Čo spôsobuje problémy s chudnutím? Tu sú dôvody, prečo váha neklesá!

Čo spôsobuje problémy s chudnutím? Tu sú dôvody, prečo váha neklesá!
 • 26.08.2013
 • Silvia Karasová

Máte pocit, že robíte všetko preto, aby ste vyzerali dobre, zhodili pár kíl a zmestili sa do vytúženej veľkosti šiat, no napriek tomu kilá dole nejdú? Možno robíte nevedomky najčastejšie chyby, ktoré vám zhadzovanie kilogramov nijako neuľahčia. Na čo s pri chudnutí dávať veľký pozor?

Odporúčame: Vynikajúce hrnčekové jablkové muffiny: Skvelé na desiatu aj ku káve!

malé porcie jedla

Zdroj: Shutterstock®

Veľké porcie verzus žiadne porcie

Namiesto kvalitných raňajok si dáte rýchlu kávu, čaj alebo čistú vodu. Najbližšie jedlo, ktoré vám prejde do žalúdka, bude až obed, ak nie večera. Máte pocit, že takmer nejete a tukové vankúšiky akoby pribúdali? Presne tak! Nedostatkom jedla si telo začne robiť akési núdzové zásoby tuku a pripravovať sa na najhoršie. To, že sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, už istotne počúvate zo všetkých strán. Vďaka nim dodáte organizmu dostatok energie a naštartujete metabolizmus, aby mohol dôkladne spaľovať, všetko čo spáliť má.

Podobne ako žiadne jedlo, aj veľké porcie (hoci len jedna-dve za deň) zaťažia vaše telo viac než si myslíte. Oči bývajú veľkým zradcom, preto pokiaľ si naložíte jedlo na veľký tanier (hoc aj zdravučký šalát s minimom zlého), prakticky môžete byť po polovici jedenia už aj sýte. Avšak zvyšok vás a hlavne vaše oči bude vábiť, až kým ho nedáte komplet. Ak ste sa v týchto riadkoch spoznali, máme pre vás jedinú radu – chce to menšie taniere.

fastfood

Zdroj: Shutterstock®

Fastfoody a polotovary

Stravovanie sa v rýchlom občerstvení, prípadne nakupovanie polotovarov má rovnaký účinok na vašu postavu, ako vyššie spomínané porcie. Doma pripravené jedlo je v porovnaní s jedlom hotovým omnoho zdravšie a často aj menej kalorické. Ak aspoň občas podľahnete trendu bio stravovania, vyvarujete sa vysokým hodnotám pridaných cukrov, tukov a kdejakých éčok.

Pozri aj: Recept na zapekané cestoviny s mletým mäsom a syrom

pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Priveľa zdravého alebo pohyb?

Možno si aktuálne vravíte, že vaša chladnička predsa obsahuje len zdravé potraviny. Množstvo ovocia, zeleniny, rýb a samých zdravých pochutín. Potom bude problém práve v zjedenom množstve. Také avokádo, alebo banán sú síce plné vitamínov, avšak rovnako tak patria aj k slušným kalorickým bombám. Ani nízkotučné potraviny by ste nemali jesť od vidím do nevidím. To, že váš obľúbený jogurt sa tvári ako ultra slim, ešte neznamená, že ak ho budete konzumovať dennodenne na kilá, na váhe vám nepridá. Práve naopak! Pokiaľ však dodržiavate aj všetky pravidlá a zásady súvisiace s množstvom jedla, problém môže byť v nedostatku pohybu. Bez neho to bohužiaľ nejde, preto by ste sa mali pokúsiť navyknúť si na pravidelnú fyzickú aktivitu.

chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Extrémne diéty

Jojo efekt vám určite niečo hovorí. Ak si potýrate svoje telo nezmyselnými diétami, môžete sa tešiť akurát tak na krátkodobý účinok a v momente kedy prejdete na klasické stravovanie zas na návrat až príbytok nových kíl. Ako teda chudnúť dlhodobo, zdravo a účinne? Vyhýbajte sa mastným pokrmom, polotovarom a snažte sa jesť pomenej, ale zato pravidelne. K tomu prirátajte pohyb alebo fitness cviky, chutné zdravé recepty a vytúženú postavu máte na dosah.

Pozri aj: Trendy doplnky 2020: Klobúky, čelenky aj baretky - všetko sa ráta


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Silvia Turčáková 26.08.13 09:12

ST
karma
-1.00

zas som sa nič nové nedozvedela:)

 • 0
Odpovedať

Mária Terefenková 27.08.13 15:02

MT
karma
76.00

Aj ja si často dávam takú otázku.

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 16.01.14 21:05

BS
karma
100.00

Pohyb určite nezaškodí:)) len treba nejako začať

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.01.14 21:28

JK
karma
100.00

presne je to tak jeden začarovaný kruh chudnutie

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 26.09.14 07:26

IG
karma
-1.00

Veľmi účinné je vymeniť auto a mestskú dopravu za nohy alebo bicykel :)

 • 0
Odpovedať

anka - fb anka all saga saganová 26.09.14 18:21

A-FAASS
karma
-1.00

presne všetky chyby tak robim niekedy

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 17:17

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 17:17

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní