Ako pripraviť auto na zimu? Radšej neskoro ako nikdy!

Ako pripraviť auto na zimu? Radšej neskoro ako nikdy!

A je to tu, počasie je sychravejšie, chladnejšie a my sa začíname obliekať teplejšie, používame hydratačné krémy na ruky a tvár, obúvame si čižmy a nosíme hrubšie ponožky. Do čoho však obujeme svoje auto a čím ho adekvátne pripravíme na chladnejšie až mrznúce počasie? Podobne, ako si robíme veľké sezónne upratovanie šatníka či domácnosti, mali by sme si dať aspoň sezónne do poriadku auto. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli pár základných rád ako na to.

Pozri aj: Ženský pohľad na: Citroen C3, PureTech 82 - „milá autokabelka“

výmena pneumatík

Zdroj: Shutterstock®

1. Prezutie auta z letných na zimné pneumatiky a ich údržba

Ak používate univerzálne pneumatiky, tento krok pravdepodobne preskočíte. Ak nie, na území Slovenska by ste si mali pneumatiky prezuť, kým nie je na vozovke súvislá vrstva snehu či ľadu. Tu sa vždy držte pravidla, radšej skôr ako neskoro. V každej krajine EÚ je to však inak, preto sa oplatí pred cestou skontrolovať dátum a prípadne aj ďalšie predpisy, aby ste vedeli, či ísť do zahraničia už na zimných kolesách. Prezuť pneumatiky si môžete doma alebo v autoservise, kde máte možnosť si uschovať svoje letné pneumatiky. Netreba sa však zľaknúť, zvládnuť sa to dá aj doma. Zimné kolesá sú zväčša menšie a majú obyčajné plechové disky, ktoré si však viete jednoducho skryť pod puklice. Pokiaľ máte svoje zimné pneumatiky doma, určite si skontrolujte dezén, ktorý by nemal byť menej ako 4 mm, aby zaručoval bezpečnú jazdu.

TIP: Skúste si skontrolovať dezén pomocou dvojeurovej mince, podľa jej strieborného okraja, ktorý má presne 4 mm. Niektoré kolesá majú aj indikátor opotrebovania (TWI), ktorý by vám mal povedať, kedy je najvyšší čas zainvestovať do nových. Ak si na to predsa netrúfate,  z bezpečnostných dôvodov je lepšie, keď si dáte prezuť a skontrolovať pneumatiky v autoservise. Ďalším nevyhnutným krokom je skontrolovať si tlak v kolesách. Môžete tak urobiť na čerpacích staniciach, kde vám s tým obsluha pomôže, alebo doma, ak na to máte potrebný tlakomer. Tlak, aký majú mať pneumatiky, nájdete najčastejšie na nálepke na ráme dverí vodiča.

ošetrenie laku pred zimou

Zdroj: Shutterstock®

2. Príprava laku na chlad a zimu

Nielen naša pokožka, ale aj lak nášho auta trpí zimou. Podobne ako o seba, tak by ste sa teda mali starať aj o lak. V tomto období je nevyhnutné si auto umyť – a to poriadne. Ak nemáte čas, navštívte aspoň automatizovanú/ručnú autoumyváreň, ale zvoľte si aspoň najkomplexnejší program, ktorý by mal zahŕňať umytie podvozku, kolies a ochranu povrchu s voskovaním. Pokiaľ doma vlastníte wapku, najprv si auto vystriekajte iba vodou, potom použite kvalitný šampón na auto a opláchnite. Auto nenechajte voľne vysušiť na vzduchu či posledných lúčoch slnka, ale použite utierku z mikrovlákna, inak by sa vám mohli objaviť škaredé stopy po šampóne alebo neestetické vyschnuté kvapky vody. Ako posledné ošetrenie pred zimou použite kvalitný vosk, ktorý šetrne a precízne votriete do povrchu laku auta. Pre tento krok odporúčame postupovať presne podľa inštrukcií v návode, aby vosk neurobil viac škody ako úžitku.

Neprehliadni: Ženský pohľad na: Renault Twingo GT, 110 k – „malý drak“ do mesta

starostlivosť o motor

Zdroj: Shutterstock®

3. Hor sa pod kapotu

Rovnako ako vonkajšok auta sú dôležité aj technické parametre, ktoré by ste nemali zanedbať, ak chcete jazdiť bezpečne po celý rok. Skôr ako začnete, musíte sa presvedčiť, že má vaše auto vychladnutý motor, čiže nie je krátko po jazde a je odstavené na vodorovnej ploche. Najprv by ste mali skontrolovať olej – podľa rysky jednoducho zistíte, či ho máte dostatok a nezabudnite, že dolievate vždy taký istý, ako ste použili predtým, prípadne taký, aký vám menili v servise. Ďalej by ste mali dopoužívať letnú zmes na ostrekovanie a čo najskôr si tam naliať zimnú nemrznúcu zmes (keď vám zamrzne čelné sklo, už bude neskoro) a to isté platí aj pre chladiacu kvapalinu. Ak máte dieselový motor, odporúčame si kúpiť prípravok, ktorý vám zaistí nezamŕzanie nafty a pohodlné naštartovanie aj v mínusových teplotách. Medzi posledné kontroly patrí vizuálna kontrola svetiel. Skontrolujte, či svietia tak, ako majú. Pokračujte kontrolou stieračov. Počas mrznúceho obdobia sa môže stať, že sa vám guma na stieračoch zničí, čo zistíte jednoducho – nebudú správne zotierať.

auto v zime

Zdroj: Shutterstock®

4. Ďalšie odporúčania a opatrenia

 • Škola šmyku vie byť veľmi užitočná, hlavne ak sa na vozovke vytvorí niekoľkokrát roztopený a znova zamrznutý ľad, ktorý je ťažko viditeľný pri zradnom rannom/poobednom slnku (námet na darček od vašej polovičky?).
 • Veľmi užitočné je mať v aute pri ruke aj deku, do ktorej sa v prípade zápchy či nehode na ceste a dlhom odstavení vozidla môžete zababušiť a prečkať tak čas v aute strávený bez ohrievania.
 • Zaobstarať si rozmrazovač zámkov. Sprej, ktorý noste so sebou, NIE v aute!!! Tiež je praktické mať sprej, ktorý vám rozmrazí čelné sklo, kým si ráno zahrievate motor.
 • Odporúčame mať v kufri auta škrabku na ľad, ktorá bude mať na druhej strane aj metličku na praktické pozametanie snehu a zvyškov ľadu z auta.
 • Ak idete na dlhšiu cestu, určite si nezabudnite zobrať deky a termosku, do ktorej si urobte teplý nápoj. Nezabudnite ani na dostatok paliva v nádrži, baterku, rukavice, štartovacie káble, prípadne snehové reťaze, lopatu a lano na vyhrabanie a vytiahnutie zapadnutého auta.
 • Skontrolovať si dátum expirácie autolekárničky.
 • Povenovať sa trošku aj interiéru – utrieť prach, pozbierať parkovacie lístky a iné smeti (áno, aj tie bločky z tankovania a drobných nákupov).
 • A nezabudnúť, že ak sa vám budú zahmlievať okná, stačí si pustiť fúkanie vzduchu aj na čelné sklo. Nezáleží, či bude studený alebo teplý.

Na záver vám prajeme veľa šťastných kilometrov!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Soňa Krátka 16.12.18 09:47

SK
karma
114.00

dám prečítať aj manželovi

 • 2
Odpovedať

Pavol Beran 16.12.18 15:56

PB
karma
100.00

Dík za tipy!

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 16.12.18 20:31

karma
109.00

O naše auto sa stará manžel...

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.12.18 07:24

ĽŠ
karma
100.00

Radšej neskoro ako vôbec, výborné rady!

 • 1
Odpovedať

Anton Marek 17.12.18 14:05

karma
127.00

Praktický checklist.

 • 1
Odpovedať

Vladimír Ťahún 23.12.18 08:57

karma
106.00

Rady ako hrom!

 • 1
Odpovedať

Tomáš Holubík 28.12.18 12:27

TH
karma
-1.00

vďaka za tipy :-)

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní