Prečo sa v zime chudne ťažšie? Poznáme možné dôvody!

Prečo sa v zime chudne ťažšie? Poznáme možné dôvody!

Aj keď sem-tam vykukne slniečko a počasie vonku nepripomína treskúcu zimu, ale skôr jej miernejšiu podobu, aj tak tu máme štvrté, a zároveň najchladnejšie ročné obdobie.

V tomto období ste si mohli povšimnúť, že vaša váha sa akosi ustálila, prípadne sa ručička mierne vyšvihla tým nesprávnym smerom. Pýtate sa, čo robíte zle? Možno to nie je ani tak vaša chyba, ako toho, že vládne zima.

V zime sa chudne ťažšie, čo potvrdzujú aj výživový odborníci a fitnes tréneri. Vysvetlíme vám, aké sú možné príčiny toho, že nechudnete podľa predstáv a ako sa chybám vyvarovať.

Nástrahy sú všade

V zime máme pocit, že potrebujeme jesť viac nezdravých jedál. Máme pocit, že niečo nezdravé nás skrátka zahreje a pohladí na duši. Preto sa uberáme ku koláčikom, horúcej čokoláde, a podobne.

Zaujme ťa aj: Vitamín D: Ako ho získať, keď máme v zime nedostatok slnka?

A keďže aktivity vonku pre mnohých z nás neprichádzajú do úvahy, hľadámw si alternatívy vnútri. Stretnutie s priateľmi sa tak presúva z exteriéru do interiéru, kde sa kávičkuje a koláčikuje vo veľkom. Skúste obmedziť sladkosti a dať si možno kúsok kvalitnej čokolády denne alebo koláčik pripravený na zdravšej báze, napríklad bez múky a cukru.

nástrahy sú všade

Zdroj: Shutterstock®

Keď motivácia neprichádza

V zimnom období máme tendenciu „kvasiťdoma na gauči, čo si často ospravedlňujeme tým, že je vonku zlé počasie. Veď nasnežilo, tak prečo by som šla behať? Okrem toho sa skôr stmieva, a tak ďalej a tak ďalej...

Toto všetko je, samozrejme, pochopiteľné, pretože vášmu organizmu sa akosi nechce odísť z domu. Nevadí, skúste cvičenia na youtube, ktoré môžete robiť z pohodlia domova. Zachováte tak pohyb a uvidíte, že budete mať aj čistejšie svedomie.

motivácia sa v zime hľadá ťažko

Zdroj: Shutterstock®

Jedlo je problém

Prvým problémom pri jedle v zime je, že sa často kvôli lenivosti a časovej tiesni uberáme k baleným potravinám, ktoré sú príliš slané. Naše telo sa tak nafukuje a to nevyzerá príliš vábne. Druhým problémom je, že zatiaľ čo šalátik vyzerá v lete ako osviežujúca pochúťka, v zime nie je až tak atraktívnou večerou.

Riešením tohto problému je, paradoxne, piť veľa vody a zostať hydratovaný a v prípade šalátov zvoliť alternatívu – teplé šaláty, ktoré sú teraz veľmi obľúbené a dostanete ich aj ako menu vo vašej obľúbenej reštaurácii.

zelenina nie je taká atraktívna

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Zdena Paňková 22.01.18 07:37

ZP
karma
100.00

Súhlasím, v zime sa akosi potrebujeme "obaliť", aby nám bolo teplejšie. Je to len pocit, ale naozaj konzumujeme viac a hlavne ťažšie jedlá, ktoré v lete z ďaleka obchádzame. A pohyb? Ten ide na druhú koľaj, skoro sa stmieva a keď prídem z práce, nemám už silu sa prezliekať do teplákov a ísť sa "hýbať".

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 22.01.18 15:37

HZŠ
karma
102.00

Veru, veru, tak je v tomto smere aj so mnou. Snáď ma článok nabudí k väčšej aktivite.

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 22.01.18 15:39

MR
karma
109.00

sú jedlá na ktoré v zime vôbec nemám chuť, ale mysím si, že to tak má byť.. v lete jem ľahké jedlá, telo si tak žiada.. a telo treba počúvať..

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 22.01.18 23:04

karma
109.00

je to presne tak,ako ste napísali...v lete,ked je horúco,tak zjem toho menej,skôr sa mi žiada piť,no a v zime chutí oveľa viac.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 23.01.18 18:10

SK
karma
114.00

zima v nás vyvoláva pocit, že sa musíme trošku zásobiť jedlom, leto zasa, že potrebujeme viac tekutín...

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 24.01.18 11:27

SK
karma
86.00

práve som sa rozhodla o 5-dňovú detoxikačnú kúru..... dnes je môj prvý deň.... zatiaľ to zvládam..... ako sa hovorí, všetko sa dá, len treba chcieť..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní