Liek na žalúdočné problémy či zápal ďasien: Akú silu ukrýva lyžičník?

Liek na žalúdočné problémy či zápal ďasien: Akú silu ukrýva lyžičník?

Počuli ste už o bylinke s netradičným menom lyžičník? Ak nie, v dnešnom článku sa o nej niečo dozviete. Hoci nepatrí v dnešnej dobe medzi často využívané liečivé rastliny, jej blahodarný vplyv na ľudský organizmus jej nemožno odoprieť. Môže pomôcť zmierniť napríklad žalúdočné problémy, nechuť do jedla či zápaly v ústnej dutine. Zistite, ako lyžičník vyzerá, aké má účinky a ako ho najlepšie využiť na podporu svojho zdravia.

Poznáte lyžičník?

Lyžičník lekársky, latinsky Cochlearia officinalis, je liečivá rastlina drobného vzrastu z čeľade kapustovité. Narastá do výšky maximálne 30 centimetrov. Pôvodom ide primárne o európsky druh, ktorý sa vyskytoval najmä v pobrežných oblastiach Atlantického či Severného ľadového oceánu. Neskôr sa rozšíril aj do vnútrozemia. V súčasnosti je rozšírený v prímorských oblastiach, vysokohorskom prostredí, v povodí potokov aj v okolí plies. Obľubuje vlhšiu pôdu a dostatok slnka.

Z podzemku lyžičníka vyrastá kratšia stonka a prízemná ružica listov, ktoré majú vajcovitý až srdcovitý tvar. Ich okraj je celistvý alebo nerovnomerne laločnatý. Kvety sú usporiadané v hustých strapcoch a majú bielu až žltkastú farbu. Zvyčajne sa objavujú od júna až do septembra či októbra. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať lyžičníka.

Odporúčame: Zákerná rakovina kože: Čo o nej potrebujeme vedieť a ako sa chrániť?

účinky lyžičníka

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jeho účinky?

Lyžičník je charakteristický vysokým obsahom mnohých cenných látok. Patrí medzi výborné zdroje vitamínu C. Zaujímavosťou je, že kedysi naň údajne nedali dopustiť námorníci, ktorých chránil pred skorbutom, čo je choroba z nedostatku spomínaného vitamínu. Okrem toho liečivá droga z lyžičníka obsahuje horčiny, triesloviny, enzýmy, glykozidy aj minerálne látky. Pôsobí antisepticky, dezinfekčne aj detoxikačne.

Lyžičník má pozitívny vplyv na tráviaci systém človeka. Povzbudzuje chuť do jedla, podporuje činnosť žalúdka a môže byť nápomocný pri žalúdočných ťažkostiach. Okrem toho pôsobí aj močopudne a môže osožiť pri problémoch s močovými cestami. Bylinku sa odporúča používať aj pri liečbe zápalových ochorení priedušiek či pľúc. Taktiež je účinná pri zápale ďasien a ústnej dutiny alebo angíne.

čaj z lyžičníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako lyžičník používať?

Sušenú drogu z lyžičníka je možné zohnať na internete, v predajniach so zdravými potravinami aj v lekárňach. Predáva sa i v sušených bylinných zmesiach. Pre vnútorné užívanie je možné pripraviť si lyžičníkový čaj. Jednu až dve lyžičky sušenej vňate zalejte v pohári 2,5 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať okolo 12 minút. Počas ťažkostí je vhodné po dúškoch vypiť počas celého dňa pol litra záparu z lyžičníka.

Pri problémoch s ústnou dutinou, napríklad pri zápaloch hrdla alebo ďasien či kývajúcich sa zuboch, sa odporúča použiť výluh z lyžičníka na kloktanie. Taktiež ním môžete nahradiť klasickú ústnu vodu pre podporu zdravia ďasien. Lyžičníkový odvar je rovnako možné využiť vo forme obkladu na ošetrenie kožných problémov.

Pozri aj: Recept na jablkový zákusok (jablkové pité), ktorý stojí za vyskúšanie


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Alžbeta Stanková 07.08.19 12:19

AS
karma
108.00

pre mňa nové informácie- dnes idem do lekárne, spýtam sa, či majú- chcela by som vyskúšať

  • 0
Odpovedať

Daniela Balakova 07.08.19 12:36

DB
karma
96.00

Trpím žaludočnými problémami,tak to určite vyskúšam.

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 08.08.19 13:07

DB
karma
117.00

túto bylinku vôbec nepoznám...

  • 0
Odpovedať

Ivana Fajdelová 18.08.19 17:13

IF
karma
-1.00

O tejto rastlinke čítam prvykrat, dobre vedieť :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní