Prečo francúzky nepriberajú?

Prečo francúzky nepriberajú?
 • 01.10.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 3

Francúzsko bolo odjakživa považované za mekku módy, ženského šarmu a krásy. Všetky veľké módne domy sídlia práve v tejto krajine a francúzske ženy sú považovane za najkrajšie. Proste chic. Málokto si však všimne auru, ktorú francúzske ženy okolo seba šíria. Máloktorú uvidíte s nánosom mejkapu, alebo príliš prekombinovaným oblečením. Sú éterické, krásne a to aj s minimom mejkapu.

Uprednostňujú totiž prirodzenosť a nádhernú, pestovanú pleť. Ale nie o tom som chcela. Tamojšie ženy sú vo väčšine prípadov krásne štíhle. Samozrejme, aj tu sa nájdu výnimky, ale celková miera obezity u žien je veľmi nízka.  A to majú všade okolo seba božské víno, syry a perfektné jedlo, ktorým je Francúzsko preslávené.

Prečo je tomu tak? Zistite s nami, čím sa riadia francúzske ženy.

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Jedlo je udalosť, nie len sýtenie sa

Jedným z hlavných dôvodov nízkej miery obezity vo Francúzsku je to, že pokiaľ tamojší ľudia idú jesť, nikdy sa pri tom neponáhľajú. Namiesto toho, aby zhltli jedlo v rekordnom čase (ako my na Slovensku), najmä v aute alebo pred počítačom, zvyčajne si nájdu čas posadiť sa a jesť. Jedlo je príjemný zážitok, ktorý vyžaduje využitie všetkých zmyslov. Majú proste vzťah k jedlu a jeho chuti. Neberú ho iba ako požívatinu. 

Odporúčame prečítať: Superpotraviny a ich superschopnosti

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Neobmedzujú sa

V poslednej dobe je veľmi moderné vynechávať sacharidy. Pečiva sa bojíme ako čert kríža a hoci by sme sa cestoviny a ryžu vraždili, bojíme sa sacharidov. Potom sa po dni či dvoch  cítime frustrované a tlačíme do seba dvojitý hamburger, alebo tú božskú čokoládovú tortu. Francúzske ženy, ale nemajú žiadne obmedzenia. V skutočnosti tu skôr uvidíte ženy pochutnávať si na čerstvo upečenej bagetke. Jednej. Nie štyroch ! smiley

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Víno

Vo Francúzsku sa k jedlu proste podáva víno. Neslúži na zahnanie smädu, ale práve ako akcent k jedlu. Primárne na to, aby zvýraznilo chuť jedla. Pohár býva zvyčajne naplnený iba do jednej tretiny. Aj tento zvyk utvrdzuje chápanie jedenia a jedla ako sociálnej udalosti. 

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Viac čerstvej stravy

Regále s mrazeným polotovarom vo Francúzsku sa s tými v USA nedajú ani rovnať. Vo Francúzsku sa proste viac varí. Z čerstvých surovín. Fastfoody sú aj tu, asi ako všade. Ale je ich minimum. Veď načo by ste si dávali hamburger, keď si môžete dať čerstvý šalát, chrumkavú bagetku, voňavý syr a pohár dobrého vína k tomu? Tu je ten rozdiel. 

Odporúčame prečítať: Mandľové mafiny s kyslou smotanou

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Menej sladených vôd, viac vody

Francúzske ženy sú veľmi hrdé na ich minerálne vody, ktoré sú mimochodom známe všade vo svete. Sladené limonády sa tam takmer nepijú. K jedlu sa podáva čistá voda, alebo slabo sýtená minerálna voda. Cukor iba zbytočne ničí chuť jedla. 

Odporúčame prečítať: Chutný Čokoládový koláč s červeným vínom

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Bez výčitiek

Francúzske ženy jedia veľa chutného a bohatého jedla. Avšak, čas od času. Prehrešky sú vec ľudská,  francúzky sa po prehreškoch v jedle netrápia pocitom viny, ale jednoducho jedia vyváženú stravu celý nasledujúci deň.

Ak si chcete vychutnať potraviny, ktoré máte radi, a napriek tomu vyzerať skvele, skúste zakomponovať tieto stravovacie návyky francúzskych žien:

 • Vždy jedzte čerstvé potraviny. Nemusíte jesť surovú stravu po celú dobu, ale je dobré varenie  jedál pripravených výlučne z čerstvých surovín.
 • Jedzte len pri jedálenskom stole, keď sedíte. Použite správny príbor, urobte si z jedla sviatok. Vyhnite sa jedlám z krabice, polotovarom. Nejedzte rukami, pred televízorom alebo na ceste do práce.
 • Dbajte na malé sústa a žute jedlo pomaly. Užite si vkusné jedlo a svoje  pocity.
 • Použite vinaigrette zálievku ( vínny ocot, trošku oleja, cesnak, soľ a cukor) namiesto komerčnej majonézovej.
 • Nehladujú.  Doprajte si dobré jedlo, ale znížte nároky na porciách. Radšej všetko, ale s mierou.
 • Udržujte kalórie v nápojoch na minime. Takže pite vodu a príležitostne víno.

A ešte k tomu budete štýlové ! S francúzskym šarmom. smiley

Prečo francúzky nepriberajú?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marianna Rajniaková 08.10.15 12:20

MR
karma
109.00

no, pekný článok, už len keby času bolo viac...

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 06.12.15 18:39

AK
karma
100.00

Francúzky sú asi nie tak vyťažené ako slovenské ženy.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Zámečníková 26.12.15 23:36

ĽZ
karma
-1.00

Super rady len ... :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní