Nopál: Rastlina, z ktorej sa chudne a ešte aj zabraňuje „opici“!

Nopál: Rastlina, z ktorej sa chudne a ešte aj zabraňuje „opici“!

Keďže sa vôbec netajíme tým, že rady rozširujeme obzory tak sebe ako aj vám, predovšetkým v oblasti zdravia a krásy, aj dnes vám prinášame informácie o vzácnej rastline, u nás pomerne neznámej. Volá sa nopál a pochádza zo Strednej Ameriky, pričom pozornosť by sme jej mali venovať aj my, v našich končinách. Prečo? Nopál je totiž doslova superpotravina, známa už tisícky rokov. Čo obsahuje a ako nám dokáže pomôcť - to všetko sa dozviete v dnešnom článku.

Obsah, ktorý predurčuje stať sa superpotravinou

Začnime číslami a unikátnym obsahom. Len 15 kcal na 100 g, takmer všetky pre telo nevyhnutné aminokyseliny, nulový cholesterol, nulový lepok a veľa draslíka, o čosi menej, avšak stále dosť vitamínov A, B a C, pektínov, vlákniny, horčíka, sodíka, zinku, mangánu a vápnika. To všetko je obsah rastliny, ktorej sa dnes budeme venovať – nopálu (lat. Opuntia ficus indica alebo Opuntia subulataa, angl. Prickly Pear).

Len v Mexiku dnes rastie viac, ako 60 druhov nopálu, konkrétne v tesnej blízkosti sopky Popocatepetl, v Európe sa vyskytuje hlavne na Pyrenejskom polostrove. Zo všetkých druhov je len trinásť jedlých a tie bývajú spracovávané naozaj šetrne a tak, aby sa zachoval obsah všetkých prírodných látok.

Zaujme ťa: Pozoruhodná morská riasa kelp: Zisti, v čom je bezkonkurenčná!

mexický kaktus

Zdroj: Shutterstock®

Nopál nie je vo svete žiadna novinka

Nopál je v skutočnosti kaktus, známy tiež pod názvom opuncia. Poznali ho už starí Aztékovia, ktorí nopál nikdy nenazvali inak, než božskou rastlinou a nie náhodou si udržuje svoju popularitu dodnes. V čase kvitnutia ide skutočne o prenádhernú rastlinu, paradoxné však je, že tými najkrajšími farbami hýri výlučne v noci. Neteší však len oko, ale najmä zdravie človeka, vďaka obsahu samých dobrých a prospešných látok.

Toho, čo nopál dokáže, nie je vôbec málo. Od znižovania hladiny cukru a tuku v krvi, čím výrazne napomáha chudnutiu, cez boj proti oxidačnému stresu a voľným radikálom, až po správnu látkovú premenu a blahodarný vplyv na nervovú sústavu.

opuncia

Zdroj: Shutterstock®

Nopál do pečiva, do piva a dokonca aj namiesto uhoriek

Svojím obsahom je nopál doslova unikátny a bezkonkurenčný, pokiaľ hovoríme o rastlinách podobného druhu. Zaujímavosťou je, že z tejto rastliny sa vyrába pečivo (z múčky z plodov) a dokonca aj pivo. Konkrétne teda z plodov nopálu, ktoré sú, pochopiteľne, jedlé a ešte aj mimoriadne chutné. Svojou chuťou totiž pripomínajú hrušky (z toho anglický názov, doslova preložený ako pichľavá hruška).

V niektorých krajinách je nopál dokonca zdravšou alternatívou klasických naložených uhoriek. Nopál má však jednu naozaj jedinečnú schopnosť – zabrániť „opici“, keď to náhodou preženiete s alkoholom! Ako je to možné? Má totiž schopnosť stimulovať takzvané bielkoviny tepelného šoku, ktoré sa bežne ozývajú po požití alkoholu.

Bude sa ti páčiť: Bariatrický zákrok: Nádej pre obéznych ľudí existuje!

superpotravina na chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Viac, než 90 % obsahu nopálu tvorí voda a je vhodný aj pri bezlepkovej strave. Svojím zložením a účinkami sa nopál právom zaraďuje medzi superpotraviny. Nopál si môžete zakúpiť v rôznych bio obchodoch alebo na internete, či už v podobe prášku alebo kapsúl. Nie je však vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ako ani pre deti.

- Anketa

POZNÁTE ALEBO VYSKÚŠALI BY STE NOPÁL?

Odpovedalo 40 ľudí  

Áno, poznám
53%
Áno, určite by som ho vyskúšal/a
40%
Nie, nepoznám a ani ma neláka
8%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 24.07.18 06:34

ĽŠ
karma
100.00

Už som o ňom "čo-to" počula, rada by som vyskúšala.

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 24.07.18 13:03

DB
karma
117.00

toto je pre mňa novinka, ale rada by som túto rastlinku vyskúšala

 • 1
Odpovedať

Blažena Sádovská 24.07.18 19:28

BS
karma
100.00

Nepočula som o ňom, ale dobre vedieť:))

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 24.07.18 19:48

MM
karma
100.00

prvý krát vôbec počujem to slovo, s opicou nemám problémy, takže hádam len to chudnutie by bodlo

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 24.07.18 21:41

karma
109.00

Viem,že existuje kaktus Nopál (tušim z krížoviek),ale že sa dá jesť,to som nevedela.

 • 1
Odpovedať

Milan Štefan 25.07.18 11:47

karma
-1.00

nepoznam a asi bude tazko dostupna v predaji

 • 1
Odpovedať

Alzbeta Hartinikova 25.07.18 18:12

AH
karma
90.00

objednavame v eshope tobolkach

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 28.07.18 17:45

AK
karma
100.00

znie to zaujímavo

 • 1
Odpovedať

Alena Pagáčová 06.08.18 14:51

AP
karma
-1.00

raz som to jedla celkom zaujímavé, chutné

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní