Očistná technika – Šank prakšalána (1. časť)

Očistná technika – Šank prakšalána  (1. časť)
  • 12.03.2014
  • Majka Bothová IpD

V tomto období mnoho z nás z rôznych dôvodov drží nejaký pôst. Preto som sa rozhodla sa s vami podeliť práve v tomto období o moje skúsenosti s očistnou technikou (krija), ktorá prečisťuje kompletne celé tráviace ústrojenstvo, vrátane vyprázdnenia čriev. Názov je zložený z dvoch slov, a to shankha, čo znamená mušla, ktorá svojim tvarom pripomína tráviace ústrojenstvo a prakshalana znamená čistenie. S touto technikou sa môžme stretnúť aj pod menom varisara dhauti, pričom dhauti je vnútorné čistenie a vari predstavuje vodu. Túto kriju som si osvojila na workshope s indickým jogovým učiteľom Swami Sudhir Anandom. 

Cieľ kúry

Ide o techniku finančne nenáročnú, môžete si ju vyskúšať v pohodlí a v teple vlastného domova. Pri tejto očistnej technike sa vraj dajú schudnúť až 4 kilá, avšak toto rozhodne nie je prvotným cieľom tejto techniky a taktiež závisí od stavu nášho tráviaceho traktu. Medzi hlavné prínosy patrí najmä celková detoxikácia, regenerácia pečene, tráviaceho traktu, žalúdka a pokožky (akné), prečistenie krvi, pôsobí proti alergiám, odstraňuje jarnú únavu a harmonizuje myseľ.

Odporúčame: Hormonálna jogová terapia: Cvičenie pre hormonálny balans žien

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Týždeň pred kúrou

Na každého táto očistná kúra môže mať iné účinky, či už slabšie alebo silnejšie. Preto je potrebné dodržať všetky potrebné podmienky, ktoré sa odporúčajú a pripraviť sa na túto kúru dopredu, pretože to nie je len o tom, že v daný deň obetujeme dve či tri hodinky tejto kúre. Jedno z hlavných pravidiel v príprave na túto kúru je nejesť aspoň deň pred kúrou ťažšie jedlá, v tomto prípade sa myslia nielen vysmážané jedlá, ale aj mäso ako také. Odporúča sa ísť deň pred kúrou spať najneskôr o 22. hodine a aspoň 8 dní pred kúrou denne cvičiť aspoň zopár jogových pozícií (asán) alebo venovať sa aspoň nejakej fyzickej aktivite.

V podstate toto odporúčanie je smerované skôr na ľudí z Indie, keďže odtiaľ pochádza táto kúra a bežní Indovia nemajú toľko fyzickej aktivity ako Európania, čo vyplýva z ich kultúry, klímy a takisto nemajú takú výdatnú stravu, preto sa im odporúča cvičiť pred kúrou, aby ju znášali lepšie. Keďže Európania majú vo zvyku sa viac venovať športom, ich telá sú zvyknuté na námahu, ale myslím si, že žiadna aktivita nikomu nikdy neublížila, takže pokojna môžete toto odporúčanie dodržať aj vy.

Odporúčame: Začíname s Ashtanga jogou

indické korenie

Zdroj: Shutterstock®

Prvé jedlo po kúre

Ráno v deň kúry si navaríme tradičné jedlo Khičri. Toto jedlo sa síce má jesť až po kúre, ale je asi lepšie si ho urobiť na začiatku, aby sme potom nevenovali príprave zbytočne veľa času, keďže je možné, že budeme mať veľký hlad a príprava nás môže mierne znervózňovať.

Ingrediencie na prípravu khičri:

  • 100 g ghí (alebo cca 250 g masla),
  • fazuľa mungo,
  • soľ,
  • ryža basmati,
  • tumerik (kurkuma),
  • indický kmín Džíra (podľa mňa totožný s Rímskym kmínom, avšak úplne rozdielny od bežného kmínu).

Ak si chceme vyrobiť maslo ghí doma (dá sa aj kúpiť, domáce však chutí vždy lepšie), pomaly rozpustíme maslo na jemnom ohni a necháme ho sa pomaličky pražiť. Keď už nebudeme počuť zvuk škvarenia a usadenina sa zafarbí do zlatohneda, hneď odstavíme hrnček od ohňa. Cez sitko precedíme vyzrážanú bielkovinu a ostane nám samotné ghí. Ďalej uvaríme ryžu, osolíme ju a zmiešame s uvarenou mungo fazuľou, pridáme tumerik a džíru a premiešame s ghí.

Odporúča sa absolvovať túto kúru minimálne dvakrát do roka, konkrétne v marci a v septembri, čiže v obdobiach, kedy sa výraznejšie mení počasie. Počas kúry sa odporúča nefajčiť, nepiť alkohol a neužívať žiadne drogy, čo uvádzam skôr pre komplexnosť informácie, nepredpokladám, že by to niekto skúšal. Takisto by sa nemali užívať ani žiadne antibiotiká a lieky so zložkou paracetamol (paralen, teraflu a pod.). 

ryža basmati

Zdroj: Shutterstock®

V deň kúry

Samotná kúra by sa mala začať hneď ráno po prebudení a na lačno. Môžete sa pred tým osprchovať, pretože počas kúry ani po nej sa v ten deň už neodporúča vystavovať telo nejakým väčším teplotným zmenám. Kúru je vhodné robiť počas voľna a vo vlastnej domácnosti, čo neskôr určite oceníte, s tým, že si nerobte žiadne plány na večer, pretože po kúre je potrebné oddychovať, nevyvíjať žiadnu fyzickú aktivitu a venovať sa skôr niečomu ducha povznášajúcemu, čítaniu a podobne. Doma by ste mali mať príjemne teplo. Moja praktická rada je, robiť očistu ešte počas obdobia, keď sa ešte vykuruje v bytoch a domoch. Môj prvý pokus nevyšiel práve kvôli zime, kedy sa naozaj veľmi nepríjemne dodržiavajú postupy tejto kúry (cvičenie).

Odporúčame:  Prezradíme všetko potrebné o cvičení jogy

detox

Zdroj: Shutterstock®

Kedy radšej nie

Táto kúra sa nesmie robiť v tehotenstve, počas menštruácie, pri ľadvinových a žlčových kameňoch, pri žalúdočných vredoch, vo veku do 15 rokov, pri ťažkej cukrovke, pri hernii a pri duševných poruchách a všeobecne pri akútnych zdravotných problémoch. Pri výkyvoch tlaku (nízky, vysoký) zvoliť jemnejšiu formu kúry.

Yoga Maya

Zdroj: Shutterstock®

Zhrnutie

V tejto prvej časti som sa snažila vám zhrnúť niekoľko bodov, ktoré je v prípade, že chcete absolvovať kúru, nutné dodržať s určitým časovým odstupom. Ideálne je teda asi týždeň pred kúrou sa venovať športu, zaradiť do jedálnička ľahšie jedlá, kúpiť si spomínané suroviny na prípravu Khičri a potom si vyhradiť jeden voľný deň na samotnú kúru, pričom aktívne sa ňou budete zapodievať asi 6 hodín, vrátane ranného varenie a asi troch/štyroch hodín striedania cvikov, pitia vlažnej slanej citrónovej vody a návštev toalety.

V blízkej dobe vám napíšem druhú časť, a to praktickú časť s cvičeniami a postupom.

Informácie o mojich cvičeniach jogy v Ivanke pri Dunaji, v Bernolákove, v Senci a v Bratislave nájdete ne www.yoga-maya.sk.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 12.03.14 18:47

JK
karma
100.00

no je to zaujímavé čítanie ale aj dosť tažké všetko presne dodržiavať a variť si také recepty a hlavne ten spánok dodržiavať veľmi málo spím

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní