Ako si dopriať psychický wellness pravidelne? Sleduj naše tipy!

Ako si dopriať psychický wellness pravidelne? Sleduj naše tipy!
  • 05.11.2013
  • Silvia Karasová

Wellness techniky nie sú nutne len pre vaše telo či unavené svalstvo. Trochu luxusu v podobe duševného pokoja potrebuje občas každá z nás. Ak sa zabúdame postarať o harmóniu našej psychiky, skôr či neskôr sa jej nepohoda odrazí aj na našom fyzickom stave. Napríklad zo stresu vás s najväčšou pravdepodobnosťou rozbolia krčné svaly. V takom prípade len masáž nepomôže. Naučte sa preto stresové situácie mentálne zvládať.

Veľa zívajte!

Zívanie vysiela do vášho tela signál pokoja. Túto techniku používajú dokonca aj jogíni, aby sa takto ľahšie dostali do niektorých meditačných póz. Zívajte preto vždy, keď sa bude dať.

Pozri aj: Zmena herečky Rebel Wilson ti vyrazí dych! Ako sa jej podarilo zatočiť s kilami?

meditácia

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšajte meditáciu

Tá pomáha spomaliť mozgovú aktivitu a zlepšuje prácu nervového systému. Sadnite si do tichej miestnosti, zavrite oči a nohy prekrížte do tureckého sedu. Spojte ruky, pričom palce sa dotýkajú pupku. Asi 15 sekúnd zhlboka dýchajte a snažte sa na nič nemyslieť. Ak vám v hlave prúdia akékoľvek myšlienky, nebráňte sa im, nechajte ich vojsť do vášho vnútra, ale potom ich hneď vypustite. Čím viac budete meditovať, tým jednoduchšie vám to pôjde. Pred meditáciou sa ale uistite, že vás nik nebude vyrušovať, vypnite si aj zvonenie na telefóne.

vitamíny skupiny B

Zdroj: Shutterstock®

Konzumujte vitamíny B

Stresové situácie sa zvyknú prejavovať aj oslabenou kvalitou nechtov a vlasov. V stresových situáciách mozog spracúva veľa vitamínu B. Ak ho má dostatok, nepokoj zvláda lepšie. Do svojho jedálnička preto zahrňte hrášok, arašidy, sójové výrobky, špenát, zemiaky, rajčiny, šošovicu, kapustu, huby, pečeň, vnútornosti, červené mäso, hydinu, makrelu, lososa, vaječný žĺtok, kuracie prsia alebo tuniaka. Ide o potraviny najviac bohaté na vitamíny skupiny B.

Pozri aj: Jednoduchý a hlavne efektívny účes z dlhých vlasov: Neuveríš, ako ľahko sa dá spraviť!

samota

Zdroj: Shutterstock®

Doprajte si samotu

Samota vám neublíži, nebojte sa jej. Byť občas sama so sebou vám môže napomôcť lepšie sa poznať. Vnímajte pokoj vôkol seba, alebo si jednoducho doprajte to, čo máte najviac rady. Či už hudbu, ktorú vaši najbližší nerešpektujú, alebo obľúbenú knihu, na ktorú v rodinnom zhone nemáte čas.

Naučte sa spomaliť

Žijeme rýchlu dobu, kedy sa neustále za niečím ženieme. Stačí, aby ste každý deň na chvíľu ostali sedieť v tichej miestnosti, či už v práci počas obedňajšej prestávky alebo doma po večeri. Prestaňte sa náhliť a aspoň občas si dovoľte ostať dlhšie v posteli. Vychutnajte si chvíľky, kedy vás netlačí čas naplno.

detox

Zdroj: Shutterstock®

Detoxikujte sa

Pravidelná očista vám pomôže udržiavať vaše telo v dobrom zdravotnom stave. Občasný pôst vášmu telu nezaškodí, práve naopak. Vylúči z neho všetko jedy a toxíny, ktoré sa v ňom hromadia. Aby ste detoxikáciu ešte posilnili, snažte sa pravidelne konzumovať aj potraviny bohaté na antioxidanty. Jedzte veľa červenej repy, čučoriedok a baklažánu. Doprajte si tiež potraviny, ktoré obsahujú veľa fialového alebo tmavomodrého farbiva. Pôsobí nielen liečivo, ale taktiež aj upokojujúco.

Pozri aj: Ako na správne držanie tela? Tento jediný cvik ti tiež pomôže predĺžiť svoju mladosť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Terefenková 06.11.13 16:28

MT
karma
76.00

V dnešnom uponáhľanom svete je psychický wellness veľmi dôležitý.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní