Ako nám vie pomôcť šafranový čaj a šafranový olej?

Ako nám vie pomôcť šafranový čaj a šafranový olej?
 • 03.12.2016
 • Martina Berešová

Šafran je naozaj veľmi vzácna bylina. Ako korenina patrí k jedným z najdrahších na svete. Už v antike sa využíval ako liek. Egypťania, Rimania, Gréci a taktiež Indovia pravidelne využívali liečiacu silu šafranu v ich každodennom živote.

Či už pridávaním do kúpeľa alebo jedál, vedeli, že šafran im napomáha udržiavať sa v zdraví a v dobrej kondícii. V čom spočíva jeho sila a ako nám dokáže pomôcť? V tomto článku vám prezradíme pozitívne účinky šafranového čaju a  tiež šafranového oleja.

Účinky šafranového čaju:

1. Zmierňuje prejavy predmenštruačného syndrómu

Poznáme to takmer všetky ženy. Predmenštruačný syndróm môže byť veľmi nepríjemným pre mnoho z nás. Kŕče a podráždenosť sú bežnou súčasťou PMS. Šafranový čaj je však pomocník aj v týchto nepríjemných dňoch, lebo zmierňuje prejavy PMS. Dokáže tiež stlmiť bolesti a kŕče počas menštruácie.

2. Zlepšenie zraku

Jeden z najvýznamnejších výhod šafranového čaju je zlepšenie zraku. Denná šálka tohto čaju vám teda zabezpečí, že vaše oči budú uchránené pred jasným svetlom. Tiež sa vraví, že šafran napomáha zastaviť problémy so zrakom či dokonca predísť oslepnutiu. Obsah mastných kyselín v šafrane totiž pomáha chrániť očné bunky.

Odporúčame tiež: Včelí peľ - liek pre rôzne problémy

Ako nám vie pomôcť šafránový čaj a olej?

Zdroj: Shutterstock®

3. Protirakovinotvorné účinky

Tento poznatok môže byť naozaj revolučným, pretože doteraz sa ešte nevynašiel liek, ktorý by porazil rakovinu. To, čo zaručuje šafranu jeho bohatú zlatožltú farbu je práve látka nazývaná crocín. Ten je plný antioxidantov, bojuje proti voľným radikálom. Flavonoidy, ktoré sú taktiež prítomné v tejto látke, spomaľujú rast rakovinotvorných buniek a napomáhajú zmenšovať nádorové bunky. Karotenoidy, ako veľmi dobre vieme, sú prírodné pigmenty, ktoré šafranu dávajú žltý odtieň, no tým aj napomáhajú telu chrániť ho pred rôznymi chorobami a obrniť sa proti stresu.

Príprava čaju:

Aj keď je šafran drahším korením, čaj z neho má nespočetné množstvo liečivých účinkov. Na jeho prípravu potrebujete len pár pramienkov šafranu, ktoré chvíľku povaríte. Šafranový čaj však môže byť horký, preto na zredukovanie tejto horkosti môžete do čaju pridať trochu škorice.

Odporúčame tiež: Mrkva pomáha nielen našim očiam

Ako nám vie pomôcť šafránový čaj a olej?

Zdroj: Shutterstock®

Výhody a účinky šafranového oleja:

Zostať fit je často zložité, ak ste ženou, ktorá má rada dobré jedlo. Dobrou správou však je, že v prírode existuje bylinka, ktorá nám môže pomôcť. Šafranový olej nám v tomto prípade môže pomôcť pri redukcii hmotnosti či pri problémoch s prejedaním sa.

Častým problémom v stravovaní sú nekontrolované porcie a prejedanie sa. Tomuto problému dokážete predísť tak, že pridáte pár kvapiek šafranového oleja do jedla. Šafran dokáže potlačiť enormnú chuť na jedlo, a tým nám zabráni prejedať sa.

Odporúčame tiež: Škorica – síce aromatizované korenie, ale so zdravotnými benefitmi

účinky šafránového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Šafranový olej nám tiež dokáže pomôcť aj v prípade, ak jeme na základe tlaku emócií. Práve prejedanie sa  kvôli smútku či inému druhu psychického tlaku je veľmi častým problémom pri nadváhe. V takýchto situáciách jeme preto, aby sme si zdvihli náladu a dopriali si potešenie. 

Avšak pri tomto spôsobe potláčania negatívnych emócií sme schopné do seba dostať veľmi veľké množstvo zbytočných kalórií, ktoré spôsobujú to, že priberieme. Pár kvapiek šafranového oleja pridaných do jedla nám dokáže potlačiť enormnú chuť na sladké. Ten pri trávení vyšle signál do mozgu a stimuluje v nás rovnaký dojem, ako keby sme si práve dali zákusok.

Odporúčame tiež: Tipy a rady, ako na opuchnuté chodidlá


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Lucia Kobíková 03.12.16 09:22

LK
karma
100.00

Toto som nevedela, pekný článok :)

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 03.12.16 09:52

MC
karma
109.00

zaujímavý tip.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.12.16 11:47

SK
karma
113.00

o šafranovom čaji a oleji som veru ešte nepočula

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 03.12.16 16:59

ĽŠ
karma
100.00

Super, tieto účinky sú pre mňa novinkou a výborným tipom.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 03.12.16 21:35

MM
karma
100.00

zaujímavé a poučné

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 05.12.16 15:45

karma
93.00

o šafránovom oleji som doteraz nepočula :)

 • 0
Odpovedať

Magda Kováčová 05.12.16 21:31

MK
karma
92.00

Práve používam denný aj nočný krém z kozieho mlieka so šafranom a veru musím povedať, že je to niečo výnimočné. Šafranový čaj som pila v zahraničí, ale v kozmetike som sa s ním teraz stretla po prvýkrát.

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 06.12.16 18:16

MZ
karma
-1.00

Super... určite vyskúšam, už len kvôli 1. bodu :)

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 06.12.16 20:17

AK
karma
100.00

zaujímavý a poučný článok

 • 0
Odpovedať

Marta Mihoková 09.12.16 09:37

MM
karma
106.00

toto je super článok

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 26.12.16 21:52

karma
97.00

Pamätám si,že keď som bola malá rodičia priniesli šafrán zo zahraničnej dovolenky a mamina ho pridávala aj do varenia,musím sa po ňom poobzerať aj teraz a používať ho.

 • 0
Odpovedať

Daniela Balakova 14.01.17 11:18

DB
karma
96.00

super,som to nevedela o šafráne ,určite si uvarím čaj.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní