Správny čas na jarný detox: Ako na to?

Správny čas na jarný detox: Ako na to?
 • 11.04.2013
 • Aďa Knies

Máte pocit, že sa vaše zdravie zhoršuje? Alebo sa len cítite bez energie viac ako inokedy? Trápia vás rôzne kožné problémy, bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti, celková únava a vyčerpanosť? Možno je čas na detox!

Je čas na detoxikáciu celého tela?

Detox sa praktizuje už od nepamäti. Je známy v mnohých kultúrach po celom svete. Podľa čínskej medicíny je detox o odpočinku, očiste a vyživení tela zvonka i zvnútra. Ide vlastne o odstránenie toxínov z tela. Telo tak získa dostatok miesta pre zdravé živiny. Detoxikácia nám pomáha chrániť sa pred ochoreniami a udržuje optimálnu hladinu pre zdravý život. Každé telo má však svoj vlastný prirodzený liečebný systém.

Pozri aj: Tie sú ale roztomilé! Toto sú najkrajšie psy zmiešaného plemena

strava pri detoxe

Zdroj: Shutterstock®

Ako to celé prebieha?

Detoxikácia v podstate znamená čistenie krvi. Hlavným cieľom je eliminovanie toxínov z pečene a odstránenie všetkých nečistôt z tela. Telo všetky toxíny vylučuje aj za pomoci iných orgánov, ako sú napríklad obličky, črevá, pľúca a koža. Takže ani na tieto dôležité orgány netreba zabúdať.

Kedy je správny čas na detox?

Mnohí odborníci sa zhodujú, že každý človek by sa mal detoxikovať aspoň raz ročne. Prakticky neexistujú žiadne riziká. Rizikovou skupinou môžu byť len dojčiace matky, deti, pacienti s degeneratívnymi chorobami, rakovinou alebo tuberkulózou. Vaše telo vás na to, že niečo nie je v poriadku, vždy upozorňuje – nevysloviteľná únava, podráždenie kože, rôzne alergie, vačky pod očami, stále nafúknuté brucho, menštruačné ťažkosti a mnoho ďalších. Treba mu načúvať a riadiť sa ním aj pri detoxe.

očista tela

Zdroj: Shutterstock®

Kde začať?

Za prvé treba eliminovať alkohol, kávu, cigarety, rafinovaný cukor a nasýtené tuky. Toto sú takzvané „zaťažovače“. V procese hojenia môžu tvoriť prekážky, ktoré bránia uzdravovaniu vášho tela. Ďalšiu prekážku predstavuje stres. Adrenalín je dobrý sluha, nie však vládca. Pri nadmernom strese sa do tela vylučuje ešte viac toxínov, ktoré nie sú vôbec potrebné. Jóga a meditácie sú jednoduché a účinné cvičenia, zamerané na to, ako sa zbaviť stresu pri resetovaní fyzického a duševného zdravia.

Ktorý detoxikačný program je pre vás najlepší?

Existuje mnoho detoxikačných programov a receptov. Potreby každého človeka sa líšia a sú individuálne. Telu trvá nejaký čas, kým prečistí krv. Preto mnohé tieto programy prebiehajú v dĺžke asi 7 dní. Niektoré uvádzajú pôst od tekutín 2 dni (voda je povolená) a následne 5 dňový pôst od stravy, aby si tráviaci systém mohol odpočinúť. Účinný spôsob, ako uvoľniť toxíny je 3- až 7-dňový džúsový pôst. Vtedy by ste mali prijímať iba čerstvé ovocné a zeleninové šťavy a vodu. Populárne sú aj čistiace balíčky. Obsahujú vlákninu, vitamíny, bylinky a minerály.

ako na detox

Zdroj: Shutterstock®

Čo ešte vedieť?

 • Jedzte veľa vlákniny. Hnedá ryža, čerstvé ovocie a zelenina. Repa, reďkovka, kapusta, brokolica a riasy sú vynikajúce detoxikačné potraviny.
 • Sú vám známe bylinky, ktoré očistia a zároveň chránia pečeň? Púpava, koreň lopúcha, pestrec mariánsky. A, samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na zelený čaj.
 • Vitamín C pomáha telu produkovať glutatión. Je to zlúčenina, ktorá zaháňa toxíny, takže je menšia pravdepodobnosť, že sa vám dostanú do tela.
 • Pite minimálne 2 litre vody za deň – čistej vody, maximálne s pridaním pár kvapiek z citróna!
 • Dýchajte zhlboka, aby sa kyslík dostal úplne do obehu.
 • Pretransformujte stres tým, že zdôrazníte pozitívne emócie.
 • Sauna. Potením telo najlepšie vylučuje toxíny prirodzenou cestou.
 • Jóga alebo iný druh meditácie je najlepším druhom duševnej očisty.

Odporúčame: Ako ušetriť pri zdravom stravovaní? Takto môžeš jesť zdravo a lacno!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Helena Kravcová 12.04.13 06:12

HK
karma
100.00

No určite musím so sebou niečo robiť.Dobre rady tu čítam...

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.05.20 12:58

KS
karma
133.00

Každý rok na jar podstupujem 10-dňový detox pomocou nápoja Neera. Najviac sa mi osvedčil, pretože detoxikuje nielen zvnútra ale aj zvonka a je to naozaj vidieť, pričom cítim sa po ňom ako znovuzrodená a plná novej energie. Takže iný detox už ani neskúšam :-)

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 19:49

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 19:49

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní