Magické ovocie NONI z ostrova Tahiti

Magické ovocie NONI z ostrova Tahiti
 • 01.07.2016
 • Barbora Vizváryová

Počuli ste už o ovocí zvanom noni? U nás ho čerstvé zoženieme ťažko, ale je dostupné v kapsuliach a ako šťava s názvom Tahitian noni.

Noni sa nedá prirovnať k žiadnemu nášmu ovociu, odlišuje sa výzorom, chuťou aj zložením. Pestuje sa v Polynézii, konkrétne na Tahiti, čo je najväčší ostrov Francúzskej Polynézie. Pre predstavu je to približne v strede Tichého oceánu medzi Austráliou a Južnou Amerikou.

Zaujímavosťou tiež je, že noni je spomínané už v Biblii, kde sa o ňom píše ako o liečivom ovocí (Zj 22,2). Domorodci ho nazývajú magickým a veria, že kto konzumuje noni, dožije sa 100 rokov. Za skúšku teda určite stojí.

Odporúčame prečítať: Spoznajte tropické ovocie LONGAN 

Nie veľmi chutné, ale zdravé a výnimočné

noni, exotické ovocie, ostrov Tahiti, Polynézia, liečivé ovocie, ovocie z Biblie

Zdroj: Shutterstock®

Noni rastie na stromoch alebo kríkoch, ktoré dorastajú do 4-6 metrov. Rastlina je odolná voči suchu, vysokým teplotám a teplotným rozdielom. Kvety sú biele, zrelé plody majú jemne žltú až bielu farbu, ale chuťou nie sú veľmi lákavé a dokonca majú nepríjemný zápach. Ak by sme nepoznali jeho priaznivé účinky pre náš organizmus, dobrovoľne by sme ho asi nejedli.

Odporúčame prečítať: Prečo by ste mali poznať senovku grécku?

Tak ako sa píše v Biblii, noni rodí 12-krát do roka, teda každý mesiac, čím sa odlišuje od všetkých druhov ovocia. Najdôležitejšou a najvzácnejšou zložkou ovocia sú iridoidy, pretože nestrácajú svoje účinky po spracovaní a skladovaní ovocia. Flavonoidy a karotenoidy, ktoré okrem noni obsahujú viaceré druhy ovocia sa spracovaním znehodnotia. Sú obsiahnuté iba v čerstvom ovocí. Vitamíny z noni sú však aj v jeho šťave alebo kapsulách. 

noni, exotické ovocie, ostrov Tahiti, Polynézia, liečivé ovocie, ovocie z Biblie

Zdroj: Shutterstock®

TOP účinky noni pre naše telo:

 • Vyrovnáva v tele hladinu serotonínu, čím zmierňuje depresie a pocity úzkosti. Zlepšuje tiež kvalitu spánku a pomáha pri nespavosti. Zmierňuje stres, uľaví od bolesti  a dokonca je pomocníkom pri migréne.
 • Neobsahuje žiadnu protinádorovú látku, ale dokáže stimulovať tvorbu látok imunitného systému, ktoré bojujú s rakovinovými bunkami. Používa sa ako prevencia vzniku rakoviny a tiež na zníženie vedľajších účinkov pri chemoterapii a ožarovaní.
 • Noni využijeme aj v tráviacom trakte. Pri zažívacích ťažkostiach, poruchách trávenia, chorobách pečene alebo inej časti tráviaceho ústrojenstva. Pomôže nám aj pri kolikách a kŕčoch v bruchu.
 • Ovocie využijú tiež cukrovkári. Noni dokáže normalizovať hladinu glukózy v krvi, čistí krv a znižuje krvný tlak. V alternatívnej medicíne sa podáva namiesto inzulínu.
 • Pozitívne účinky má aj pre naše telo zvonka. Podporuje vlasy, nechty a pokožku, aby bola pevná a vlasy lesklé. Pomáha pri kožných ochoreniach a zlepšuje hojenie rán. Okrem toho posilňuje pevnosť kostného tkaniva a podporuje aj kĺby. Môže sa užívať pri artritíde a zápale šliach.
 • Okrem skrášlenia pokožky a vlasov nám pomôže dostať sa do formy. Je vhodné pri nadváhe a obezite, ale aj pri formovaní postavy. Používa sa pri chudnutí, je vhodné pridať do jogurtu, ovocného šalátu alebo z neho urobiť smoothie.

Odporúčame prečítať:  Kalorické tabuľky pre základné živočíšne produkty

Zdroj foto: Shutterstock.com

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Lucia Kobíková 01.07.16 09:00

LK
karma
100.00

Zaujímavé, niekedy skúsim

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 01.07.16 09:18

karma
110.00

Chcela by som si ho vychutnávať priamo na Tahiti...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.07.16 09:56

SK
karma
114.00

skusila by som uz len zo zvedavosti

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 01.07.16 10:45

karma
93.00

zaujímavé ovocie :)

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 02.07.16 06:17

MF
karma
56.00

Naozaj zázračné liečivé ovocie, len škoda, že sa nepredáva aj u nás. Mne by sa hodili jeho zdravé účinky.

 • 0
Odpovedať

Alternativa Zdravia 16.01.19 16:33

AZ
karma
-1.00

Zdravím, ale predáva sa aj u nás. Už od roku 2014 dostať na Slovensku Tahitian Noni Juice od Morindy. Je to jediný originál, chránený 52 patentami. Viac tu:

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 15.07.16 09:25

MZ
karma
-1.00

Už sa k nemu len dostať :)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní