Ako zostať fit aj počas Vianoc? Drž sa týchto rád!

Ako zostať fit aj počas Vianoc? Drž sa týchto rád!
  • 03.12.2013
  • Ingrid Maderičová

Vianoce sú za dverami a okrem darčekov a samotných Vianoc začínajú dámy rozprávať o tom, ako zas priberú a ako ich postavy dostanú zabrať. No nielen ony, ale aj odborníci na zdravú výživu zdvíhajú varovný prst a odkazujú ľuďom, aby to na Vianoce nepreháňali. Samozrejme, že Vianoce a zdravá výživa akosi už nejdú dohromady, no treba sa nad tým zamyslieť. Každý oponuje tým, že sú to sviatky hojnosti, tak si treba dopriať, veď sú len raz za rok. A tak si doprajeme kopec darčekov, jedla, sladkostí a polihovania pred televízorom. No kedysi boli Vianoce skôr sviatkami pokoja a rozjímania. Boli sviatkami rodinnej pohody.

A dnes? Dnes v 21.storočí sme sa vďaka tlaku obchodných reťazcov stali konzumnou spoločnosťou, ktorá je vedená k nadmernej spotrebe. Špeciálne na Vianoce sme vedení k nadspotrebe darčekov, ale aj jedla. Vianoce sa stali symbolom obžerstva. Pomaly, ale isto sa začínajú niektorí ľudia nad tým zamýšľať. Začínajú sa zaujímať o zdravú výživu a hľadajú alternatívne možnosti, ako si pripraviť zdravšie vianočné jedlá či cukrovinky.

Čomu sa predovšetkým vyhnúť?

Určite je to v prvom rade majonézový šalát. Keďže ho konzumujeme od Vianoc až do Silvestra, mali by sme si vybrať slovenský zemiakový šalát, ktorý sa pripravuje bez majonézy s octom, zelerom, ochutený korením a olivovým olejom. Kalorickú bombu v podobe majonézového šalátu, aký zvykneme podávať, nájdete väčšinou len u nás a v susedných Čechách. V iných európskych krajinách nájdete omnoho zdravšie a ľahšie alternatívy. A čo keby ste skúsili rybu bez trojobalu? Len tak na masle na prírodno alebo upečenú?

Pozri aj: Tip na outfit na Štedrý deň: Budeš za noblesnú krásku?

vianočné prejedanie

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšími nevhodnými potravinami, s ktorými to na Vianoce preháňame, sú biely cukor a lacná biela múka. To sú snáď najhoršie potraviny, ktoré na Vianoce dávame do seba vo veľkom množstve. Rafinovaný cukor je čistý toxín. Radšej použite iné prírodné sladidlá alebo sušené ovocie, ktoré nebolo naložené v cukre. Áno, možno budete oponovať, že ostatné sladidlá sú drahšie ako rafinovaný cukor, no dbajte radšej na kvalitu ako kvantitu.

Vianoce nie sú o tom, koľko druhov a kusov koláčikov napečiete, nie sú závodmi v pečení. Ide predsa o vaše zdravie. Našim predkom kedysi vystačilo ovocie pokrájané na menšie kúsky preliate medom. Vôbec nekonzumovali toľko cukru ako my dnes.

vianočné zákusky

Zdroj: Shutterstock®

Biela múka, ďalší nepriateľ nášho tela. Predstavuje zvýšený prísun energie pre naše telo. Lenže na Vianoce veľmi aktívni nie sme. Takže svaly, ktoré nie sú aktívne, tento škrob v podobe múky nepotrebujú. A to vedie k únave. To znamená, čím viac múky, tým viac sme unavení. Skúste tento rok toho napiecť menej, ale pripravte niečo kvalitnejšie a zdravšie. Receptov na zdravé Vianoce už nájdete na internete bez problémov.

A nezabudnite sa hýbať, a tým nemyslíme pohyb z kuchyne do obývačky a späť. Urobte si každý deň po obede rodinnú prechádzku. Choďte svižnejším tempom a nezabudnite zhlboka dýchať. Čím hlbšie dýchanie, tým lepšie sa budú odbúravať vo vašom tele toxíny vďaka kyslíku, ktorý telu dodáte poriadnym dýchaním. No nezabúdajte ani na tempo. Myslite na svoje zdravie a zdravie svojich detí viac ako kedykoľvek počas roka.

Odporúčame: Tip na vianočný darček pre ženy aj pre deti: Čo ženu nikdy neurazí?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

ľubka Olexyová 17.12.14 13:59

ľO
karma
-1.00

správne rady,ktoré sa snažím dodržiavať

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:48

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:48

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní