Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?

Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?
  • 26.11.2015
  • Lucia Hausknechtová

    • Zdieľaj:
  • 0

DASH diéta nepatrí medzi klasické diéty, ktoré vám sľubujú ľahko zhodené kilogramy za pár dní či týždňov. V skratke sa jedná o zdravú stravu, ktorá má presne určené pravidlá.

Výhodou je, že táto diéta naozaj funguje, čo dokazuje aj jej vysoká obľúbenosť na celom svete. Za pár mesiacov sa môžete zbaviť nadbytočných kíl zdravo a bez väčších obmedzení. 

Pre ľudí trpiacich hypertenziou

Táto diéta nebola pôvodne zostavená s cieľom znižovania hmotnosti. Navrhli ju lekári a vedci z amerického ministerstva zdravotníctva, kvôli stále zvyšujúcemu sa počtu ľudí s vysokým krvným tlakom a cholesterolom. Skratka DASH - Dietary Approaches to Stop Hypertension preto v preklade znamená diétne odporúčanie k zastaveniu hypertenzie. 

Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta

Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?

Zdroj: Shutterstock®

Ako funguje?

Hlavnou príčinou vysokého krvného tlaku je zvýšený príjem soli. DASH diéta tento príjem obmedzuje na minimum, ktoré ľudské telo skutočne potrebuje. Počas diéty človek konzumuje najmä obilniny, zeleninu, ovocie, v menších množstvách sa nezabúda ani na mliečne výrobky či mäso. Samozrejmosťou je vynechanie všetkých solených jedál ako sú čipsy, salámy alebo paštéty.

Taktiež je ideálne počas tejto diéty odstrániť všetky soľničky z vašej kuchyne, pretože tie vôbec nebudete potrebovať. Zbavíte sa zvyku soliť zemiaky či cestoviny pri varení, dosoľovať hotové jedlá a používať soľ pri každodennom varení. Namiesto soli začnete používať čerstvé bylinky a korenia, ktoré jedlo príjemne dochutia.  

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité

Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?

Zdroj: Shutterstock®

Bez cvičenia vo fitness centre

DASH diéta je rozdelená na dve fázy – prvá trvá dva týždne počas ktorých budete jesť rôzne druhy ovocia a zeleniny, vajíčka alebo mliečne výrobky. Tabu pre vás budú sacharidy, čiže chlieb, ryža alebo zemiaky. Po prvých týždňoch sa však váš jedálniček rozšíri aj o tieto druhy potravín.

Počas DASH diéty sa odporúča vyhýbať náročnejším športom ako sú bicyklovanie alebo box. Uprednostniť by ste mali napríklad jógu alebo chôdzu, ktoré vám pomôžu lepšie spaľovať tuky. Všeobecne sa odporúča spraviť denne 10 000 krokov, takže by to mohol byť váš každodenný cieľ. 

Odporúčame prečítať: Ako sa nenakaziť chrípkou od kolegov v práci?

Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?

Zdroj: Shutterstock®

Jeden deň s DASH diétou

Raňajky: omeleta z 2 vajíčok, plátok kvalitnej šunky, paradajky

Desiata: 2 polievkové lyžice arašidov

Obed: grilované kuracie prsia so zeleninovým šalátom

Olovrant: jogurt

Večera: opečený losos so zeleninou

Odporúčame prečítať: Banánovo-ďumbierová pena

Čo by ste mali vedieť o DASH diéte?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní