujte alebo sa pravidelne hýbte – to pomáha udržovať dobrú telesnú hmotnosť a zároveň to prekrvuje a spevňuje väzivové tkanivá,
  • skúste pravidelné masáže alebo striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou – tieto praktiky majú priaznivý vplyv na pevnosť väzivových tkanív. 

Článok aktualizovaný 6.11.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Martina Zahoranová 29.12.14 21:23

MZ
karma
92.00

úplne sa zbaviť strií je nemožné , mám ich tiež a už som sa s tým zmierila :)

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 10.01.15 21:18

JK
karma
100.00

Mám ich tiež po troch detoch zostali a skúšala som aj krém ale vôbec ich neriešim

  • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 07.02.15 17:51

karma
74.00

tiež mám strie po troch tehotenstvách, čo narobím krajšie brucho už mať NEBUDEM...

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 05.03.16 06:55

SK
karma
114.00

- tiez som po troch tehotenstvach, deticky boli velmi velke, tak si to vypytalo svoju dan. Pretoze mam od narodenia velmi suchu pokozku, strie sa hned objavili v oblasti bruska. Premastovanie velmi nepomohlo, takze uz od devatnastich nosim iba cele plavky, co je asi ten najmensi problem. Mozno by bolo zaujimave vyskusat vas zarabany krem, bola by som milo prekvapena, ak by to pomohlo, ale tiez uz "moje" strie beriem ako moju sucast.

  • 0
Odpovedať

Evka Matejčíková 23.11.18 10:21

EM
karma
-1.00

mne sa ich podarilo pekne zmiernit s collallocom ked som sa snazila bojovat s lamavymi nechtami

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 05.03.16 09:21

MR
karma
-1.00

prírodu neoklameme, je to prirodzené.

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 05.03.16 14:47

karma
93.00

zbaviť sa ich nedá, treba sa s nimi zmieriť :)

  • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 05.03.16 16:25

KJ
karma
-1.00

Ja som mala to šťastie, že počas tehotenstiev sa mi nespravili strie na bruchu, len jedna na boku , čo mi nevadí mám aspoň pamiatku :)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 05.03.16 16:44

MM
karma
100.00

strie... sú aj horšie veci

  • 0
Odpovedať

Miroslava Zelinkova 05.03.16 21:16

MZ
karma
-1.00

Tiež mám strie na bokoch keď sa vytvorili vyskúšala som asi všetko kremiky oleje ale nič nezabralo časom vybledli nikdy však nezmizli

  • 0
Odpovedať

Zoran Majkovic 06.03.16 02:03

ZM
karma
87.00

Netuším ako sa dajú strie odstrániť, ale viem, ako sa im dá predísť. Strie vznikajú, lebo pokožka nie je dostatočne pevná a pružná - preto sa trhá, praská.
To, čo bunky drží pokope sa volá kolagén. Ak bude mať pokožka dostatok kvalitného kolagénu, nebude praskať. Pre vznik kvalitného kolagénu je dôležitý dostatok vitamínu C a kolagén v potrave. Dostatočné množstvo C vitamínu nie je možné získať z potravy, preto treba užívať bio - syntetický. Treba si ale kúpiť čistý C - vitmín (kyselinu L-askorbovú) určite nie tabletky a užívať denne aspoň 5 gramov.
Ak chcete vedieť viac, vypočujte si toto:

  • 0
Odpovedať

Anna Kralovičová 06.03.16 22:58

AK
karma
64.00

S týmto problémom som sa ešte našťastie nestretla, ale aspoň viem do budúcna ako proti striám bojovať.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.05.16 17:47

AK
karma
100.00

mňa sa to našťastie netýka

  • 0
Odpovedať

Kristína Mušková 14.12.23 11:38

KM
karma
-1.00

Aj mne sa urobili strie po 2 pôrodoch na nohách, ale sú to tie najkrajšie strie pre mňa

  • 0
Odpovedať

Anna Jasná 18.12.23 12:20

AJ
karma
-1.00

Výborný článok, väčšina žien sa s týmto problém stretáva denne a nie je vždy jednoduché nájsť optimálne riešenie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní