Chcete chudnúť? Raňajkujte!

Chcete chudnúť? Raňajkujte!
 • 26.01.2015
 • PR článok

  • Zdieľaj:
 • 2

Správna výživa, to je súbor odporúčaní, ktoré sa zakladajú na odborných poznatkoch. Ak chcete byť v dobrej kondícii a udržiavať si primeranú hmotnosť, musíte svoje telo nastaviť nie na šetriaci, ale na spotrebný režim.

To, či priberáme, chudneme alebo sa udržiavame na vyrovnanej hladine, závisí od viacerých faktorov.

O užitočnosti pohybu netreba pochybovať, každodenný pohyb – aspoň prechádzka vás rozdýcha a zlepší kondíciu. „Náš jedálniček má tvoriť pestrá, kaloricky primeraná strava, ktorá bude obsahovať čerstvú zeleninu, bielkoviny z mäsa, kyslomliečne výrobky, sacharidy pochádzajúce buď z ovocia alebo z celozrnného pečiva a vhodné tuky. Dominovať by mali nenasýtené mastné kyseliny vrátane esenciálnych, teda tých ktoré musíme nutne prijať stravou pretože si ich organizmus nedokáže vytvoriť sám. Sú to mastné kyseliny z rastlinných zdrojov, či už oleje alebo rastlinné nátierky, alebo pochádzajúce z rýb. Tieto potraviny sú bohatým zdrojom ochranných omega-3 a omega-6 mastných kyselín,“ hovorí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravú výživu.  

Odporúčame vyskúšať:  Ktoré aktivity nám spaľujú najviac kalórií?

raňajky pomáhajú chudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Absolútny stop v našom jedálničku by mal mať v prvom rade cukor, sladené nápoje, priemyselné cukrovinky. Nevhodné sú aj nasýtené tuky, ktoré by mali tvoriť maximálne tretinu nášho denného príjmu. Mali by sme prijať len toľko energie, koľko vydáme, respektíve, ak chceme ísť pomaly a postupne s váhou o pár kíl dole, tak by sme mali prijímať len mierne pod dennú spotrebu. A príjem energie by sme mali mať rozložený na celý deň.

Odporúčame vyskúšať: Ako sa po sviatkoch dostať do formy?

 „Najdôležitejším jedlom dňa pre úspešné fungovanie sú raňajky,“ hovorí Alžbeta Béderová. „Po spánku, počas ktorého naša tráviaca sústava spracovala predchádzajúci deň, sme pripravený prijať novú energiu. Ak nedáme telu energiu z raňajok, metabolizmus sa prepne na šetriaci režim. A v momente, keď budeme jesť hoci až na obed, telo nebude s potravou narábať priebežne, ale začne si ukladať v energetických zásobárňach – teda v telesnom tuku.“ Opakom šetriaceho režimu tela je spotrebný režim. Telo priebežne dostáva potravu, ktorú priebežne spracúva a netvorí zbytočné zásoby na horšie časy. Je navyknuté nešetriť. Extrémom je ale nadmerný príjem kalórií, ktoré telo už nedokáže priebežne spracovať a odkladá si ho na „horšie časy“.

chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Takýto model je zaťažujúci aj pre kardio-vaskulárny systém, pretože telo v momente šetriaceho režimu sa stará o odkladanie energie a riadi procesy v tele tak, aby dostávali jednotlivé orgány menej energie a nepracovali tak naplno. Spomaľuje sa regenerácia, nie je na ňu energia, zníži sa psychická aktivita, pracovná výkonnosť, zvýši sa nervozita, únava. V priebežnom spotrebnom režime majú jednotlivé orgány dostatok energie, pracujú podľa potreby, majú dosť energie na regeneráciu, pracovné výkony a duševnú pohodu.

Odporúčame vyskúšať: Posiľňujeme telo s fitloptou

raňajky pomáhajú chudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Mali by sme jesť 5 krát denne, raňajky by mali predstavovať 25 percent nášho denného kalorického príjmu, desiata a olovrant po 10 percent. Zvyšok by sa mal rozdeliť medzi obed a večeru s tým, že večera by mala byť približne tri hodiny pred spaním."

Ako by mali vyzerať správne raňajky v momente, keď vieme, že sa púšťame do zlepšenia kondície či váhy? „Určite pestrá strava. Telo sa poteší napríklad celozrnnému pečivu so  sardinkovou, syrovou, alebo tvarohovou nátierkou, ktorú si pripravíme v kombinácii s kvalitným rastlinným tukom, spestríme zeleninou, vareným vajíčkom. Rovnako je skvelé dať si napríklad jogurt s ovsenými vločkami a orechmi. Teplé raňajky v podobe vaječnej omelety s paradajkami, zeleninou môžete tiež pripraviť napríklad na rastlinnom tuku,“ odporúča MUDr. Béderová.

Odporúčame vyskúšať: (NE) Objavte tie najšialenejšie diéty

raňajky pomáhajú chudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Pravidelné raňajky naštartujú metabolizmus, ktorý sa automaticky zapne do spotrebného režimu, v ktorom – ak práve nemá čo konzumovať, odoberá zo zásob. Nenechajte sa však dlho bez stravy, pretože telo sa v takom prípade začne správať šetriaco a s chudnutím je koniec.


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 26.01.15 16:15

MZ
karma
91.00

raňajkovať veru musím pretože ináč sa neviem na nič sústrediť

 • 0
Odpovedať

silvia hybbenova 04.02.15 10:17

SH
karma
-1.00

voľakedy som neraňajkovala, ale odkedy raňajkujem zjem cez deň oveľa menej

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Inflácia a varenie: Ako zatočiť s vysokými cenami práve v kuchyni?
LIFESTYLE

Inflácia a varenie: Ako zatočiť s vysokými cenami práve v kuchyni?

 • 0
 • 28.01.2023
Odišla legenda, ktorá navždy zmenila slovenskú a českú kinematografiu
LIFESTYLE

Odišla legenda, ktorá navždy zmenila slovenskú a českú kinematografiu

 • 0
 • 25.02.2023
Myóm na maternici – aké príznaky naň môžu poukazovať?
Zdravie

Myóm na maternici – aké príznaky naň môžu poukazovať?

 • 0
 • 19.02.2023