Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?
 • 04.12.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 1

Melasa je prírodná náhrada rafinovaného cukru v podobe sladkého sirupu. Jeho karamelová príchuť a výrazná sladkosť dokážu nahradiť biely cukor tak, že si za pár dní na túto zdravšiu alternatívu jednoducho zvyknete.

Okrem toho, obsahuje množstvo minerálnych látok nevyhnutných pre naše telo a minimum kalórií. 

Jemná príchuť karamelu

Melasa je sirup tmavohnedej farby, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru z trstiny. Je charakteristická svojou sladkou chuťou a malým množstvom kalórií, čím sa stáva zdravou náhradou bieleho cukru. V kuchyni sa najčastejšie používa na dosladenie dezertov alebo kávy. Jej veľkou výhodou je aj dlhá trvanlivosť, takže ju môžete na chladnom mieste skladovať aj niekoľko mesiacov. 

Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny ukryté v melase

Tento prírodný sirup obsahuje veľké množstvo železa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu. Ten zabezpečuje prenos kyslíka do všetkých buniek tela a pri jeho nedostatku sa človek cíti unavený a bez energie. Siahnuť po melase by mali aj ľudia trpiaci anémiou, ktorí majú nedostatok spomínaného železa.

Okrem toho je melasa bohatá na vápnik a horčík, ktoré predstavujú pre ľudský organizmus nenahraditeľné minerály. Vápnik je dôležitý pre stavbu kostí a slúži ako prevencia pred osteoporózou. Horčík  je nevyhnutný pre činnosť nervov, svalového tkaniva a bráni upchávaniu ciev. 

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Zdroj: Shutterstock®

Prospieva nášmu organizmu

Melasa obsahuje menej kalórií ako biely cukor, preto je vhodná pri rôznych redukčných diétach a zdravom životnom štýle. Má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus medzi ktoré patria zníženie krvného tlaku, zlepšenie imunity, kondície organizmu či zmiernenie stresu.

Pomôže vám aj pri problémoch s kožnými ochoreniami ako je napríklad ekzém a pri jej konzumácií sa zlepší kvalita nechtov a vlasov. Melasa dokáže zmierniť aj tráviace problémy spojené so zápchou alebo hnačkou.
 

Odporúčame prečítať: Ako sa nenakaziť chrípkou od kolegov v práci?

Melasa – zdravá alternatíva cukru, čo o nej viete?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com, www.pinterest.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Iveta Moravčíková 09.12.15 19:10

IM
karma
100.00

ešte som o tom nepočula

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní